دسته بندی مطالب

سه نوشیدنی برای کاهش وزن

۲۹ اسفند ۱۳۹۵۰ سلامت و تغذیه

شاید شنیده باشید که می گویند شروع روز با نوشیدن یک لیوان آب به همراه لیموی تازه راهی برای کاهش وزن سریع به شمار می رود ولی مطلب صحیحی که باید به شما بگوییم این است که متخصصان تغذیه می گویند آب جادویی نیست که به شما در کاهش وزن کمک کند. در واقع هیج نوشیدنی نیست که به تنهایی باعث پایین آمدن وزن شود اما مطالعات نشان داده است که انتخاب یک شیوه زندگی سالم می تواند به تلاش شما برای کاهش وزن کمک کند. در این مطلب سایت خانومانه سه نوشیدنی که تاثیرشان بیشتر از نوشیدن آب و لیمو در اول صبح است را به شما معرفی می کنیم، با ما همراه باشید.

 

سه نوشیدنی برای کاهش وزن

 

۱- قهوه

قهوه به عنوان یک نوشیدنی انرژی زای در طبیعت شناخته شده است. تحقیقات نشان داده است نوشیدن دو تا سه لیوان قهوه در روز قبل از شروع یک کار به شما در انجام طولانی تر و بهتر آن کار کمک خواهد کرد و این به معنای آن است که شما کالری بیشتری می سوزانید. به تازگی در مطالعات مشخص شده است که قهوه بر کاهش اشتها نیز تاثیر داشته و بعد از نوشیدن آن فرد احساس گرسنگی نمی کند. در واقع وجود کافئین به عنوان یک مهار کننده اشتها عمل کرده و اینگونه باعث کم خوری می شود.

در صورتی که از قهوه به صورت ساده بدون افزودن شکر یا خامه استفاده کنید تاثیر آن برای این منظور بیشتر خواهد بود. اضافه کردن شکر و خامه به آن می تواند کالری زیادی به بدن شما اضافه کند، در صورتی که نمی توانید بدون آنها قوه را مصرف کنید توصیه می شود از شیر کم چرب و شیرین کننده های بدون قند به جای خامه و شکر استفاده نمایید.

 

سه نوشیدنی برای کاهش وزن

 

۲- آب

نوشیدن مایعات خنک باعث صرف انرژی بیشتر برای تعادل دما در داخل بدن می شود. مصرف مقدار زیاد آب خنک در طی روز باعث سوزاندن بیشتر کالری و در نهایت لاغری خواهد شد.  نوشیدن آب سوخت و ساز بدن را افزایش داده و در نتیجه کالری بیشتری می سوزاند. آب کالری ندارد به همین دلیل باعث چاقی نخواهد شد. هنگامی که بدن آب کافی دریافت نکند سلول های چربی سفت شده و به راحتی نمی سوزند در نتیجه روند کاهش وزن سخت تر خواهد شد. همچنین نوشیدن آب باعث کاهش اشتها خواهد شد،

شما می توانید یک ربع قبل از صرف غذا یک لیوان آب بنوشید تا میل شما به غذا کمتر شود. آب یخ به نسبت آب معمولی کالری بیشتری را می سوزاند و دلیل آن این است که بدن پس از نوشیدن آب یخ مجبور است دمای آب یخ را با دمای بدن هم تراز کند و از این رو کالری بیشتری مصرف می کند. براساس نتایج تحقیقات نوشیدن دو لیوان آب یخ میزان سوخت و ساز بدن را حداقل سی درصد افزایش می دهد. البته به این نکته توجه داشته باشید که با نوشیدن آب به تنهایی نمی توان باعث کاهش وزن شد، عوامل دیگری هم مانند تمرینات ورزشی منظم، پیاده روی، رژیم غذایی سالم در لاغر شدن موثر هستند.

 

سه نوشیدنی برای کاهش وزن

 

۳- چای سبز

چای سبز به عنوان یک نوشیدنی بدون کالری باعث سوزاندن چربی ها و در نتیجه کاهش وزن خواهد شد. با توجه به مقاله ای که در مجله کالج تغذیه در امریکا به چاپ رسیده در یک مطالعه شرکت کنندگانی که به مدت ۲ ماه روزی ۴ فنجان چای سبز مصرف کردند تقریبا حدود دو کیلو و نیم بیشتر از کسانی که آب تنها مصرف کرده بودند کم کردند. تحقیقات دیگری که در سال ۲۰۱۳ در مجله تغذیه اروپا به چاپ رسید نشان می دهد که کسانی که چای سبز را به طور مرتب مصرف می کنند وزن کمتر و کمر باریک تری دارند و از مزایای چای سبز نیز برای سلامتی بدن بهره برده اند. این نوع از چای یک تاثیر متابولیک دارد و سیستم سوخت و ساز بدن را تا ۴ درصد افزایش می دهد. چای سبز دارای کاتچین است که سطوح ترشح یک ماده شیمیایی را در مغز افزایش می دهد، این ماده موجب افزایش سرعت سوخت و ساز می شود. همچنین این چای با مهار حرکت گلوکز در سلول چربی از ابتلا به چاقی جلوگیری می کند. این نوشیدنی یک منبع طبیعی بدون چربی و کربوهیدرات شامل کافئین، تئوفیلین، نیافین و آنتی اکسیدان هایی مانند فلانوئیدهاست.

چای سبز را ۲ ساعت قبل یا بعد از غذا مصرف کنید. نتایج برخی بررسی ها نشان داده است در صورتی که چای سبز همراه با غذا مصرف شود جذب چربی را کم کرده و موجب لاغری می شود ولی نوشیدن چای هنگام غذا باعث کاهش جذب آهن غذا شده و بسیاری از پزشکان مصرف آن همراه غذا را توصیه نمی کنند.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
7+
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران