دسته بندی مطالب

همیشه خوردن به معنای تغذیه سالم نیست!

خانومانه: پژوهش های بسیاری نشان می دهد که خیلی از زنان باردار از رژیم غذایی سالم و مخصوص به دوران بارداری پیروی نمی کنند.

در صورتی که داشتن یک رژیم غذایی صحیح در دوران بارداری خطر ابتلا به چاقی، پره اکلامپسی (مسمومیت حاملگی)، محدودیت رشد جنین و زایمان زودرس را کاهش می دهد. در حقیقت، بر خلاف بسیاری از عواملی که در دوران بارداری و زایمان خطرساز اند و قابل پیش بینی یا جلوگیری نیستند، رژیم غذایی چیزی است که می توان آن را کنترل کرد.

زنان باردار بهتر است در این دوران حتما تحت نظر پزشک متخصص زنان باشند و همچنین برای تغذیه خود با متخصص تغذیه مشورت کنند تا غذاهای سالم تر و مقوی تری را مصرف کنند.

در آمریکا پژوهشی بر روی بیش از ۷۵۰۰ زن که در سه ماهه اول بارداری خود بودند، انجام شد و طبق شاخص تغذیه سالم ۲۰۱۰، که ۱۲ جنبه کلیدی را در رژیم غذایی اندازه گیری می کند، عادات غذایی آن ها را مورد ارزیابی قرار داد.

نکته جالب توجه اینجاست که میزان تغذیه سالم تر با تحصیلات رابطه مستقیم داشت. یعنی هر چه سطح تحصیلات زنان بالاتر بود، امتیاز بهتری کسب کرده بودند که البته این امتیاز بالا در بین زنان سفید پوست به مراتب بیشتر از زنان سیاه پوست است.

همچنین در حالی که نابرابری هایی از جمله گروه های نژادی / قومی و اجتماعی و اقتصادی در بین آن ها وجود داشت، اما هیچ یک از آن ها طبق توصیه های مخصوص دوران بارداری پیش نرفته بودند و بر اساس روال همیشگی خود در این دوران تغذیه می کردند.

علاوه بر این تحقیقات نشان می دهد که افراد غیر باردار نیز دانش صحیحی در مورد تغذیه و رژیم غذایی سالم ندارند و عوامل بسیاری را در این امر دخیل می دانند. برای مثال بین رژیم غذایی سالم و با کیفیت افراد مختلف فاصله بسیاری وجود دارد از جمله دسترسی به مواد غذایی سالم، هزینه تهیه و خرید آن ها، دانش کافی در مورد رژیم غذایی سالم و همچنین داشتن نیازهای فوری و اساسی تر نسبت به رژیم غذایی که موجب می شود افراد اولویت هایی را برای خود در نظر بگیرند که در بیشتر موارد تغذیه سالم در درجات پایین تری قرار می گیرد.

در ادامه باید گفت که تحقیقات بیشتری باید انجام شود در این خصوص که آیا بهبود رژیم غذایی پیش از بارداری منجر به حاملگی بهتر و تولد کودکانی سالم تر می شود یا خیر. اگر چنین بود، سپس باید به دنبال راه هایی برای بهبود رژیم غذایی همه افراد باشیم، به خصوص زنانی که بیشتر احتمال حاملگی در آن ها وجود دارد.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران