دسته بندی مطالب

مزایای فیتوتراپی (گیاه درمانی) چیست؟

۱۲ مرداد ۱۳۹۹۰ سلامت و تغذیه

امروزه فیتوتراپی یا همان گیاه درمانی برای تسکین دردها و بیماری های خفیف مورد استفاده قرار می گیرد، چرا که مردم در تلاش هستند از داروهای شیمیایی فاصله بگیرند؛ آیا می خواهید بدانید که فیتوتراپی چه فوایدی را برای شما به همراه دارد؟! اکثر افراد برای رهایی از بیماری های غیرمزمن و خفیف، به دنبال محصولات طبیعی هستند به ویژه انواع گیاهان؛ اما آیا داروهای گیاهی برای سلامتی واقعا مفید هستند؟ در این مطلب خانومانه به این موضوع خواهیم پرداخت.

 

مزایای فیتوتراپی چیست؟

 

مثالی از زندگی روزمره برای شما می زنیم؛ نوشیدن یک فنجان چای گیاهی، هضم را بهبود می بخشد، از احتباس مایعات در بدن جلوگیری می کند و درد معده را تسکین می بخشد. همان طور که می بینید گیاه درمانی در زندگی شما در جریان است، حداقل بیش از آنچه که فکر می کنید.

 

فیتوتراپی چیست؟

فیتوتراپی یا همان گیاه درمانی معتبرترین علم در رده طب طبیعی است. فیتوتراپی ریشه در روایات اروپایی و یونانی، رومی دارد و به پزشکان برجسته ای همچون بقراط، گالن، هیلگارد بیگنی برمی گردد. فیتوتراپی شامل استفاده از گیاهان خاص با خواص دارویی برای اهداف درمانی و پزشکی است. داروهای گیاهی هنوز قدیمی ترین و پر کاربردترین طب پزشکی در جهان است که به طور انحصاری از گیاهان گرفته می شود. دلیل این امر که استفاده از محصولات گیاهی بسیار رایج گردیده است عدم عوارض جانبی بعد از مصرف گیاهان دارویی است.

 

مزایای فیتوتراپی_1

 

فیتوتراپی چگونه کار می کند؟

در فیتوتراپی، داروهای گیاهی بر اساس مشاوره حرفه ای با بیمار انتخاب می شوند. در صورت لزوم، ارزیابی های بیشتر از طریق تست های عملکردی، آزمایش های پزشکی و تشخیص افتراقی صورت می گیرد. آن ها برای تحریک یا تقویت عملکردهای طبیعی بدن انتخاب شده اند و به بدن کمک می کنند تا خودش را بهبود دهد.

گیاه درمانی، برای هر فرد تجویز جداگانه ای را دارد. هر داروی تجویز شده ممکن است ترکیبی از گیاهان مختلف می باشد که برای نیازهای خاص هر بیمار انتخاب می گردد. این گیاهان می توانند به صورت چای، کپسول، لوسیون و کرم برای استفاده موضعی تجویز شوند. باید در مورد نوع مصرف هر یک از پزشک خود مشورت بگیرید تا موثرترین روش را انتخاب نمایید.

 

مطلب پیشنهادی: ۱۰ نوع گیاه و ادویه محبوب با خواص درمانی

 

فواید فیتوتراپی

به عنوان مثال، گل های باخ بخشی از فیتوتراپی هستند. عصاره این گیاه در درمان شرایطی مانند استرس بسیار موثر است. بنابراین، همان طور که اشاره شد داروهای گیاهی و فیتوتراپی مزایای فراوانی دارد. در ادامه به برخی از فواید گیاه درمانی نگاهی خواهیم انداخت:

– عدم استفاده از مواد شیمیایی

هدف از جستجوی محصولات طبیعی، دور شدن از استفاده بیش از حد از داروهای شیمیایی برای درمان بیماری های خفیف است. با این روش به بدن خود در مقابله با بیماری ها احترام بیشتری می گذارید. این نکته را فراموش نکنید که خود درمانی شیوه خوبی نیست و باید تحت نظر پزشک مرتبط این کار را انجام داد.

– مقرون به صرفه می باشد

فیتوتراپی بسیار اقتصادی و مقرون به صرفه می باشد. علاوه براین، گیاهان دارویی در دسترس همگان هستند. البته باید بدانید که به دنبال چه چیزی هستید.

– عوارض جانبی کم

سومین فایده فیتوتراپی، عوارض جانبی بسیار کم آن می باشد. به همین دلیل، بسیار از پزشکان این روش را به بیمارانی که تحت درمان سرطان قرار دارند پیشنهاد می کنند. این امر به این دلیل است که گیاهان می توانند حالت تهوع را کاهش دهند، به ویژه در مورد مقابله با بیماری خود، احساس بهتری خواهند داشت.

– فیتوتراپی منبعی برای درمان های جدید

اگرچه اغلب روش های درمانی طبیعی را از داروها جدا می کنیم اما بسیاری از درمان های جدید پزشکی شامل گیاهان معطر و دارویی است. بنابراین، واضح است که وقتی علم پزشکی استفاده از آن ها را تایید می کند، مزایای سلامتی زیادی را دارند.

 

مزایای فیتوتراپی_2

 

آیا فیتوتراپی روش ایمنی است؟

فیتوتراپی در صورت تجویز گیاهان دارویی کاملا واجد شرایط بسیار موثر است. مراقبت از خود با استفاده از گیاهان به دلیل پیچیدگی های آن باید با مشاوره حرفه ای همراه باشد.

 

روش کشت مناسب

می توانید برای یافتن مواد لازم برای بهره مندی از فیتوتراپی به موسسات خاصی که در این حوزه وجود دارد مراجعه کنید. با این حال، گزینه پرورش گیاهان نیز وجود دارد. وقتی خود شما گیاهان را پرورش دهید، می توانید تمامی روغن های اساسی را که می توانید در آروماتراپی استفاده کنید، تهیه کنید. به نظر می رسد کمی دشوار باشد! اما شما فقط به تمرین نیاز دارید. با این روش در هزینه ها صرفه جویی کرده اید و در کنار آن هر گونه روغنی را که نیاز دارید در اختیارتان می باشد.

 

مزایای فیتوتراپی_3

 

اکنون می دانید که فیتوتراپی چه فوایدی را برای شما به همراه دارد؛ به عنوان مثال هنگامی که به سوزش سر معده، آنفولانزا و با هر بیماری خفیف دیگری مبتلا هستید، می توانید از مصرف داروهای شیمیایی خودداری کنید و به گیاه درمانی فرصت دهید.

شما قطعا از درمان درد و ناراحتی خود بدون عوارض جانبی شگفت زده خواهید شد! بسیاری از افراد فیتوتراپی را پذیرفته اند و نتایج مثبت آن را به چشم دیده اند.

با یک دستورالعمل ساده مانند تهیه روغن های اساسی شروع کنید؛ می توانید از گل های باخ برای درمان استرس و اضطراب شروع کنید و مزیت های آن را ببینید.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران