دسته بندی مطالب

مزایا و معایب پستانک

۱۰ دی ۱۳۹۷۰ کودک

کودک تا یک سالگی و گاهی بیشتر، نیاز دارد که برای ارضای نیاز غریزی خود به مکیدن از پستانک استفاده کند. انگشتان دست، پا و هر اسباب بازی را که در نزدیکیش باشد می گیرد و در دهان فرو می برد و میک می زند. در نتیجه باید تمامی وسایلی را که در نزدیکی او قرار دارد و ممکن است در دهان فرو ببرد به خوبی بشویید. انتخاب پستانک متناسب با فرم لب کودک، سن، علاقه (مثلاً رنگ پستانک، شکل آن و …) می تواند زمانی که کودک بی تاب است، گریه می کند و به خواب نمی رود او را آرام کند. زمانی که جای کودک تغییر می کند یا او را به سفر می برید، یا با افراد جدید و مکان های جدید آشنا می شود، کمتر حس امنیت می کند و با میک زدن پستانک حس آرامش می کند و به خواب می رود. این وسیله بر خلاف استفاده از شیشه شیر نیاز به آماده کردن ندارد و هر زمان که بخواهید در دسترس است. حتماً باید آن را به طور مرتب با آب سرد بشویید و آن را گهگاهی ضدعفونی کنید. در حال حاضر تقریبا ۷۰ درصد کودکان زیر یک سال از پستانک استفاده می کنند و در ۱۰ سال اخیر استفاده از آن بیشتر شده است. فراموش نکنید که در دادن پستانک به کودک هرگز زیاده روی نکنید. اما چرا؟ در این مطلب خانومانه علت را با هم بررسی می کنیم.

 

مزایا و معایب پستانک

 

شیردهی

عیب اصلی پستانک این است که کودک با مکیدن طبیعی شیر مشکل پیدا می کند. در ابتدا شیر دادن به کودک برای مادر سخت است، به خصوص زمانی که برای اولین بار مادر شدن را تجربه می کند؛ ممکن است کودک شیر را بالا بیاورد. شیر دادن مسئله بسیار مهمی است و نقش اساسی در اولین روزهای زایمان را ایفا می کند. اما کودک باید به خوردن شیر مادر عادت کند.

نوزادی که به پستانک عادت کرده باشد رغبتی به تلاش برای میک زدن سینه مادر نشان نمی دهد و شیر خوردن برایش ناخوشایند می شود. در نتیجه توصیه می شود که بگذارید نوزاد کاملاً به شیر خوردن عادت کند و سپس به سراغ پستانک بروید. همچنین پیشنهاد می شود که بعد از ۱۲ ماهگی، دیگر به کودک پستانک ندهید تا کودک به مرور زمان یاد بگیرد استرس محیط را خود کنترل کند و به محیط اطراف خود اعتماد داشته باشد. در دو سالگی، او می تواند از چشم ها و دست های خود استفاده کند، اولین کلمات را بگوید و کمتر از محیط اطراف خود بترسد. کودک از این سن به هر آن چه که در محیط قرار دارد توجه می کند و به دلیل کنجکاوی می خواهد همه چیز را کشف کند.

 

مطلب پیشنهادی: سن مناسب برای شروع غذای مکمل نوزادان

 

برقراری ارتباط

داشتن یک شی پلاستیکی در دهان مانع از پیشرفت زبانی کودک و ابراز بیان او می شود و با کوچک ترین نگرانی در خود فرو می رود. پستانک نباید مانعی برای دنیای بیرون و سدی میان کودک و دیگران شود. بعضی کودکان به پستانک وابسته می شوند و به محض این که از دهانشان می افتد شروع به گریه می کنند یا می ترسند. راه حل این نیست که پستانک را با بند به گردن کودک وصل کنید بلکه باید به عنوان پدر و مادر پستانک خوردن کودک را محدود کنید و در زمان استرس او را کنترل کنید. علاوه بر این، اگر به کودک بیش از یک سال اجازه بدهید که پستانک بخورد، یعنی به او اجازه داده اید تا بزرگ نشود و همچنان یک کودک باقی بماند. در این لحظه پدر و مادر هستند که باید با ترفندی کمک کنند تا نگرانی کودک رفع شود.

 

دندان ها

برای حفظ سلامت کودک باید قبل از ۲ سالگی پستانک را کنار بگذارد، زیرا در این سن دندان ها شروع به رشد می کنند. متخصصان معتقدند که پستانک موجب شکل گیری نامناسب دندان ها می شوند و به دلیل مواد موجود در پلاستیک پستانک، می تواند مشکلاتی برای دندان ها به وجود آورد. مکیدن انگشت برای کودک بهتر و سالم تر از مکیدن پستانک است، با کام دهان سازگاری بیشتری دارد و باعث رشد طبیعی دندان ها می شود.

 

بهداشت

و در پایان باید گفت پستانک از دهان کودک همه جا می افتد و از نظر بهداشتی تمیز نیست و باید مرتب آن را شست و ضدعفونی نمود.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران