دسته بندی مطالب

همسرم در خواب صحبت می کند؛ چه کنم؟

۴ اسفند ۱۳۹۷۰ سلامت و تغذیه

خانومانه: شاید فیلم هایی در تلویزیون دیده باشید که مردی در خواب حرف می زند و همسرش از صحبت های او متوجه می شود که به او خیانت می کند. این اختلال در خواب سومنیلوکی (somniloquy) نامیده می شود. اگر همسرتان شب ها صحبت می کند، منتظر نمانید تا رازهای همسرتان را کشف کنید، چون این اتفاق به ندرت در واقعیت رخ می دهد و شبیه به فیلم ها نیست. حرف زدن در خواب در کودکان بسیار رایج است. این مشکل در سنین بالا کمتر اتفاق می افتد و با افزایش سن این مشکل از بین می رود.

 

همسرم در خواب صحبت می کند؛ چه کنم؟

 

ویژگی های صحبت کردن در خواب عبارت است از:

– سومنیلوکی اکثر مواقع در خواب عمیق اتفاق می افتد، یعنی زمانی که خواب نمی بینیم.

– کسی که در خواب صحبت می کند، به یاد نمی آورد که در خواب صحبت کرده است.

– اکثر مواقع، چیزهایی که فرد در هنگام خواب می گوید برای اطرافیان قابل فهم نیست. کلمات به صورت بریده بریده یا بی معنا تلفظ می شوند.

– گاهی جملات ممکن است کامل بیان شوند اما کاملاً بی معنا هستند یا بر اساس واقعیت نمی باشند. در نتیجه اگر همسرتان در خواب صحبت می کند و کلمه ای معنادار می گوید، هرگز این جملات را جدی نگیرید چون نشان از اتفاقات واقعی ندارند.

 

چه عوامل موجب می شود که شب ها در خواب صحبت کنیم؟

به طور کلی حرف زدن در خواب هیچ خطری ندارد. اما همیشه باید در مورد مشکلات و اختلالات بدن مطالعه داشت.

– یکی از علت های صحبت کردن در خواب ژنتیکی بودن آن است. اگر یکی از اعضای خانواده در خواب صحبت می کرده، پس این اختلال ارثی می باشد.

– گاهی صحبت کردن در خواب می تواند ناشی از استرس، نگرانی و افسردگی باشد. اگر علت صحبت کردن در خواب این موارد باشد حتما باید با یک روانپزشک یا متخصص صحبت کنید تا ریشه مشکل را از بین ببرد و از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری کند.

– مصرف برخی از داروها، الکل یا تب داشتن نیز می تواند موجب حرف زدن در خواب شود. در این موارد، کافی است که مصرف این دارو و الکل را متوقف کنید تا مشکل حل شود. با برطرف شدن تب نیز این اختلال از بین می رود.

– اگر روز پر تنش و شلوغی را تجربه کرده باشید هم ممکن است شب در خواب دچار اختلال شوید. این اختلال ممکن است به شکل کم خوابی، کابوس یا صحبت کردن در خواب بروز کند.

داشتن رفتارهای سالم و عادت های صحیح در از بین بردن این مشکل بسیار مهم است. در برخی موارد نادر، سومنیلوکی با اختلالات ذهنی یا اختلالات شدید خواب مرتبط است. اگر حرف زدن در خواب، بعد از سن ۲۵ سالگی، به یک دفعه پدید آمد، ممکن است علت های بسیار مهم تری داشته باشد و حتما باید به متخصص مراجعه شود.

 

مطلب پیشنهادی: ۴ روش طبیعی برای درمان بی خوابی

 

همسرم در خواب صحبت می کند؛ چه کنم؟

میزان حاد بودن سومنیلوکی تعیین کننده اقدام لازمی است که باید انجام شود.

– اگر سومنیلوکی کمتر از یک بار در هفته اتفاق بیفتد، جزو موارد غیر حاد و ضعیف به حساب می آید.

– اگر این مشکل بیش از یک بار در هفته اتفاق می افتد اما هر شب نیست، جزو اختلالات متوسط محسوب می شود.

– اگر هر شب این مشکل وجود دارد و مانع خواب زوجین می شود، مشکل حاد تلقی می شود.

در نتیجه اگر مشکل همسرتان حاد است، بهتر است هر چه زودتر به متخصص مراجعه کنید. در ضمن هرگز در زمان خواب یک دفعه و به شکل ناگهانی همسرتان را از خواب بیدار نکنید.

 

چند توصیه

– نخوابیدن به میزان کافی می تواند موجب بروز سومنیلوکی شود. در نتیجه باید خوابتان را تنظیم کنید و ساعت مشخصی برای خوابتان داشته باشید. 

– قبل از خواب دوش آب گرم بگیرید و به موسیقی گوش دهید؛ این کار کمک می کند تا خواب آرام تری داشته باشید.

– دمای محیطی را که در آن می خوابید معتدل نگه دارید. دما در داشتن خواب آرام بسیار موثر است.

– از نوشیدن الکل بپرهیزید. محرک های الکل مانع از خواب می شود.

– پیشنهاد می شود که قبل از خواب یک دمنوش آرامش بخش میل کنید.

– حتما شام را سه ساعت قبل از خواب میل کنید و از خوردن شیرینی جات و مواد شیرین و کافئین خودداری کنید.

– برخی افراد عادت دارند که قبل از خواب، تلویزیون نگاه می کنند؛ این کار عادت کاملاً نادرستی است زیرا تولید هورمون های ملاتونین با این کار دچار اختلال می شود. تلویزیون را از اتاق خواب بیرون بگذارید تا هرگز قبل از خواب سراغ آن نروید. بنابراین به بهبود کیفیت خواب خود توجه کنید!

اگر مشکل حل نشد و حادتر شد حتماً به متخصص مراجعه کنید.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران