دسته بندی مطالب

شش دلیل برای سحرخیزی

۲۰ شهریور ۱۳۹۵۰ گوناگون

بیشتر افراد برای بیدار شدن زودهنگام در صبح و جدا شدن آسان از رختخواب دچار مشکل هستند. درصد زیادی از مردم بین ۱۵ دقیقه تا یک ساعت بعد از بیدار شدن زمان نیاز دارند تا هوشیاری کامل خود را به دست آورند و آماده انجام کارهای روزمره شوند. مطمئنا کسانی که مدت زمان طولانی سحرخیز بوده اند با گذر زمان به سحرخیزی عادت کرده و جدا شدن از رختخواب برایشان راحت تر می باشد، زیرا سیستم بدنی آنها به این رویه عادت کرده است. سحرخیزی فواید زیادی دارد، در صورتی که مایل به دانستن فواید آن هستید با این مطلب سایت خانومانه همراه ما باشید.

بیدار شدن زودهنگام برای خانم ها یک ویژگی خاص دارد، تصور کنید چقدر خوب می شود از لحظات سحرگاهی برای مطالعه یک کتاب در سکوت و آرامش یا خوردن یک قهوه یا چایی در هنگام خواندن خبرهای صبحگاهی برای شروع یک روز عالی استفاده کرد.

سحرخیزی از دید ما صرفا بیدار شدن در ساعات اولیه بامداد نیست، منظور از آن استفاده بیشتر از لحظات آغازین روز برای ادامه یک روز دلنشین می باشد.

قطعا درصد زیادی از مردم در بازه های زمانی خاصی در زندگی به دلیل کار یا مشغله های خاص سحرخیز بوده اند یا حداقل چند بار بیدار شدن زودهنگام را برای دیدن نتیجه موثر در پیشرفت فعالیت های روزمره زندگی تجربه کرده اند.

اگر شما جزء افرادی هستید که به هر دلیل در نیمه های شب بیدار می شوید، به عنوان مثال مادری که به خاطر شیر خوردن نوزادش مجبور به بیداری در نیمه شب هست، در مورد سحرخیز بودن نگران نباشید، خواب برای شما در این بازه از زندگی لازم و مفید است، البته شما هم می توانید جز افرادی باشید که از زمان مفید صبحگاهی استفاده کنید.

 

شش دلیل برای سحرخیزی

 

در اینجا برای شما دلایلی که بهتر است به خاطر آنها سحرخیز شوید را عنوان می کنیم:

۱- در صورتی که شما در ساعات اولیه صبح بیدار شوید یک شروع پر انرژی برای انجام فعالیت های بیشتر در روز خواهید داشت و کارهای بیشتری را می توانید انجام دهید.

۲- شما می توانید طلوع آفتاب را نظاره گر باشید و این یک بخش دلنشین و جذاب برای بسیاری از افراد است.

۳- لحظات صبحگاهی به خاطر داشتن سکوت و آرامش بیشتر، زمان بهتری برای تمرکز و نظم دادن به تفکرات ذهنی و روحی می باشند. سحرگاه کودکان خواب هستند و در کوچه و خیابان اثری از ماشین و بوق زدن و صداهای دیگر نیست، این ساعات برای خواندن کتاب آسمانی یا انجام فعالیت هایی نظیر یوگا یا تمرین های آرامش بخش عالی خواهند بود.

۴- شما زمان لازم برای برنامه ریزی فعالیت های روزانه خود را خواهید داشت و با حوصله و دقت بیشتری برنامه خود را برای گذراندن یک روز در نظر خواهید گرفت.

۵- مطالعات نشان داده است افرادی که سحرخیزند افراد سالم تر، خوشحال تر و پربار تری نسبت به کسانی که دیر از خواب بیدار می شوند، هستند.

۶- شما استرس و اضطراب کمتری در طول روز خواهید داشت و شب هنگام بهتر به خواب خواهید رفت.

همچنین اگر شما صبح زودهنگام از خواب بیدار شوید زمان بیشتری برای تهیه صبحانه موردعلاقه تان خواهید داشت، بسیاری از افراد به خاطر دیر بیدار شدن و عجله ای که دارند فرصت خوردن این وعده غذایی مهم را ندارند در صورتی که پزشکان حذف صبحانه را یک اشتباه بزرگ می دانند.

سحرخیزی این فرصت را به افراد می دهد که با انجام چند حرکت ساده ورزشی روز خود را پر نشاط تر و پر انرژی تر آغاز کنند.

اگر شاغل هستید بیدار شدن زودتر از خواب به غیر از اینکه به شما زمانی را برای ورزش کردن و صرف صبحانه در آرامش می دهد، کمک می کند تا شما در ترافیک خسته کننده صبحگاهی گرفتار نشوید و به موقع به محل کار خود برسید.

 
شش دلیل برای سحرخیزی 

اکنون ممکن است سوال کنید چگونه سحرخیز شویم؟ اگر شما جزء افرادی هستید که هر موقع دوست دارید به خواب می روید یا بیدار می شوید شانس بیشتری برای پیوستن به آدم های سحرخیز دارید. اما قطعا تغییر و کار سخت ارزش بهتر شدن شیوه زندگی را خواهد داشت.

سحرخیزی را آهسته و به تدریج آغاز کنید، به این معنی که اگر تا دیروز ساعت ۱۱ صبح از خواب بیدار می شدید از امروز ساعت ۶ صبح بیدار نشوید! به تدریج زمان بیدار شدن را زودتر کنید.

شب ها زودتر از قبل بخوابید تا صبح زودتر بتوانید از رختخواب جدا شوید.

ساعت یا گوشی موبایل را روی ساعت مورد نظرتان کوک کرده ولی آن را نزدیک محل خوابیدن خود قرار ندهید، بهتر است آن را در جایی که برای خاموش کردنش مجبور به بلند شدن و بیرون رفتن از رختخواب باشید قرار دهید.

مهمترین کاری که شما بایستی برای سحرخیزی انجام دهید تنظیم ساعت بدنتان است. به این معنی که هر شب در یک ساعت معین به رختخواب بروید حتی در روزهای تعطیل، در یک ساعت مشخص هم بیدار شوید. بعد از چند هفته خواهید دید که ساعت بدن شما تنظیم شده و شما به راحتی صبح های زود از خواب بیدار می شوید. عده ای از افراد همیشه چند دقیقه زودتر از به صدا در آمدن زنگ ساعت از خواب بیدار می شوند، این نشان می دهد ساعت بدن آنها روی آن ساعت تنظیم شده است.

با به کار بردن موارد بالا سعی کنید به فردی سحرخیز تبدیل شوید تا بتوانید از مزایا و فواید ذکر شده آن استفاده کنید.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
4+
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران