دسته بندی مطالب

موثرترین درمان برای سلولیت چیست؟

۱۷ تیر ۱۳۹۶۰ سلامت و تغذیه

ابتدا اجازه دهید تا خبر نه چندان جالبی را برای شما یاد آور شویم: طبق تحقیقات صورت گرفته هنوز درمان آسانی برای سلولیت وجود ندارد و این در شرایطی است که حدود ۸۵ درصد از زنان بالای ۲۰ سال به سلولیت مبتلا هستند. در نتیجه با توجه به مواردی که در ادامه ذکر خواهد شد، به مرور می توانید ظاهر آن ها بهبود ببخشید. در ادامه با خانومانه همراه باشید.

 

سلولیت چیست؟

در زیر پوست شما، شبکه ای از رشته های بافت همبند به نام septae وجود دارد، که وظیفه آن نگهداری چربی را در محل است. حال در صورتی که septae قوی و محکم به هم بافته نشده باشد (این عامل ممکن است علل ژنتیکی داشته باشد)، در نتیجه چربی می تواند در بین این بافت ها به طور نا منظم قرار بگیرد و باعث ایجاد یک موج شفاف روی سطح پوست به نام سلولیت شود. متاسفانه زنان بیشتر از مردان مستعد داشتن سلولیت هستند زیرا septae آن ها کمتر و ضعیف تر به هم بافته شده است. همچنین آن ها پوست نازک تری دارند و هورمون هایی که می تواند روی اندازه سلول های چربی و قدرت از septae تأثیر بگذارند. Molly Wanner متخصص پوست و استاد دانشکده پزشکی هاروارد برای از بین بردن این مشکل می گوید: “شما باید از شر چربی ها خلاص شوید و اساسا ساختار داخلی پوست را تغییر دهید.” حال یکی از راه ها:

 

کاهش وزن

از آنجا که نیمی از معادله سلولیت چربی است، به نظر می رسد که از دست دادن وزن از طریق رژیم غذایی و ورزش می تواند راه مناسبی برای رهایی از شر سلولیت باشد، اما این موضوع همچنان به کشش پوست شما بستگی دارد. به گفته وی: “اگر پوست شما پس از کاهش وزن به حالت اولیه باز گردد، می توانید کاهش سلولیت را متوجه شوید”. با این حال، دکتر Wanner به صحبت های خود اضافه می کند: “چنانچه پوست شما انعطاف پذیری خوبی نداشته باشد (برخی هورمون ها و پیری می تواند تا حدی در این امر موثر باشد)، در نتیجه باعث افتادگی پوست شما شده و این به مراتب ضربه بدتری وارد می کند”.

 

راه حل های موضعی

ساده ترین روش کوتاه مدت برای بهبود ظاهر سلولیت نوعی لوسیون یا کرم است که به دو گروه عمده تقسیم می شود: آنهایی که حاوی کافئین هستند و اثرات موقت و موثرتری دارند و باعث می شود که ریزش مو به راحتی صورت گیرد و همچنین آن هایی که دارای ویتامین A هستند که در طول زمان می تواند لایه بیرونی پوست را ضخیم تر کند و در نتیجه توده ها کمتر قابل مشاهده باشد. این مواد را می توان با دیگر مواد مانند گینگو و ویتامین  C ترکیب کرد، زیرا هر دوی این مواد موجب افزایش گردش خون شده و به سفت شدن پوست کمک می کند.

 

درمان های حرفه ای

اگر به دنبال یک راه حل طولانی مدت هستید، چند گزینه وجود دارد. یکی از آن ها اندرمولوژی است که در بسیاری از سالن های زیبایی در دسترس است و شامل ورز پوست با یک دستگاه مکش نورد برای افزایش گردش خون و تحریکِ تولید کلاژن است. برای دریافت نتیجه مطلوب احتمالا حداقل ۶ جلسه به این کار نیاز داشته باشید که هر جلسه بین ۵۰ تا ۱۵۰ دلار هزینه دارد و دریافت نتایج ظریف ممکن است تا چند ماه طول بکشد.

آیا باز هم تمایل دارید یک مرحله پیشرفته تر انجام دهید؟ امروزه متخصصین پوست درمان هایی با تکنولوژی بالا (و گرانتر) را ارائه می دهند. از جمله آن ها می توان به برخی استاندارهای طلایی و بسیار معتبر در این زمینه اشاره کرد مانند: لیزر ها و دستگاه های رادیویی (RF) که هر دو از ماساژ و مکش برای تحریک تولید کلاژن استفاده کرده و سپتوم را تغییر می دهد و روند کار این دستگاه ها به گونه ای است که تاثیری مخرب بر روی پوست ایجاد نمی کند. این درمان های نسبتا بدون درد با افزودن انرژی گرمایی به کاهش سلول های چربی کمک می کند (سپس کبد شما این چربی ها را تجزیه می­کند). لیزرها و RF ها نیز به همین اندازه تاثیرگذار است. حدود چهار تا هشت جلسه ۳۰ دقیقه ای برای این کار مورد نیاز است. سپس بعد از شش ماه تا دو سال یا کمی بیشتر، می توانید کاهش چربی ها را تا ۵۰ درصد مشاهده کنید و در نهایت سالی یک الی دو بار نیاز به نگهدارنده خواهید داشت.

راه دیگر در درمان های حرفه ای لیپوساکشن لیزری است که این جراحی نیاز به بیهوشی محلی دارد، به این صورت که یک فیبر کوچک لیزری در زیر پوست قرار گرفته و چربی ها را با مکش بیرون می کشد. مدت زمان لازم برای انجام این روش حدود دو ساعت است و چند روز پس از آن ممکن است احساس درد داشته باشید، این عمل به طور معمول در یک جلسه قابل انجام است. با این حال، باز هم روشی دائمی محسوب نمی شود و اثر بخشی آن شاید تا ۶ سال باشد و پس از گذشت این دوران مجدد نیاز به تکرار درمان دارید.

 

در آینده

Cellulaze روش جدیدی است که اکنون در اروپا موجود است و به دنبال تایید از سوی اداره غذا و داروی آمریکا است. این روش هم چیزی شبیه به لیپو لیز است که در یک جلسه انجام می شود، اما با این تفاوت که از یک پرتوی دو طرفه برای برش سپتوم های مبهم و سلول های چربی مایع استفاده می کند. نتایج بدست آمده نیز در این حالت طولانی مدت است و انتظار می رود که برای این روش از ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار در هر منطقه هزینه شود.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران