دسته بندی مطالب

ظرف یخی برای سرو نوشیدنی ها

برای ساخت یک ظرف هیجان انگیز آماده اید؟ شما می توانید برای سرو نوشیدنی ها، به جای استفاده از ظروف بزرگ و پر از یخ، از ظرف یخی استفاده کنید. چگونه؟ با خانومانه همراه باشید.

 

ظرف یخی برای سرو نوشیدنی ها

 

وسایل مورد نیاز:

گل های رنگی

چند برش پرتغال

چند برش لیمو

۲ عدد سطل پلاستیکی

آب مقطر (یخ آب مقطر شفاف تر از آب معمولی است)

سنگ

حوله

 

نکته: برای اینکه یخ شفاف تری داشته باشید، ابتدا آب مقطر را بجوشانید و اجازه دهید تا خنک شود، سپس آن را در ظرف مورد نظر بریزید.

 

مرحله ۱: آماده سازی گل ها و میوه ها

در این مرحله ابتدا میوه های مورد نظر خود را برش بزنید. همچنین گل هایی که می خواهید درون ظرف قرار دهید را هم انتخاب کرده و به اندازه مناسب از ساقه ها جدا کنید.

 

ظرف یخی برای سرو نوشیدنی ها

 

مرحله ۲: یخ لایه اول

چالشی که همواره در انجماد آب وجود دارد این است که مواد داخل آب همیشه یا روی سطح آب شناور می شوند و یا ته نشین می شوند. اما برای اینکه این مسئله در ظرف یخی ما مشکل ساز نشود، این کار را در ۳ مرحله انجام می دهیم. بنابراین، در این مرحله ابتدا مقداری آب در کف ظرف می ریزیم. سپس تعدادی از برش های میوه و چند گل کوچک در داخل آن قرار می دهیم. فقط حواستان باشد که آن ها را در کناره های ظرف قرار دهید. سطل را در فریزر قرار داده و برای چند ساعتی صبر کنید تا کاملا یخ بزند.

 

ظرف یخی برای سرو نوشیدنی ها

 

مرحله ۳: یخ لایه میانی

سطل را از فریزر خارج کنید، سطل کوچکتر را داخل آن قرار دهید و درون را با سنگ پر کنید. حالا در فضای ایجاد شده بین دو سطل، مقداری دیگر آب بریزید و از میوه و گل ها درون آن قرار دهید.

 

ظرف یخی برای سرو نوشیدنی ها

 

مرحله ۴: یخ لایه بالا

در این مرحله سطل را از فریزر بیرون بیاورید و برای ساخت لایه نهایی، آب مقطر را اضافه کرده و باقی گل ها و میوه ها را بچینید. اما حواستان باشد که تا بالای بالا پر نکنید زیرا یخ پس از انجماد مقداری حجم آن افزایش می یابد.

 

ظرف یخی برای سرو نوشیدنی ها

 

مرحله ۵: خارج کردن سطل داخلی

هنگامی که ظرف یخی شما کاملا آماده شد، ابتدا سنگ ها را خارج کنید، سپس داخل آن مقداری آب سرد بریزید، پس از چند دقیقه، سطل داخلی را بالا بکشید و خارج کنید.

 

ظرف یخی برای سرو نوشیدنی ها

 

مرحله ۶: خارج کردن ظرف یخی از داخل سطل

در این مرحله سطل را چند دقیقه زیر آب سرد قرار دهید. اما خیلی مراقب باشید که آب داخل سطل نرود، همچنین هنگام خروج ظرف یخی از داخل سطل حواستان باشد که این کار را با احتیاط انجام دهید، زیرا سنگین و لغزنده است.

 

ظرف یخی برای سرو نوشیدنی ها

 

مرحله ۷: آماده سازی ظرف مخصوص

ظرفی مناسب برای قرار دادن یخ آماده کنید. ظرف آنقدری بزرگ باشد که یخ به درستی درون آن جای بگیرد. همچنین در کف ظرف یک یا دو عدد حوله کوچک قرار دهید تا هم از ذوب شدن سریع یخ جلوگیری کند و هم در صورتی که یخ شروع به آب شدن کرد، آب اضافی درون ظرف را بگیرد.

 

ظرف یخی برای سرو نوشیدنی ها

 

مرحله ۸: ظرف یخی شما آماده است

در این مرحله تنها کاری که باید انجام دهید این است که دور تا دور ظرف یخی را با گل و میوه تزیین کنید تا حوله های زیر یخ دیده نشود. همچنین ظرف را دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید.

 

ظرف یخی برای سرو نوشیدنی ها

 

نکته بسیار مهم:

هرگز برای جداسازی یخ از قالب، از آب گرم استفاده نکنید، زیرا اختلاف دمای موجود بین یخ و آب گرم باعث ایجاد شکاف و ترک برداشتن یخ و حتی شکستن آن می شود.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
4+
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران