دسته بندی مطالب

نکاتی برای مقابله با استرس پس از زایمان

۱۵ شهریور ۱۳۹۹۰ بارداری و نوزاد

پس از زایمان وجود استرس کاملا طبیعی است؛ زیرا در نتیجه ورود یک نوزاد در زندگی شما تغییر بزرگی ایجاد گردیده است. اکنون نگرانی اصلی شما محافظت و مراقبت از کودک است. شما ۲۴ ساعت شبانه روز را به مراقبت و محافظت ازکوچولوی خود اختصاص می دهید. در نتیجه، استرس پس از زایمان کاملا رایج است و با کنترل اوضاع و شناخت بیشتر کودک می توانید استرس پس از زایمان را کاهش دهید. در این مطلب سایت خانومانه می خواهیم به چند نکته برای مقابله با استرس و ایجاد حس بهتر در طول این دوران صحبت کنیم. پس اگر می خواهید بدانید برای مقابله با استرس پس از زایمان چه کاری می توانید انجام دهید، خواندن این مقاله را به شما توصیه می کنیم.

 

نکاتی برای مقابله با استرس پس از زایمان

 

استرس پس از زایمان: چه کاری باید انجام دهیم؟

هنگامی که شما برای اولین بار مادر شدید، احساسات مختلفی درون شما به وجود می آید: احساس کمی گم شدن، عدم اطمینان از اینکه والدین خوبی خواهید بود یا خیر. به عنوان مثال ممکن است فکر کنید:

– من خیلی دستپاچه شده ام.

– من نمی دانم که آیا می توانم این کار را انجام دهم.

– من نیاز دارم بیش از ۲ ساعت بخوابم.

– من فقط نگران کودکم هستم.

– حال کودکم خوب نیست.

نگران نباشید! تمامی این افکار در طول این مدت طبیعی است. بنابراین، برای فکر کردن به این موارد احساس بدی نداشته باشید.

 

نکاتی برای مقابله با استرس پس از زایمان_1

 

کمبود خواب به دلیل مراقبت از کودک و یا نگرانی در مورد او، باعث تغییرات خلقی می گردد که احساس تحریک پذیری و خستگی جسمی و روحی را بیشتر می کند.

 

نکاتی برای مقابله با استرس پس از زایمان

اگر تازه نوزادی را به دنیا آورده اید و این علائم برای شما آشنا می باشد، ممکن است استرس پس از زایمان را تجربه کنید. در ادامه در مورد برخی نکات برای کمک به بهبود این علائم صحبت خواهیم کرد.

 

– وقتی کودک می خوابد، شما هم بخوابید

منتظر فرا رسیدن لحظه مناسب نباشید. از هر لحظه خوابیدن کودک استفاده کنید تا خودتان هم کمی استراحت کنید. همچنین، اگر می توانید از شریک زندگی خود کمک بگیرید و به نوبت از کودک مراقبت کنید.

 

– از استرس دوری کنید

گاهی اوقات کودک نمی خواهد غذا بخورد، نمی خواهد بخوابد و یا فقط گریه می کند. تمام این موارد ممکن است بی دلیل باشد و به این معنی نیست که مشکلی پیش آمده است. او یک نوزاد است و گاهی اوقات کارها را همان طور که شما می خواهید انجام نمی دهد.

 

مطلب پیشنهادی: معنا و مفهوم گریه های کودک

 

– با شریک زندگی خود ارتباط برقرار کنید

مهم است که شما در مورد احساس خود، نحوه برخورد با همه چیز و همچنین احساس خود در مورد کودک صحبت کنید و صادق باشید. زیرا همسر شما نیز مطمئنا موارد بسیار مشابه را احساس می کند. در واقع، مهم است که شما برای مقابله با استرس پس از زایمان آن لحظات صمیمیت را داشته باشید. صحبت کردن با یکدیگر را متوقف نکنید!

 

– تغذیه سالم

از رژیم غذایی خود غافل نشوید؛ این نکته بسیار مهم است. زایمان، شیردهی، مراقبت از کودک و غیره همگی شامل تلاش قابل توجهی برای بدن هستند. در نتیجه، یک رژیم غذایی سالم انرژی کافی را برای بهبود سریع جسمی شما فراهم می کند. به خاطر داشته باشید که بهتر است پنج وعده کوچک در شبانه روز بخورید.

 

– زندگی خود را کنار نگذارید

از چند لحظه ای که می توانید کودک را نزد یکی از اعضا خانواده و یا همسر خود بگذارید تا برای خرید بیرون بروید و یا با دوست خود قهوه بنوشید استفاده کنید. همچنین مهم است لحظات کمی برای خود داشته باشید. قطع ارتباط حتی برای مدت کوتاه ضروری است؛ زیرا این امر به شما کمک می کند تا آرام باشید.

 

نکاتی برای مقابله با استرس پس از زایمان_2

 

– از کمک گرفتن دوری نکنید

لازم نیست تمامی کارها را خودتان انجام دهید؛ برخی از کارها را به شخص دیگری واگذار کنید تا به شما کمک کند و اینگونه کمتر دچار استرس شوید. اگر خانواده، دوستان یا شریک زندگی شما می خواهند به شما کمک کنند، این کمک را رد نکنید! برای مقابله با استرس پس از زایمان باید به فکر خود باشید. اگر سعی کنید تمامی کارها را انجام دهید، در نهایت اوضاع بدتر خواهد شد.

 

– از روحیه خود آگاه باشید

باور کنید و یا باور نکنید، کودک شما به روحیه شما حساس است. اگر احساس تنش و یا عصبانیت کنید، نوزاد شما نیز همین را احساس می کند. بنابراین، سعی کنید مانع بروز هرگونه استرسی در نوزاد خود شوید. سعی کنید آرام باشید تا نوزاد شما را آرام ببیند و همان احساس را داشته باشد.

 

– رفت و آمدها را برنامه ریزی کنید

اگر می خواهید به دیدن اعضا خانواده بروید، در مورد مدت زمانی که می خواهید بمانبد از قبل فکر کنید تا برای شما و نوزاد خیلی طاقت فرسا نباشد. اگر قرار است شخصی به منزل شما بیاید، برای روزی مناسب این برنامه ریزی را انجام دهید و همواره سعی کنید در گروه های کوچک مهمان بیذیرید.

 

نکاتی برای مقابله با استرس پس از زایمان_3

 

حرف آخر

اگر علی رغم رعایت تمامی این نکات در حال خود بهبودی مشاهده نکردید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. شاید منشا این استرس دلیل دیگری همچون کمبود برخی ویتامین ها باشد. با این حال، امیدواریم که این نکات برای شما مفید باشند و بتوانید استرس شرایط را کاهش دهید.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران