دسته بندی مطالب

معرفی ۱۰ ماده ضد نفخ

۲۶ آبان ۱۳۹۶۰ سلامت و تغذیه

گاهی اوقات بخش کمی از اضافه وزن مان مربوط به آب و گازی می شود که در بدن ما محبوس شده است. برای مثال ممکن است در فاصله روز تا شب بین ۱ تا نیم کلیو وزن مان متغییر باشد و علت اصلی آن رژیم غذایی است.

در اینجا خانومانه ۱۰ ماده غذایی به شما معرفی می کند که از بروز نفخ جلوگیری می کند.

 

معرفی 10 ماده ضد نفخ

 

۱- آب و لیمو

شاید کمی عجیب به نظر برسد که برای از دست دادن آب اضافی باید حجم زیادی آب بنوشیم. اما در حقیقت این یکی از مهمترین کارهایی است که باید انجام دهید تا شکمی صاف داشته باشید. زیرا هر چه قدر آب کمتری بنوشید، بدن شما مقدار بیشتری از آن را ذخیره خواهد کرد اما اگر آب به قدر کافی وارد بدنتان شود، امکان احتباس آب نیز کمتر می شود.

اکنون با افزودن کمی آب لیموی تازه به آب، هم هضم غذا را آسان تر می کند و هم توانایی بدن را برای دفع نمک افزایش می دهد به طوری که نوشیدن هر دوی آن ها با هم خاصیت مدر بودن را دو برابر می کند. فقط یادتان باشد که این نوشیدنی را با نی ننوشید زیرا هوای اضافه وارد بدنتان می شود.

 

معرفی 10 ماده ضد نفخ

 

۲- میوه

میوه علاوه بر همه فواید و ویتامین هایی که دارد، برای فرایند هضم غذا بسیار عالی است. میوه ها دارای مقداری زیادی آب و سرشار از فیبر هستند و به تنظیم حرکات روده کمک می کند. برخی از بهترین میوه هایی که برای کاهش نفخ موثرند عبارتند از: آناناس، هندوانه، موز، انگور، آووکادو و پاپایا.

 

معرفی 10 ماده ضد نفخ

 

۳- سبزیجات

به جز چند مورد استثناء، مانند کلم بروکلی، گل کلم، کلم، پیاز باعث تولید گاز و بروز نفخ می شود، سایر سبزیجات هضم غذا را آسانتر کرده و حرکات روده را منظم می کند. مارچوبه، کرفس و خیار از جمله سبزیجات مفید در کاهش نفخ است.

 

معرفی 10 ماده ضد نفخ

 

 ۴- ماست

پروبیوتیک ها بسیار برای عملکرد سیستم گوارش مناسب هستند، زیرا باکتری های مفیدی دارند که به خروج باکتری های مضر از بدن کمک می کند. ماست مقدار فراوانی از این باکتری های مفید دارد. اما باید مطمئن شوید ماستی که استفاده می کنید حاوی قند مصنوعی نباشد زیرا شیرینی آن اثر سوء دارد و با تحریک معده باعث ایجاد گاز و نفخ می شود. ماست ساده می تواند بهترین گزینه باشد و برای شیرین کردن آن می توانید از انواع میوه ها یا عسل استفاده کنید.

 

معرفی 10 ماده ضد نفخ

 

۵- جعفری

به طور کلی گفتیم که سبزیجات برای کاهش نفخ بسیار مفید هستند اما در این جا به طور خاص جعفری را معرفی می کنیم. این سبزی به تنهایی می تواند درمان خوبی برای رفع نفخ و گاز باشد به ویژه هنگامی که در کنار غذاهای نفاخ مصرف شود. همچنین فرایند هضم غذا را سرعت می بخشد و اثرات منفی برخی از غذاها بر روی معده و روده را کاهش می دهد.

 

معرفی 10 ماده ضد نفخ

 

۶- چای نعنا

مطالعات نشان می دهد که نعناع دارای ماده فعالی به نام منتول بوده که خاصیت ضد درد دارد و تسکین دهنده معده درد است. ساده ترین روش دریافت مقدار نعنا روزانه استفاده از آن به همراه چای داغ است. در ماه های گرم سال مانند تابستان هم می توانید آن را همراه با چای سرد مصرف کنید.

 

معرفی 10 ماده ضد نفخ

 

۷- کره بادام زمینی

کره بادام زمینی طبیعی (بدون شکر، روغن یا نمک) برای معده و کنترل آن بسیار مفید است چرا که سرشار از نیاسین بوده و برای حفظ سیستم گوارش و تسریع عملکرد آن بسیار ضروری است. در مطلبی دیگر از خانومانه می توانید دستور تهیه یک دیپ خوش طعم با کره بادام زمینی را نیز مطالعه نمایید.

 

معرفی 10 ماده ضد نفخ

 

۸- رزماری

رزماری در اصل برای درمان گاز روده و کمک به هضم شناخته شده است. همچنین عطر و طعم فوق العاده ای دارد. می توانید آن را به چای داغ و آب لیمو اضافه کنید و یا برای طعم دار کردن گوشت و سیب زمینی از آن استفاده کنید.

 

معرفی 10 ماده ضد نفخ

 

۹- زنجبیل

علاوه بر خواص ضد التهابی آن، ادویه جاتی مانند زنجبیل و زردچوبه در رفع ناراحتی های معده و حالت تهوع بسیار شگفت انگیز عمل می کند. یونانیان باستان در گذشته بعد از صرف غذا برای تسهیل فرایند گوارش خود از زنجبیل استفاده می کردند. برای دریافت خواص بیشتر بهترین شکل مصرف آن به صورت تازه است.

 

معرفی 10 ماده ضد نفخ

 

۱۰- دانه رازیانه

ایا به یک تسکین دهنده سریع نیاز دارید؟ رازیانه بهترین انتخاب است. زیرا موجب شل شدن عضلات دستگاه گوارش شده و هر گونه گاز به دام افتاده را خارج می کند. این همان خاصیت ضد نفخ واقعی است! می توانید آن را همراه با چای دم کنید و یا به طور مستقیم بر روی غذا بپاشید.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
1+
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران