دسته بندی مطالب

علت های درد در ناحیه زیر بغل

۲۳ تیر ۱۳۹۸۰ سلامت و تغذیه

خانومانه: آیا تا بحال در ناحیه زیر بغل احساس درد کرده اید؟! با توجه به این که در این ناحیه و اطراف آن رگ، تاندون و رشته های عصبی بسیاری قرار گرفته، طبیعی است که گاهی احساس درد در این ناحیه داشته باشیم. در واقع ناحیه زیر بغل با عضله هایی در ارتباط است که می توانند در گانگلیون ها (برجستگی ها) تورم ایجاد کنند. در نتیجه، پی بردن به این مشکل و بررسی این که آیا درد در حرکت دست مشکل ایجاد می کند یا خیر بسیار مهم است. اگر این اتفاق بیفتد، باید با پزشک مشورت کنید. فقط در موارد حاد، زمانی که گانگلیون های لنفاوی دچار آسیب می شوند، حتماً باید جراحی صورت گیرد.

 

علت های درد در ناحیه زیر بغل

 

علائم درد در ناحیه زیر بغل

– دردهای خفیف، کم یا شدید

– سوزش

– بی حسی

– پدیدار شدن گانگلیون

 

علل بروز درد در ناحیه زیر بغل

در ادامه به مهمترین علل بروز درد در ناحیه زیر بغل اشاره می کنیم:

 

گرفتگی عضلات

این نوع آسیب عضلانی علائمی از جمله درد ناگهانی و شدید در ناحیه زیر بغل دارد. کسانی که وزن کم می کنند یا فعالیت های فیزیکی انجام می دهند معمولاً از این مشکل رنج می برند. گرفتگی عضلات موجب احساس ضعف، خشکی، خستگی و در بعضی موارد احساس سوزش در زیر بغل می شود. برای درمان آن و کاهش تورم باید از حرکت کردن خودداری کنید تا عضلات آسیب دیده دچار مشکل نشوند. بهتر است بر روی گرفتگی ها به مدت ۲۰ دقیقه کمپرس سرد بگذارید یا از داروهای ضد تورم استفاده کنید. اما بهترین راه این است که بین ۳ تا ۶ هفته استراحت کنید.

 

غدد لنفاوی زیر بغل

لنفادنیت زیربغل زمانی به وجود می آید که التهاب و تورم بر گانگلیون های لنفاوی تاثیر می گذارد. این حالت معمولا زیر گلو، کشاله ران و زیر بغل به وجود می آید. در میان علائم آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– تب

– تورم

– احساس درد در هنگام دست زدن به آن ناحیه

– قرمزی

– بی حسی

– داغ بودن محل آسیب دیده

لنفادنیت زیر بغل به دلیل عفونت اتفاق می افتد. پزشک برای تعیین علت این عفونت آزمایش خون می گیرد و در برخی مواقع برای آن که احتمال وجود سرطان بررسی شود، بیوپسی یا بافت برداری انجام می شود.

 

مطلب پیشنهادی: جلوگیری از کیست سینه با تغذیه مناسب

 

آنژین قلبی

زمانی که در ماهیچه قلب خون به اندازه کافی وجود نداشته باشد، آنژین قلبی با درد شدید بروز می کند. این درد می تواند به دیگر نقاط بدن از جمله دست ها، شانه ها، گلو، پشت و زیر بغل نیز پخش شود. بیمار در این مورد علائم زیر را دارد:

– خستگی

– حالت تهوع

– استفراغ

– تعرق زیاد

اگر در ناحیه زیر بغل احساس درد می کنید و از درد قفسه سینه رنج می برید بهتر است با پزشک مشورت کنید.

 

هیدرآدنیت چرکی

هیدرآدنیت چرکی از بیماری های مزمن به حساب می آید. این بیماری پوستی با پدیدار شدن جوش، زخم و آبسه در نواحی غدد عروقی ظاهر می شود. این بیماری اغلب در ناحیه زیر بغل به وجود می آید. تورم های ناشی از این بیماری زیر پوست حفره هایی ایجاد می کند که راه فولیکول ها را می بندد. عوامل ایجاد خطر معمولاً موارد زیر می باشند:

– اضافه وزن

– استعمال دخانیات

– کاهش دفاع ایمنی بدن

– تغییرات هورمونی

 

سرطان سینه

این که سرطان سینه یکی از دلایل احتمالی درد در ناحیه زیر بغل می باشد به این معنا نیست که تنها دلیل آن است، پس نگران نباشید. این نوع سرطان با حمله سلول های سرطانی به مجراهای تولید شیر آغاز می شود. این سرطان همچنین می تواند در بافت های غده ای نیز شروع شود. اگر گانگلیون های لنفاوی خیلی ملتهب شده باشند، می توانند بر زیر بغل تاثیر بگذارند. علائم بروز سرطان در این ناحیه عبارتند از:

– فرورفتگی نوک پستان

– بروز گانگلیون (برجستگی) بر روی سینه

– قرمز شدن و خارش زیر بغل

– پوسته پوسته شدن اطراف نوک پستان

– تغییر شکل و اندازه غدد سینه

اگر متوجه یکی از علائم بالا شدید، حتما باید طبق نظر پزشک ماموگرافی یا بیوپسی انجام دهید تا علت درد مشخص شود و متوجه شوید که آیا سرطان سینه وجود دارد یا خیر.

 

ریفلاکس

از نظر پزشکی، ریفلاکس گاستروازوفاژیال یا ترش کردن و عدم هضم غذا بعد از خوردن غذا اتفاق می افتد، یعنی زمانی که اسیدهای معده می خواهند مادّه غذایی را از هم جدا کنند. با این حال، در بعضی موارد، عضله ضعیف می شود و اسیدهای معده به مری برمی گردند؛ این امر باعث می شود در ناحیه قفسه سینه احساس سوزش کنید که این سوزش ممکن است به زیر بغل نیز سرایت کند. 

 

استرس و نگرانی

گاهی درد در ناحیه زیر بغل می تواند علت جسمانی نداشته باشد. در واقع گاهی زیر بغل بدون آسیب بدنی درد می گیرد و گانگلیون های لنفاوی در آن به وجود می آید اما علت دردهای بدن استرس یا نگرانی طولانی مدت می باشد. افراد نگران و عصبی خیلی سریع دچار استرس و نگرانی می شوند و همین امر موجب بروز درد فیزیکی آن ها می شود. در این مورد فرد باید با تکنیک های کنترل استرس، آرامش خود را کسب کند و در صورت لزوم به متخصص مراجعه کند.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران