دسته بندی مطالب

۷ ماده غذایی برای داشتن نوزادی باهوش

۱۶ آبان ۱۳۹۵۰ بارداری و نوزاد

آشکار است که ژنتیک نقش بسیار مهمی در تعیین هوش کودک بازی می کند اما انتخاب شیوه زندگی مناسب و داشتن رژیم غذایی مطلوب در دوران بارداری هم می تواند در تغییر سلولهای مغزی تاثیر به سزایی داشته باشد. با خوردن یک سری از مواد غذایی در این دوران می توانید رشد مغز جنین خود را تضمین کنید. با خانومانه همراه باشید تا شما را با این مواد غذایی آشنا کنیم.

 

مصرف 7 ماده غذایی برای داشتن نوزادی باهوش

 

همه ما می دانیم که داشتن یک تغذیه مناسب در دوران بارداری بسیار مهم است. آنچه که شما در طول بارداری مصرف می کنید به رشد ذهنی و جسمی کودک شما در سال های آینده تاثیر می گذارد. اضافه کردن برخی از مواد غذایی که برای هوش مناسب هستند در رژیم غذایی دوران بارداری می تواند ضریب هوشی، مهارت های رفتاری و حافظه کودک را به خوبی در بزرگسالی تحت تاثیر قرار دهد.

اجازه دهید نگاهی بیندازیم به مواد غذایی که شما می توانید در دوران بارداری برای باهوش شدن کودک خود مصرف کنید، نه تنها این مواد را بایستی در دوران بارداری مصرف کنید بلکه بهتر است مصرف آنها را از زمانی که تصمیم به بچه دار شدن گرفتید شروع کنید.

 

۱- ماهی های چرب

ماهی هایی همچون سالمون و قزل آلا سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند، چیزی که برای رشد مغز جنین بسیار لازم است. زنان باردار باید از خوردن ماهی هایی که سطح جیوه بالایی دارند خودداری کنند ولی مصرف بقیه ماهی ها که جیوه ندارند نه تنها برای آنها مضر نیست بلکه مصرف آن ضروری و باعث باهوش شدن فرزندشان می شود. خانم هایی که غذاهای دریایی و ماهی دوست ندارند می توانند از کپسول های روغن ماهی در این دوران استفاده کنند.

شاید برای شما سوال باشد که چه ماهی هایی جیوه دارند و باید از مصرف آنها در دوران بارداری پرهیز کرد؟ زنان باردار و مادران شیرده باید از مصرف گورماهی، کوسه ماهی و شمشیر ماهی خودداری کنند زیرا مقدار جیوه در این ماهی ها زیاد است. مقدار جیوه در ماهی های دیگر کم بوده و مصرف آن به صورت یک یا دو وعده در هفته برای زنان باردار مناسب است.

 

۲- تخم مرغ

تخم مرغ یک ماده غذایی سرشار از آمینواسید کولین است، ماده ای که به رشد مغز و افزایش حافظه نوزادان کمک می کند. زنان باردار بایستی روزانه از تخم مرغ در وعده های غذایی خود استفاده کنند تا بتوانند کولین مورد نیاز خود را از طریق آن دریافت کنند. تخم مرغ همچنین آهن و پروتئین زیادی دارد که باعث افزایش وزن نوزاد در هنگام تولد می شود. وزن پایین نوزاد در هنگام تولد با ضریب هوشی نوزاد در ارتباط است.

 

۳- اسفناج

با مصرف مواد غذایی که سرشار از فولیک اسید هستند در هنگام بارداری می توانید از رشد سلول های مغز در جنین اطمینان حاصل کنید. سبزیجاتی که برگ سبز دارند مانند اسفناج منبع بسیار خوبی از اسیدفولیک هستند. اسفناج همچنین سرشار از آهن بوده و این ماده فرزند شما را باهوش تر خواهد کرد. مصرف آهن در هنگام بارداری کمک می کند اکسیژن بیشتری به سلول های مغزی جنین برسد.

 

۴- ماست

ماست سرشار از پروتئین است. مصرف این ماده در دوران بارداری به تشکیل بهتر سلول های عصبی جنین در شکم مادر کمک می کند. در دوران حاملگی از این ماده غذایی استفاده کنید تا در آینده فرزند باهوش تری داشته باشید. ماست همچنین منبع بسیار خوبی از کلسیم است، ماده ای که مصرف آن در دوران بارداری ضروری می باشد.

 

۵- زغال اخته

میوه ها و سبزیجاتی همچون زغال اخته، کنگر فرنگی، گوجه فرنگی و لوبیای قرمز سرشار از آنتی اکسیدان هستند و باید در دوران بارداری مصرف شوند. این میوه ها و سبزیجات باعث حفاظت از بافت مغز کودک شده و به رشد آن کمک می کند.

 

۶- صدف

صدف سرشار از ید است. کمبود ید در دوران بارداری به ویژه در ۱۲ هفته اول باعث کاهش ضریب هوشی نوزادان می شود. فقط به این نکته توجه کنید که صدف باید به خوبی پخته شده باشد و سپس آن را مصرف کنید.

 

۷- پنیر

مصرف مواد غذایی که ویتامین D دارند در دوران بارداری برای رشد مغز نوزاد بسیار ضروری است. مطالعات جدید نشان می دهد مادرانی که مقادیر زیادی از ویتامین D را در دوران بارداری خود مصرف کرده اند نوزادانی باهوش تر به دنیا آورده اند. تخم مرغ، پنیر، جگر و نور آفتاب بهترین منابع برای دریافت این ویتامین مورد نیاز می باشند.

 

در نهایت مشورت با پزشک خود را نیز فراموش نکنید!

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران