دسته بندی مطالب

مزایای گرفتن دوش آب سرد

۱۰ مهر ۱۳۹۵۰ سلامت و تغذیه

عده ای از افراد بعد از یک روز گرم دوش گرفتن با آب سرد را ترجیح می دهند ولی عده ای دیگر دوش گرفتن با آب گرم را باعث از بین رفتن خستگی و آرامش بخش تر می دانند. به راستی کدام یک از این دو روش صحیح و از نظر پزشکی بیشتر تایید شده است؟ شاید این توصیه را زیاد شنیده باشید که وقتی عصبی یا خسته هستید دوش آب سرد بگیرید و بسیاری از افراد فکر می کنند که گرفتن دوش آب سرد تنش و استرس را به مقدار زیادی کاهش می دهد. با این مطلب جالب سایت خانومانه را همراهی کنید.  

دوش گرفتن باعث مرطوب شدن پوست، از بین رفتن سلول های مرده پوست، رفع عرق و بوی بدن و رفع کثیفی بدن و موها می شود. آیا شما تا به حال دوش آب سرد را امتحان کرده اید؟ در فصل سرما شاید این کار بسیار سخت به نظر برسد ولی در فصول گرم این کار بسیار دلچسب است. آب سرد، به جز خنک کردن، مزایای زیادی برای زیبایی و سلامتی به همراه دارد. اگر تصور می کنید دوش گرفتن با آب سرد فقط باعث لرزیدن شما می شود مزایا و نکاتی که در این مطلب برای شما بازگو می شود را به دقت مطالعه کنید.

 

مزایای گرفتن دوش آب سرد 

امروزه تحقیقات زیادی در مورد مزایای دوش آب سرد انجام شده و محققان تاکید دارند که اگر این شیوه به شکل منظم انجام شود اثرات مثبت و تاثیرگذار جالبی می تواند روی فرد داشته باشد. اثرات مفیدی که گرفتن دوش آب سرد برای بدن دارد شامل موارد زیر می باشد:

 

۱- شما را هشیار می کند.

دوش آب سرد یک شوک ناگهانی به سیستم عصبی شما وارد می کند. بدن به محض قرار گرفتن زیر دوش  آب سرد به صورت لحظه ای دچار استرس می شود و سیستم دفاعی بدن به مقابله با این وضعیت می پردازد و در همین حین اکسیژن بیشتری به مغز می رسد. توصیه می شود قبل از رفتن سرکار حتما دوش آب سرد بگیرید زیرا این کار باعث افزایش ضربان قلب و خونرسانی شده و شما را تا پایان روز پر انرژی و شاداب نگه می دارد.

 

۲- موها را درخشان تر می کند.

دوش آب سرد تاثیر زیادی روی درخشندگی و جذابیت موهای شما دارد. آب سرد کوتیکول موها را بسته و این به معنی حفظ رطوبت بیشتر در مو می باشد. این کار از کثیف شدن موها در گرد و غبار جلوگیری می کند. حتی اگر شما نمی توانید به هر دلیلی دوش آب سرد را تحمل کنید آبکشی موها با آب سرد را فراموش نکنید.

 

۳- پوست را روشن تر می کند.

دوش با آب گرم شاید برای شما احساس بهتری به همراه داشته باشد ولی باید بدانید که آب گرم پوست را خشک کرده و سبب تشدید آکنه و اگزماهای پوستی می شود. اگر پوست شما جوش می زند بهتر است از دوش آب سرد استفاده کنید. دوش آب سرد پوست را سفت کرده و اثری بی نظیر روی پوست خواهد داشت.

 

۴- نوعی تمرین و ورزش به شمار می رود.

عکس العمل بدن شما در مواجه شدن با آب سرد باعث گرم شدن داخلی بدن شما می شود و این عمل باعث سوختن کالری خواهد شد. اگر شما برای ورزش وقت ندارید حداقل روزانه از دوش آب سرد استفاده کنید، قرار گرفتن در معرض آب سرد سوخت و ساز بدن را تا درصد زیادی افزایش داده و در صورت تداوم باعث کاهش وزن اضافی می شود.

 

۵- انرژی از دست رفته بعد از فعالیت ورزشی را بدست می آورید.

بعد از یک تمرین و فعالیت ورزشی گرفتن دوش آب سرد علاوه بر کاهش درد و گرفتگی عضلات، باعث می شود به دلیل افزایش سوخت و ساز بدن، توان و انرژی از دست رفته را مجددا به دست آورید.

 

۶- از نظر روانی در شرایط بهتری قرار می گیرید.

آب سرد نیروی تازه ای به سیستم عصبی بدن شما می دهد. تئوری هایی وجود دارد که بیانگر این موضوع است که تغییرات ناگهانی در دما به بهبود فعالیت های مغزی کمک می کند. آب سرد مانند ورزش باعث آزاد شدن مقدار زیادی آندورفین که به هورمون خوشبختی معروف است، می شود. بعضی از افراد دوش آب سرد را به عنوان راهی برای رهایی از استرس می دانند و تحقیقاتی هم در این رابطه وجود دارد که می گوید دوش آب سرد سطح سروتونین بدن را متعادل می کند. سروتونین یک انتقال دهنده عصبی می باشد که کمبود آن بر خلق و خو تاثیر داشته و منجر به بروز افسردگی، وسواس و اضطراب و خشم می شود.

 

۷- از بیمار شدن شما جلوگیری می کند.

این گفته مادرتان که به شما می گفت در سرما نمانید را فراموش کنید! دوش آب سرد باعث فعال شدن سیستم ایمنی بدن و افزایش گردش خون شما می شود. این عمل به علت افزایش ترشح لنفوسیت که نوعی گلبول سفید است باعث افزایش ایمنی بدن در برابر بیماری هایی مانند سرطان، واریس، هموروئید و حتی سرماخوردگی می شود.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
3+
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران