دسته بندی مطالب

معنا و مفهوم گریه های کودک

۲۸ خرداد ۱۳۹۷۰ بارداری و نوزاد

خانومانه: ترجمه و تعریف گریه کودک سخت به نظر می رسد. پدر و مادر که هنوز با زبان کودک آشنایی ندارند و نمی دانند که معنای گریه او چیست، نگران و عصبی می شوند و در آرام کردن نوازد با مشکل رو به رو می شوند. تعداد پدر و مادرهایی که در زمان گریه کودک نگران می شوند زیاد است. این نگرانی موجب می شود که نتوانند متوجه شوند که گریه کودک به چه معناست.

گریه تنها راه ارتباط نوزاد با مادر خود و دنیای بیرون است و تا یک سالگی با گریه خواسته خود را می رساند. نیازهایی مثل گرسنگی، خواب، سرما، گرما، تشنگی یا اذیت شدن را با گریه بیان می کند. به همین دلیل حتما باید پدر و مادر معنای گریه کودک را بدانند تا بتوانند نیاز او را رفع کنند. بعد از آن که نوزاد به دنیا آمد، باید تمام وقت خود را به او اختصاص دهید. نوزاد با گریه خود با اطرافیان ارتباط برقرار می کند.

 

معنا و مفهوم گریه های کودک

 

کدگشایی از گریه نوزاد

گریه زبان نوزاد است. متد دانستان (Dunstan) پنج صدای مختلفی را که نوزاد برای بیان نیازهایش استفاده می کند شناسایی کرده است:

– نِه (Neh): نوزاد گرسنه است.

– اوه (Owh): نوزاد خسته است یا خوابش می آید.

– اِه (Eh): نوزاد دوست دارد او را در آغوش بگیرید و به پشتش بزنید.

– اِق (Eaigh): این صدا نشان می دهد که نوزاد گاز معده دارد.

– هه (Heh): این صدا نشان می دهد که نوزاد از چیزی رنج می برد، از سرما، گرما، یا وضعیت بدن و…

بعضی پدر و مادرها در شناخت نیازهای نوزاد بر اساس گریه های او مشکل دارند. اما زمانی که کودک خوشحال است و می خواهد توجه پدر و مادر را جلب کند، به خوبی علائم خوشحالی را می شناسند. حالت چهره، تکان دادن دست ها و ادایی که در می آورد همگی خوشحالی را نسان می دهد. این امر در مورد گریه نوزاد هم صادق است و باید به دقت متوجه شد که نوزاد چه می خواهد.

– چشم های کودک بسته است: نوزاد احساس ناراحتی و درد می کند.

– چشم های کودک باز است: نوزاد ناراحت و ناراضی است.

– گریه هایی که صدای آن افزایش پیدا می کند: این گریه ها نشانه خشم یا ترس نوزاد است.

– نوزاد در آغوش مادر گریه می کند: کودک درد زیادی دارد.

 

علائم دیگر برای یافتن معنای گریه های نوزاد

نوزاد گرسنه است

اولین چیزی که پدر و مادر در زمان گریه نوزاد تصور می کنند این است که او گرسنه است. اما همیشه گریه نشانه گرسنگی نیست. اگر نشانه های زیر را مشاهده کردید، مطمئن شوید که او غذا می خواهد:

– حرکات آشفته می کند؛

– لب هایش را حرکت می دهد؛

– زمانی که دستتان را نزدیک دهان او می برد، میک می زند؛

– دستش را نزدیک دهان خود می گذارد.

بعد از مدفوع یا ادرار

تعداد زیادی از نوازادان تحمل می کنند که پوشک آن ها مدتی کثیف باشد اما بعضی دیگر این وضعیت را دوست ندارند و بلافاصله گریه می کنند تا پدر و مادر پوشکشان را عوض کنند. به همین دلیل است که با دیدن گریه نوزاد یا احساس ناراحتی او باید پوشک او را بررسی کنید.

کودک نیاز به خواب دارد

به طور کلی زمانی که نوزاد خوابش می آید، گریه می کند. اگر نوزاد به دلیل خواب گریه می کند، می توانید خمیازه کردن او را ببینید. در این لحظه نوزاد دستش را هم کنار چشم هایش قرار می دهد.

وجود چیزی که کودک را آزار می دهد

گاهی که کودک مدام گریه می کند، باید قسمت های مختلف بدن او، به خصوص انگشتان و پاهایش را به دقت بررسی کنید. ممکن است جسمی کوچک او را اذیت کند؛ مثلا یک تار مو به پاهایش چسبیده باشد یا جوراب هایش تنگ باشد و جریان خون را در پای او با مشکل مواجه کرده باشد. بعضی نوزادان به اتیکت لباس هم حساسیت دارند و دچار خارش و ناراحتی می شوند.

کودک نیاز دارد که او را در آغوش بگیرید

اگر نوزاد به شکل منقطع گریه می کند یا بعد از غذا خوردن صدای گریه او را می شنوید، نیاز دارد که او را در آغوش بگیرید و پشت کمر او آرام بزنید.

 

توصیه هایی برای آرام کردن گریه نوزاد

– حفظ آرامش نوزاد بسیار مهم است. نگرانی، اضطراب و عصبانیت شما به نوزاد منتقل می شود و نمی توانید نیاز او را برطرف کنید.

– اگر زمانی که می خواهید نوزاد را بخوابانید گریه می کند، برای او آواز بخوانید، او را در آغوش بگیرید، کمرش را نوازش کنید و به او عشق و محبت بدهید. ضربان و صدای قلب شما به او آرامش می دهد تا به آرامی بخوابد.

– شیر دادن مادر باعث ارتباط بیشتر نوزاد و مادر می شود. گریه های نوزاد زمانی که در حال شیر خوردن است بسیار کم می شود. هر چه مادر به کودک از نظر فیزیکی نزدیک تر باشد، کودک بیشتر احساس امنیت می کند.

– زمانی که تلاش می کنید نوزاد بخوابد، او را به یکی از اتاق هایی ببرید که می توانید با او تنها باشید تا آرامش بیشتری داشته باشد.

با اطلاعاتی که در این مطلب به دست آمد، به راحتی می توانید گریه های نوزاد را معنا کنید تا او را آرام کنید. تجربه خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
1+
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران