دسته بندی مطالب

مادر بودن یعنی داشتن دو شغل تمام وقت

۱ اردیبهشت ۱۳۹۹۰ کودک

خانومانه: اگر چه مادر بودن تجربه ای فوق العاده زیبا و خاص است اما هرگز این وظیفه با استراحت کردن میانه خوبی ندارد. بر اساس مطالعه ای که اخیراً پژوهشگران آمریکایی انجام داده اند، مادر بودن و انجام وظایف مادری شبیه به این است که ۹۸ ساعت در هفته کار کنید!

 

مادر بودن یعنی داشتن دو شغل تمام وقت

 

لباس پوشاندن به فرزند، تغذیه آن ها، حمام بردن آن ها، تمیز کردن خانه و هزاران کار کوچک و بزرگی که مادر انجام می دهد، باعث شده که مادر بودن به شغلی سخت و پر زحمت تبدیل شود. طبق مطالعه ای که اخیراً در دانشگاه ولش آمریکا انجام شده، ثابت شده است که اگر زمان کار مادران در منزل و رسیدگی آن ها به فرزندانشان را جمع بزنیم، مشخص می شود که آن ها ۹۸ ساعت در هفته کار می کنند. برای اثبات این نتیجه، مطالعه ای بر روی ۲۰۰۰ مادری انجام شد که فرزندان آن ها بین ۵ تا ۱۲ سال سن داشتند و با توجه به پرسش های مطرح شده در این مطالعه مشخص شد که این مادران تقریباً ۱۴ ساعت در روز مشغول آموزش به فرزندان و انجام کارهای خانه هستند. البته اکثر مادران مورد مطالعه همزمان بیرون از منزل نیز به کار اداری مشغول بودند. تمامی مادران مورد مطالعه اظهار داشتند که از ساعت شش و بیست دقیقه صبح کار را شروع می کنند و تا ساعت هشت و نیم نیز بدون استراحت به کار منزل ادامه می دهند. این روز کاری برای مادران بسیار طولانی است و به همین دلیل اغلب زنان در پایان هفته خسته هستند.

 

مطلب پیشنهادی: مهارت هایی که باید به فرزندان خود بیاموزید

 

مادر بودن و در عین حال شاغل بودن کار بسیار دشواری است. اگرچه این دو وظیفه شبیه آن است که زنان همزمان دو کار تمام وقت داشته باشند، اما باید گفت که مادران باید به این کار خود افتخار کنند! کیزی لویز (Casey Lewis) متخصص تغذیه و سلامت در دانشگاه ولش اظهار داشت: «نتایج این مطالعه نشان می دهد که تا چه حد نقش مادر بودن برای زنان اهمیت دارد. مادران خود را به عنوان ناجی حس می کنند و این وظیفه را امری مهم برای تقویت خانواده می دانند و از آن روحیه می گیرند». مادران، زنانی اعجاب انگیزند. اکثر زنان مورد مطالعه گفته اند که فقط یک ساعت در روز استراحت دارند. بعضی از مادران این مطالعه نیز برای نگهداری فرزند از پرستار یا یکی از اعضای خانواده کمک می گیرند. البته کمک گرفتن از فرزندان از همان ابتدای کودکی و شرکت دادن آن ها در کارهای خانه اصلاً کار نادرستی نیست. این کار کمک می کند که آن ها بعدها در زندگی خودشان تجربه بیشتری داشته باشند.

 

کمک گرفتن از فرزندان در کارهای خانه

 

طبق یکی از مطالعاتی که در دانشگاه هاروارد انجام شده، هر چه کودکان زودتر در کارهای خانه کمک کنند، بهتر است. تمیز کردن خانه، مرتب کردن وسایل، غذا پختن و … کمک می کند تا حس مسئولیت پذیری در کودک افزایش یابد و یاد بگیرد که حتی اگر هم دوست ندارند باید کارها را انجام دهد تا در زندگی آینده خود با مشکل مواجه نشود. در نتیجه اگر شما هم به عنوان یک مادر پر مشغله، در پایان هفته خسته می شوید، پیشنهاد می کنیم که از فرزندانتان در کارهای خانه کمک بگیرید.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران