دسته بندی مطالب

شیردهی در ماه اول

۲۳ مهر ۱۳۹۵۱ بارداری و نوزاد

تغذیه با شیر مادر در ماه اول و به خصوص در هفته اول از اهمیت بالایی برخوردار است. تحقیقات نشان می دهد اکثر مادران طی چند روز یا چند هفته پس از زایمان با تغذیه مناسب و خواب و استراحت کافی شیردهی کاملا موفقی را تجربه می کنند.

عوامل زیادی در تولید شیر نقش دارد که از مهم ترین این عوامل می توان به ژنتیک اشاره کرد. عامل مهم دیگر تغذیه مناسب شامل ترکیبی از کالری، کربوهیدرات و مایعات می باشد. تغذیه مادر پیش از بارداری و در هنگام بارداری هم در تولید شیر بعد از به دنیا آمدن نوزاد تاثیر بسزایی دارد، با این مطلب همراه خانومانه باشید.

تعداد زیادی از مادران در روزهای پس از زایمان به علت خستگی و عوارض زایمان و بی خوابی به اثرات محیطی بر تولید شیر بی توجه هستند. خستگی و اضطراب مادران برای مواجه شدن با شرایط جدید در هفته های نخست مانع از جاری شدن شیر کافی در سینه های مادر خواهد شد. اطرافیان به خوبی می توانند در این هفته های نخست با حمایت کردن مادر این خستگی ها و استرس ها را کاهش دهند تا مادر شیردهی موفق تری را پس از زایمان داشته باشد.

 

شیردهی در ماه اول

 

اگر بخواهیم ۵ نکته مهم از شیردهی در این دوران را ذکر کنیم بایستی به موارد زیر اشاره کنیم:

۱- روز اول و دوم بعد از تولد نوزاد، مادر در بیمارستان با کمک پرستارها می تواند شیردهی خوبی را شروع کند. بعد از رفتن از بیمارستان به خانه نیز مادر بایستی هر موقع سینه اش پر از شیر است نوزاد را تغذیه کند. منتظر گریه کردن و بی قراری نوزاد نباشید. متخصصان تاکید می کنند مادر باید پس از زایمان تا چند هفته هر زمان که نوزاد خواست به او شیر بدهد یعنی نباید در هفته های اول انتظار نظم پذیری در شیر خوردن نوزاد را داشته باشید چرا که تخلیه مرتب سینه ها باعث تحریک بیشتر غدد شیری شده و در نتیجه شیر بیشتری ترشح خواهد شد، بدون شک بعد از ماه اول نظم بیشتری در شیر خوردن نوزاد ایجاد می شود.

۲- شیردهی در روزهای اول ممکن است کمی دردناک به نظر برسد، این درد بعد از مدتی که نوزاد از سینه تغذیه می شود کمتر و کمتر می شود ولی در صورتی که سینه زخم و شیردهی با درد زیاد همراه شد، بهترست با دکتر خود مشورت و از راهکارهایی که به شما می دهد برای بهبود سریع تر آن استفاده کنید ولی بدانید با ادامه شیردهی در ماه های بعد این درد کمتر خواهد شد و شیردهی همیشه با درد همراه نیست.

۳- استفاده از بالش های شیردهی برای تغذیه نوزاد بسیار توصیه می شود. این بالش ها وزن نوزاد را به راحتی تحمل کرده و اجازه می دهد مادر روی موقعیت مناسب برای تغذیه کودک تمرکز کند. همچنین برای مادرانی که بعد از زایمان دچار کمردرد یا گردن درد هستند بسیار مناسب است. بالش شیردهی شیر دادن به کودک را برای مادر راحت تر می کند مخصوصا در ماه های اول که هر بار شیردهی ممکن است تا ۴۰ دقیقه طول بکشد و این زمان برای نگهداشتن نوزاد توسط مادر در حالت مطلوب برای شیر خوردن ممکن است خسته کننده و آزاردهنده باشد. برای شیر خوردن صحیح نوزاد و مادر باید در حالت آزاد و راحتی قرار بگیرند، با حفظ راه تنفس نوزاد مادر باید هاله سینه را داخل دهان نوزاد قرار داده و خود به صندلی یا پشتی راحتی تکیه داده و وضعیت پاها را راحت نگه دارد. بالش شیردهی به این وضعیت کمک زیادی می کند. لازم است که سر و سینه نوزاد کمی بالاتر از شکم او قرار بگیرد و بعد از پایان شیر خوردن نوزاد باید به صورت عمودی روی شانه یا در آغوش نگه داشته شود تا هوای بلع شده در حین شیرخوردن خارج شود.

۴- بعد از تغذیه نوزاد با شیر مادر، کمی از شیر را به سر سینه مالیده و اجازه دهید در هوای آزاد سینه خشک شود. شیر مادر بهترین ماده ضد میکرب برای جلوگیری از عفونت و کمک به مادرانی است که سینه هایشان براثر شیردهی زخم می شود. بسیاری از خانم ها در هفته های اول شیردهی دچار زخم سینه می شوند که باید قبل از اینکه زخم تبدیل به ترک یا شقاق نوک سینه شود آن را کنترل و درمان کنند.

نکته مهمی که در اینجا باید گفته شود این است که موقع شیردهی باید تمام هاله داخل دهان نوزاد قرار گیرد نه فقط نوک سینه و در هر نوبت شیردهی سعی کنید از هر دو سینه استفاده کنید. برای شستشوی سینه آب کافی است و از زدن صابون یا مواد دیگر برای تمیز کردن سینه خودداری کنید. مالیدن شیر به نوک سینه بعلت دارا بودن چربی و آنتی بیوتیک و آنتی باکتریال بودن باعث التیام زخم و تمیزی نوک سینه می شود.

۵- هنگامی که نوزاد زیر سینه به خواب می رود، سینه را در دهان نوزاد نگه داشته و به آرامی آن را به طرف پایین ماساژ دهید. این عمل به تولید شیر و تغذیه نوزاد به هنگام خواب کمک می کند.

با رعایت نکاتی که گفته شد دوران شیردهی راحت همراه با آرامش خاطر و لحظات لذت بخشی را با فرزند خود تجربه کنید.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
1+
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران

  1. زارع

    عالی و کاربردی بود ممنون.

» ارسال نظرات