دسته بندی مطالب

همه چیز در مورد قاعدگی های بعد از زایمان

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸۰ بارداری و نوزاد

بعد از زایمان بدن فرد از وضعیت هورمونی زمان بارداری خارج می شود. البته این تغییر و برگشتن هورمون ها به حالت عادی کمی زمان می برد. بسیاری از زنان نگران اولین قاعدگی های بعد از زایمان هستند. آرامش خود را حفظ کنید! بدن شما مدت زیادی کودک را در خود نگه داشته است. نظم هورمون ها کمی بهم ریخته است و برای برگشتن به حالت نرمال به زمان نیاز دارد.

شروع قاعدگی کاملاً غیر منتظره است و می تواند ترس به وجود بیاورد. اما طبیعی است چون چند ماه قاعدگی رخ نداده و شما از زمان آن اطلاع ندارید. ممکن است نگران شوید که دل دردهایتان برگردد، استرس شما در طول قاعدگی افزایش یابد و افسرده شوید. اما اصلاً نگران نباشید و آرامش خود را حفظ کنید. در این مطلب خانومانه برایتان توضیح خواهیم داد که چه کار کنید تا مشکلات حل شود.

 

همه چیز در مورد قاعدگی های بعد از زایمان

 

چه مدت بعد از زایمان پریود می شویم؟

هر زن سیستم بدنی مخصوص به خود را دارد و بدن هر فردی ساعت بیولوژیک خاص خود را دارد. پیشنهاد می کنیم که به بدن خود و فرایندهای آن احترام بگذارید. هرگز نباید بدن خود را با زنان دیگر مقایسه کنید یا سعی کنید که پریود را به تاخیر بیندازید یا آن را جلو بیندازید. معمولاً اولین قاعدگی بعد از زایمان در هفته ۷ تا ۸ تولد نوزاد اتفاق می افتد. مهم ترین موضوعی که بر شروع قاعدگی تاثیر دارد این است که آیا مادر به نوزاد شیر می دهد یا خیر؟! پرولاکتین هورمونی است که چرخه قاعدگی را منظم می کند و این هورمون از طریق شیر دادن به نوزاد منتقل می شود.

 

آیا اولین قاعدگی بر شیردهی تاثیر دارد؟

این رایج ترین نگرانی در بین مادران است؛ واقعیت این است که قاعدگی نباید بر شیردهی اثر بگذارد. اما اگر در طول این قاعدگی ها، تغییرات عجیب مشاهده کردید، حتماً با پزشک مشورت کنید تا مشکل حل شود. قاعدگی ها ممکن است خیلی کم بر مقدار شیر مادر تاثیر بگذارد. اما نگران نباشید، این مقدار بسیار کم است و جای نگرانی نیست. باید کمی آرامش خود را حفظ کنید زیرا اگر بیش از حد به تغییرات اولین قاعدگی ها فکر کنید، استرستان بیشتر می شود و افسردگی بعد از بارداری نیز افزایش می یابد. اگر شاهد کاهش شدید میزان شیر بودید حتماً بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

 

مطلب پیشنهادی: رنگ خون قاعدگی و ارتباط آن وضعیت سلامتی

 

آیا دردهای قاعدگی شدید خواهد بود؟

اولین قاعدگی بعد از زایمان در واقع یک خبر خوب برای پیشرفت روند بهبودی است. زمانی که قاعدگی بعد از زایمان رخ می دهد، خون از واژن می ریزد که این در واقع پریود ماهانه نیست؛ این خونریزی یک خونریزی طبیعی بعد از چهل روزگی زایمان است و در واقع باقی مانده جفت، مخاط دهانه رحم و ترشحات دفع می شوند.

 

آیا روابط جنسی بعد از بارداری باید محافظت شده باشد؟

برای داشتن رابطه جنسی داشتن روش محافظتی ضروری است تا عفونت، بیماری های جنسی و بارداری ناخواسته صورت نگیرد. در اولین روزها توصیه می کنیم که دخول صورت نگیرد؛ زیرا می تواند باعث احساس ناراحتی در ناحیه واژن شود.

فراموش نکنید که شما به تازگی نوزادی در شکم داشتید و او را به دنیا آورده اید. اگر بلافاصله رابطه جنسی داشته باشید باعث ایجاد ناراحتی در ناحیه واژن و خشکی آن می شوید. به خوبی استراحت کنید و به اندازه کافی و صحیح غذا بخورید تا هورمون ها به تعادل برسند و بتوانید دوباره زندگی زناشویی خود را مانند قبل ادامه دهید. حتماً به همسر خود علت را توضیح دهید و بگویید که باید کمی صبور باشد. مردها اغلب متوجه مشکلات نیستند و باید به آن ها آگاهی دهید و انتظار نداشته باشید که همه چیز را بدانند. برای حفظ سلامت خود باید به او توضیح دهید که مشکل شما بی میلی نیست بلکه به کمی زمان نیاز دارید تا احساس راحتی کنید.

 

سخن آخر

شما دیگر مادر شده اید و باید صبوری را تمرین کنید. باید برای بدن خود نیز صبر داشته باشید تا هورمون ها به درستی به حالت عادی برگردند. به اجبار نخواهید که قاعدگی های بعد از زایمان را جلو بیندازید، قاعدگی خود به موقع اتفاق می افتد. همه چیز روند طبیعی خود را طی می کند. صبور و آرام باشید. به بدن خود ایمان داشته باشید، شما توانسته اید یک انسان به وجود بیاورید پس می توانید دوباره به حالت طبیعی هم برگردید. حتی می توانید وزن قبلی خود را هم دوباره پیدا کنید.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران