دسته بندی مطالب

مهارت هایی که باید به فرزندان خود بیاموزید

۲۷ مرداد ۱۳۹۴۰ کودک

خانومانه: هر پدر و مادری بهترین‌ها را برای فرزند خود آرزومند است. همه ما دوست داریم کودکان خود را به شیوه‌ای صحیح تربیت کرده و همه جا یار و یاورشان باشیم. حال آنکه نمی‌توانیم تمام مهارت‌های قابل تصور را در کودکانمان القا کنیم، مهارت‌های ضروری در زندگی هستند که تمامی والدین باید آن‌ها را به فرزندان خود بیاموزند. سخن از مهارت دوچرخه سواری، نواختن آلات موسیقی و یا رانندگی بدون دنده اتوماتیک نیست. این مهارت‌‌های ضروری کودک شما را در مواجهه با زندگی یاری رسانده و او را به یک عضو مسئولیت پذیر، قابل احترام و ارزشمند جامعه مبدل می‌سازد.

 

به کودکان خود بیاموزید هرگز دست از خواندن و یادگیری نکشند.

هر چه بیش‌تر بخوانید و یاد بگیرید، ذهنتان نسبت به احتمالات بازتر شده و به تمام آنچه که شما را باهوش‌تر و عاقل‌تر می‌کند دست خواهید یافت. همچنین کودکان باید بدانند که یادگیری فقط به خواندن کتاب های درسی محدود نمی‌شود. کودکان‌تان را تشویق کنید که همیشه سعی کنند با ذهنی باز و پذیرا، از اتفاقات زندگی (هم خوب و هم بد)، کسانی که الگوی مناسبی هستند و همچنین والدین خود چیزهای جدید یاد بگیرند.

 

مهارت هایی که باید به فرزندان خود بیاموزید

 

به کودکان خود بیاموزید با دیگران خوب بازی کنند.

جهان امروز به دهکده‌ جهانی تبدیل شده است. تاکید بر ارزش کار گروهی و پذیرش دیگران کافی به نظر نمی‌رسد. کودکان خود را به کار گروهی با دیگران در راستای دستیابی به یک هدف مشترک ترغیب نمایید. با این کار نه تنها به آن‌ها آموخته‌اید که در برابر عقاید مختلف صبر پیشه کنند، بلکه به آن‌ها همدلی آموخته و یاد داده‌اید که برای افکار و احساسات دیگران اهمیت قائل شوند.

 

مهارت هایی که باید به فرزندان خود بیاموزید

 

به کودکان بیاموزید اختلافاتشان را دوستانه حل کنند.

اختلافات در زندگی اجتناب ناپذیرند، به خصوص در دنیای بسیار رقابتی و خود محور امروز. کودکان باید ساکت ماندن و دست‌یابی به قضاوت صحیح در مواجهه با مغایرت‌ها و اختلافات زندگی را تمرین کنند. آن‌ها را به کشیدن یک نفس عمیق، سنجیدن تمام جوانب مساله و پرسیدن سوالاتی همچون “چرا” و “اگر چنین شود چه خواهد شد” ترغیب نمایید. به این طریق آن‌ها بر روی مساله و نه بر فرد تمرکز می‌کنند و بنابراین راحت‌‌تر قادر خواهند بود احساسات خطرناکی همچون خشم و عصبانیت را در خود کنترل کنند.

 

به کودکان بیاموزید حرفشان را بزنند، ولی به شیوه‌ای صحیح!

به کودکان یاد دهید که شما همیشه و همه جا در کنارشان نیستید که بتوانید از آن‌ها مراقبت کرده و مدافعشان باشید. آن‌ها را تشویق کنید تا بر روی پای خود بایستند، آنچه که در ذهن دارند را با جسارت و کمال احترام به زبان آورند و هر جا که موقعیت می‌طلبد، راهبر دیگران باشند. توانایی ایستادن بر روی پای خود، ایجاد رابطه‌ای موثر و رهبری از جمله مهمترین مهارت‌هایی است که هرکس می‌تواند آن‌ها را در دنیای مدرن امروز فرا گیرد. این مهارت‌ها را بایستی در روز‌های آغازین زندگی فرا گرفت.

 

به کودکان بیاموزید که در هنگام ارتکاب اشتباه عذر خواهی کرده و دیگران را به خاطر اشتباهی که مرتکب شده‌اند، ببخشند.

کودکان باید بدانند که هر کسی ممکن است اشتباه کند، ولی معجونی به نام گذشت می‌تواند بدترین اشتباهات را التیام بخشد. در خواست از دیگران جهت بخشش و بخشیدن دیگران هیچ‌گونه شرمندگی در پی ندارد. در حقیقت، عذر‌خواهی و گذشتن از دیگران نشانه‌ رشادت و دلاوری است. به کودکان بیاموزید نگرشی درست از گذشت در خود پرورش داده و بدی‌ها را فراموش کنند.

 

مهارت هایی که باید به فرزندان خود بیاموزید

 

به کودکان بیاموزید مهربانی غیر منتظره از خود نشان داده و هر موقع که می‌توانند به انسان‌های ضعیف کمک کنند.

بروز مهربانی غیر منتظره نه تنها عمل شیرینی است، بلکه آسان ترین راه برای لمس زندگی است. به کودکان بیاموزید از خود مهربانی بروز داده و هرجا می‌توانند به دیگران کمک کنند. این مهارت به آن‌ها در پرورش صفت زیبای همدردی و فهم تفاوت میان نیازها و خواسته هایشان کمک خواهد کرد.

 

به کودکان بیاموزید مثبت فکر کرده و بر جوانب مثبت زندگی تمرکز کنند.

زندگی همیشه بر وفق مراد ما نیست، همیشه هم بر علیه ما نیست. زندگی ترکیبی از تجربه‌های خوب و بد است. اگر بر جنبه‌ مثبت زندگی بیش از جنبه‌ منفی آن تمرکز کنید، می‌بینید که زندگی آنقدر هم بد نیست. مثبت بودن را به کودکان خود بیاموزید و به آن‌ها یاد دهید نعمت‌هایی که در اختیارشان قرار داده شده است را یک به یک شمرده و از چیز‌های کوچک زندگی مثل یک طلوع زیبا و یا یک خانواده‌ بسیار خوب، شادی را استخراج کنند. مثبت بودن و خنده می‌تواند سپری باشد در برابر استرس، درد و نفرت.

 

به کودکان بیاموزید از محیط زیست محافظت کرده و برای حیوانات ارزش قائل شوند.

کودکان باید بدانند که انسان ها تنها همین یک سیاره را برای زندگی در اختیار دارند. بنابراین همه‌ ما باید از آن مراقبت کرده و برای آن اهمیت قائل شویم. بدین معنا که به گیاهان، حیوانات و محیط زیست اطرافمان اهمیت دهیم. کودکان را به غذا دادن به پرندگان، مهربانی با حیوانات و حتی آب دادن به گیاهان تشویق کنیم. به این طریق آن‌ها متفکر بار آمده و از این سیاره و هرچه در آن هست محافظت خواهند کرد.

 

مهارت هایی که باید به فرزندان خود بیاموزید

 

به کودکان پاکیزگی بیاموزیم.

گفته می‌شود که پاکیزگی و دینداری در کنار هم قرار دارند. مهارت شستشو و نظافت باید در آغارین روز‌های زندگی به کودکان آموزش داده شود. آن‌ها را به خاطر رفتارهای بهداشتی مناسب و سالم زندگی کردن، همچون خوب خوردن و مرتب ورزش کردن تشویق کرده و به آن‌ها جایزه دهید. همه از اینکه ببینند کودکان سالم و پرنشاط هستند، خوشحال می‌شوند.

 

به کودکان بیاموزید بی قید و شرط عشق بورزند.

عشق برترین مهارتی است که دیگر مهارت‌ها به آن متصل می‌شوند. بدون عشق همه چیز فرو می‌ریزد. به کودکان بیاموزید که به خود و دیگران عشق بورزند، نه به خاطر کاری که انجام می‌دهند، بلکه به خاطر خود آنها. هنگامی که بچه‌ها به اندازه‌ کافی بزرگ شدند، به آن‌ها اهمیت عشق ورزیدن بی قید و شرط به همسرشان و ایجاد یک رابطه‌ی جنسی ایمن را بیاموزید.

 

مهارت هایی که باید به فرزندان خود بیاموزید

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
1+
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران