دسته بندی مطالب

مهمترین فواید ویتامین B6

۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹۰ سلامت و تغذیه

کمبود ویتامین B6 در بروز مشکلات پوستی و بیماری هایی همچون کم خونی بسیار تاثیر گذار است. اما چرا این ویتامین مهم است؟! فواید ویتامین B6 چیست؟! در این مطلب خانومانه به تمامی اطلاعات مربوط به این ویتامین اشاره خواهیم کرد.

 

مهمترین فواید ویتامین B6

 

ویتامین B6 به گروه ویتامین های محلول در آب متعلق می باشد. بنابراین، یک ویتامینی است که در آب حل می شود و نمی تواند در بدن ذخیره شود. مقادیر اضافی این ویتامین از طریق ادرار دفع می گردد و مصرف منظم آن باید در رژیم غذایی گنجانده شود.

ویتامین B6 به طور طبیعی در گوشت، ماهی، مواد غذایی حاوی نشاسته همچون سیب زمینی و برخی میوه ها یافت می شود. با این وجود، این ویتامین تحت عنوان پیریدوکسین در بسیاری از مکمل های غذایی نیز وجود دارد.

کمبود ویتامین B6، منجر به کم خونی، خشکی و ترک خوردن لب ها، التهاب زبان، بثورات یا جوش های پوستی می گردد. علاوه براین، کمبود این ویتامین می تواند با افسردگی و ضعف سیستم ایمنی بدن نیز مرتبط باشد.

 

عملکرد ویتامین B6 در بدن

 

عملکرد ویتامین B6 در بدن

 

شواهد نشان می دهد که مصرف این ویتامین به میزان توصیه شده، تاثیرات مثبتی بر روی بدن دارد. برخی از مهم ترین این موارد عبارتند از:

– ویتامین های گروه B با کاهش سطح هوموسیستئین خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهند.

– افرادی که دارای سطح پایینی از ویتامین B6 هستند بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان های خاص مرتبط با دستگاه گوارش همانند سرطان روده بزرگ هستند.

– مصرف ویتامین B6 در ماه های اول بارداری برای کاهش تهوع توصیه می شود. فراموش نکنید که حتما باید طبق تجویز پزشک این مورد را مصرف نمایید.

 

مطلب پیشنهادی: ۶ ماده مغذی سرشار از منیزیم

 

تداخلات دارویی با ویتامین B6

مکمل های حاوی این ویتامین می توانند تداخلات داروی ایجاد نمایند:

– با داروهای خاص آنتی بیوتیکی همانند سیکلوسرین که برای درمان سل استفاده می گردد؛ مصرف همزمان این ویتامین با برخی آنتی بیوتک ها سبب آسیب به سلول های عصبی می گردد.

– با داروهای مصرفی برای درمان صرع؛ مصرف همزمان این ویتامین با داروهای صرع سبب کاهش سطح ویتامین B6  می گردد.

– مصرف همزمان این ویتامین با تئوفیلین که برای درمان آسم استفاده می گردد، منجر به کاهش سطح ویتامین B6  می گردد و همچنین سبب تشنج می گردد.

 

مصرف بیش از حد ویتامین B6

 

مصرف بیش از حد ویتامین B6

 

ویتامین B6 در آب محلول است و از طریق ادرار دفع می گردد؛ بنابراین بسیار بعید است در صورت عدم مصرف مکمل های غذایی به غلظت بالایی از این ویتامین در بدن دست یافت. با این وجود، مصرف مکمل های خودسرانه و کنترل نشده می توانید سبب افزایش سطح این ویتامین در بدن گردد. این وضعیت می تواند منجر به آسیب سیستم عصبی و عدم کنترل حرکات بدن گردد. از طرف دیگر، ممکن است منجر به واکنش های پوستی، حساسیت به نور، حالت تهوع و سوزش قلب گردد. بنابراین، اعتقاد بر این است که مصرف بیش از حد و همچنین کمبود این ویتامین عواقب منفی را به دنبال دارد.

 

نتیجه گیری

ویتامین B6 عملکردهای متفاوتی در بدن دارد. در شرایط عادی، میزان دریافتی این ویتامین از طریق مواد غذایی کافی می باشد. اما ممکن است در برخی موارد برای جبران کمبود و جلوگیری از آسیب های جدی، به مکمل های این ویتامین نیاز باشد. اما مصرف بیش از اندازه این ویتامین صحیح نمی باشد و حتما قبل از شروع به مصرف با پزشک مشورت نمایید. اگر عوارض غیرطبیعی همانند تهوع را تجربه کردید از مصرف مکمل خودداری نمایید.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران