دسته بندی مطالب

مصرف ماهی آلوده به جیوه و اوتیسم

۸ اردیبهشت ۱۳۹۹۰ بارداری و نوزاد

بعد از چند دهه تحقیق و پژوهش، هنوز علت این که چرا تعداد زیادی از کودکان به اوتیسم مبتلا می شوند مشخص نیست. ارتباط میان مصرف ماهی های آلوده به جیوه در دوران بارداری و ابتلا به اوتیسم یکی از فاکتورها است؛ اگرچه این تنها عامل بروز اوتیسم نیست ولی تاثیرات جیوه بر روی کودکان اوتیسم کاملاً واضح است. در این مطلب خانومانه می خواهیم آخرین یافته ها در مورد تاثیر این فلز بر روی کودکان اوتیسم را بررسی کنیم.

 

مصرف ماهی آلوده به جیوه و اوتیسم

 

اوتیسم چیست؟

اوتیسم یا درخودماندگی (از نوع روابط اجتماعی) نوعی اختلال رشدی است که با رفتارهای ارتباطی، کلامی غیرطبیعی مشخص می‌شود. این اختلال در سه سال اول زندگی بروز می کند و برای همیشه باقی می ماند.

دو علامت اصلی ابتلا به اوتیسم عبارت است از:

– اختلال همیشگی در ارتباط و تعاملات اجتماعی

– الگوهای رفتاری، علایق و فعالیت های محدود و تکراری

 

علائمی که نشان می دهد کودک مبتلا به اوتیسم است عبارتند از:

 

علائم اوتیسم در کودکان

 

– عدم توانایی در برقراری ارتباط با بچه ها در مدرسه یا پیش دبستانی

– عدم بیان علایق شخصی؛ به طور کلی کودکان مبتلا به اوتیسم برای آن که احساسات خود را به دیگران نشان دهند دچار مشکل هستند. اگر چیزی نظر آن ها را جلب کند با انگشت به آن اشاره نمی کنند.

– عدم توانایی در بازی های نمادین مانند بازی با عروسک، ماشین و …

– عدم توانایی در برقراری ارتباط چشمی؛ این کودکان همچنین نمی توانند ابراز احساسات را در چهره مخاطب تشخیص دهند؛ زیرا چیزی غیرمعمولی مشاهده می کنند. آن ها به لبخند اجتماعی عادت ندارند و در حواس پنجگانه با مشکل مواجه هستند.

– در کودکانی که به قدر کافی از گفتار متناسب برخوردارند، اختلال بارز در آغاز یا حفظ جریان محاوره با دیگری وجود دارد. این افراد متوجه جک، بازی با کلمات، معنای غیر ظاهری جملات و استعاره ها نمی شوند.

بسیاری از دانشمندان معتقدند که ژنتیک بر بروز این بیماری تاثیر چشمگیری دارد.

 

مطلب پیشنهادی: آیا ماه گرفتگی بر بارداری تاثیرگذار است؟

 

ارتباط میان اوتیسم و جیوه چیست؟

 

ارتباط میان اوتیسم و جیوه چیست؟

 

 تصور بر این است که در طول بارداری یا در سن کم، بسیاری از فلزات مانند جیوه بر ابتلا به اوتیسم تاثیرگذار می باشند. جیوه یکی از مواد شیمیایی است که نماد علمی آن Hg می باشد. در گذشته به این فلز، نقره مایع گفته می شد. این فلز نقره ای رنگ فلزی سنگین است و تنها فلزی است که در شرایط عادی آزمایشگاه به شکل مایع یافت می شود.

اخیراً مطالعه ای در دانشگاه بریستول انگلستان بر روی ۴۰۰۰ زن باردار انجام شد. در این مطالعه میزان جیوه موجود در خون مادران و تعداد کودکان اوتیسم کمتر از ۱۱ سال ارزیابی شد. پروفسور ژان گلدینگ، متخصص اپیدمیولوژی، اظهار داشته که میان بروز اوتیسم در کودکان و مصرف ماهی در مادران باردار ارتباط وجود دارد.

چندی پیش مطالعه ای توسط پژوهشگران رشته های سلامت، آموزش و دیگر علوم اجتماعی انجام شد؛ این مطالعه بر روی نوزادان انگلیسی بین سال های ۱۹۹۱ و ۱۹۹۲ تحقیقات انجام داده است. این پژوهش بر روی ۱۵۲۴۷ زن باردار انجام شده که تاریخ زایمان آن ها بین آوریل ۱۹۹۱ تا دسامبر ۱۹۹۲ بوده است. در همین زمان، پدر و مادر، برادر و خواهر و فرزندان این زنان باردار هم مورد مطالعه قرار می گرفتند. مطالعه انجام شده نشان می دهد که ۴۴۸۴ زن مقدار زیادی جیوه در خون داشته اند. طی این مطالعه مشخص شد که غذای اصلی این مادران در طول بارداری ماهی بوده است. از این تعداد، ۱۷۷ مادر کودکان مبتلا به اوتیسم به دنیا آوردند و از میان نوزادان فقط در خون ۴۵ نوزاد جیوه وجود داشت. مادرانی که جیوه کمتری در خون داشتند از طبقه اجتماعی پایین تری بودند و بسیار کم ماهی مصرف می کردند و در نتیجه کمتر در معرض خطر بروز اوتیسم در فرزندشان قرار داشتند.

دکتر گلدینگ معتقد است که این مشکل در زنانی بروز می کند که در نیمه اول بارداری خود مقدار زیادی جیوه در خونشان وجود داشته است. این مطالعه نتیجه می گیرد که مصرف زیاد ماهی در نیمه اول بارداری موجب بروز اوتیسم در نوزادان می شود.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران