دسته بندی مطالب

علائم اولیه دیابت را بشناسیم!

۱۱ دی ۱۳۹۷۰ سلامت و تغذیه

دیابت یا بیماری قند اختلالی است که در نحوه استفاده بدن از گلوکوز خون تاثیر می گذارد. وقتی شخصی به دیابت مبتلا می شود یعنی مقدار زیادی قند در بدن او انباشته شده است. زمانی که بدن نمی تواند به شکلی صحیح گلوکز را کنترل کند، مشکلات حاد و مهمی برای سلامت ما به وجود می آید و این اختلال، کار دیگر ارگان های بدن را هم با مشکل مواجه می کند. تشخیص دیابت در حال حاضر کلید درمان موفقیت آمیز این بیماری است. به همین دلیل در این مطلب خانومانه به علت ها و علائم اولیه این بیماری اشاره می کنیم تا به تشخیص به موقع آن کمک شود.

 

علت های بروز دیابت چیست؟

 

علت های بروز دیابت چیست؟

 

دیابت زمانی بروز می کند که بدن به اندازه کافی انسولین تولید نمی کند یا توانایی این را ندارد که به اندازه کافی قند را مصرف کند. انسولین مادّه ای است که منشا تولید آن پانکراس است و کارایی اصلی آن کاهش مقدار گلوکز در خون است.

– تاکنون برای توضیح در مورد پیشرفت دیابت نوع ۱ علت دقیقی بیان نشده است. ظاهراً این دیابت به دلیل عدم توانایی سیستم ایمنی در کنترل قند خون اتفاق می افتد و سلول های تولید کننده انسولین در پانکراس، خود را نابود می کنند.

– دیابت نوع ۲ زمانی اتفاق می افتد که سلول ها نسبت به انسولین مقاوم می شوند و پانکراس نمی تواند به اندازه کافی انسولین تولید کند تا جلوی پیشرفت دیابت را بگیرد.

– تغییرات هورمونی در زمان بارداری باعث بروز مقاومت سلول ها نسبت به انسولین می شود. اگر پانکراس به اندازه کافی انسولین تولید نکند، گلوکز در خون تجمع می کند و دیابت بارداری اتفاق می افتد.

 

علائم اولیه دیابت

بسیاری از علائم اولیه دیابت ممکن است با علائم بیماری های دیگر اشتباه گرفته شود. به همین دلیل باید به دقت این علائم را شناخت و آزمایش های پزشکی لازم را انجام داد تا هر چه سریع تر آن را درمان نمود.

– تشنگی شدید

 

تشنگی شدید

 

زمانی که گلوکز به شکل صحیح استفاده نمی شود، تجمع آن در خون می تواند باعث از بین رفتن آب بدن شود. این حالت تولید عادی بزاق را تغییر می دهد و احساس تشنگی ایجاد می کند.

– تکرر ادرار

بیماران مبتلا به دیابت معمولاً به تکرر ادرار مبتلا هستند زیرا در صورت ابتلا به این بیماری کلیه ها بیشتر کار می کنند تا قند اضافی خون را تصفیه کنند. قند خون زیاد توانایی بدن در دفع سموم را کاهش می دهد و به این ترتیب کارکردهای سیستم ایمنی بدن را با مشکل مواجه می کند.

 

مطلب پیشنهادی: چگونه می توان قند اضافی بدن را از بین برد؟

 

– اختلال در خواب

زمانی که میزان بالای قند خون به موقع کنترل نشود، فرد به اختلال در خواب مبتلا می شود. دیابت نوع ۲ معمولاً با بی خوابی یا از خواب پریدن همراه است.

– کند شدن روند بهبود زخم ها

 

کند شدن روند بهبود زخم ها

 

یکی از علائم اصلی دیابت بروز زخم های مختلف بر روی پوست است. این زخم ها معمولاً خیلی دیر التیام پیدا می کنند و گاهی هم برای همیشه باقی می مانند.

– عفونت ادراری

اگر توانایی بدن در استفاده از گلوکز خون کاهش پیدا کند، سیستم ایمنی ضعیف می شود و به این ترتیب بر سلامت کلیه ها تاثیر می گذارد و امکان بروز عفونت در مجاری ادرار را افزایش می دهد.

– مشکلات پا

فرد مبتلا به دیابت باید مدام به وضعیت پاها و سلامت این عضو بدن رسیدگی کند. در صورت ابتلا به دیابت، پا تحت تاثیر مشکلات مربوط به جریان خون، احتباس آب و دیگر مشکلات و اختلالات ناشی از این بیماری قرار می گیرد.

– تاری دید

 

تاری دید

 

از بین رفتن آب بدن که ناشی از میزان بالای قند خون است می تواند مشکلاتی را برای بینایی فرد مبتلا به دیابت به وجود بیاورد. تاری دید اغلب به رگ های خونی هم آسیب می رساند و توانایی تمرکز کردن را کاهش می دهد.

– خشک شدن پوست

پیشرفت دیابت باعث بروز مشکلات جریان خون هم می شود و بر سلامت پوست تاثیر می گذارد. به همین دلیل، بیماران مبتلا به دیابت معمولاً با خشکی پوست و شل شدن آن مواجهند. 

 

چگونه می توان دیابت را تشخیص داد؟

 

چگونه می توان دیابت را تشخیص داد؟

 

اگر علائم بالا را مشاهده می کنید و نگران این هستید که به دیابت مبتلا باشید، حتماً در اسرع وقت به متخصص مراجعه کنید. بعد از تشخیص این بیماری، داروهایی تجویز می شود که تاثیر منفی دیابت را کاهش می دهد. بعد از تشخیص این بیماری، شخص به راحتی به زندگی عادی خود ادامه می دهد و به مرور بهبود می یابد. البته افراد مبتلا به دیابت باید به صورت مداوم تجویز پزشک را دنبال کنند تا وضعیت زندگی آن ها هیچ گاه با مشکل مواجه نشود. 

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران