دسته بندی مطالب

هنگام اضطراب و افسردگی این خوراکی ها را نخورید

۳۰ بهمن ۱۳۹۶۰ سلامت و تغذیه

خانومانه: برخی افراد در مواقع استرس زا یا هنگام ناراحتی و افسردگی دچار پرخوری عصبی می شوند و کنترل خاصی بر روی خوراک خود ندارند. اما باید بدانید که مصرف برخی از مواد غذایی در این حین بسیار مضر است. برای اطلاعان بیشتر با ما همراه باشید.

 

آبمیوه

 

آبمیوه

فیبر موجود در میوه باعث احساس سیری و کاهش مصرف انرژیِ خون می شود. بدون این فیبر، شما در واقع در حال نوشیدن یک آب قند غلیظ هستید که به سرعت می تواند سطح انرژی شما را بالا برده و همین ترتیب خیلی سریع هم پایین می آید و باعث گرسنگی و عصبانیت می شود و بروز این حالت برای افراد مضطرب و افسرده اصلا چیز خوبی نیست.

 

نوشابه گازدار

 

نوشابه گازدار

مصرف این نوشابه ها هیچ فایده ای برای بدن شما ندارد. این نوشابه ها مانند آبمیوه ها سرشار از قند و بدون هیچگونه مواد مغذی است. این نوشیدنی های شیرین ارتباط مستقیمی با افسردگی نیز دارند. در صورتیکه تمایل زیادی به نوشیدنی های گاز دار دارید بهتر است از آب گازدار به همراه کمی آبمیوه استفاده کنید. به این ترتیب شما هم نوشیدنی گازدار مصرف کردید و هم از ورود مواد مضر و غیر مغذی به بدنتان جلوگیری نمودید.

 

نوشابه رژیمی

 

نوشابه رژیمی

آیا نبود قند در این نوشابه ها دلیلی بر بی ضرر بودنشان است؟ خیر اینطور نیست. گرچه ممکن است که با مصرف آنها افت انرژی نداشته باشید، اما به هر حال نوشابه های رژیمی می تواند باعث افسردگی شود. در واقع آنها حتی بیشتر از نوشابه های معمولی باعث بی حالی و افسردگی در شما می شوند. میزان کافئین بالا در این نوشابه ها نیز برای اضطراب بسیار مضر است.

 

نان تست

 

نان تست

نان تست؟؟؟! بله، در صورتی که با آرد سفید درست شده باشد مضر است. در واقع آرد سفید بعد از مصرف سریع به قند تبدیل می شود و این امر موجب به وجود آمدن برهم کنش ها و انرژی های مضری برای افسردگی و اضطراب می شود. بهتر است که نان تست را خودتان با غلات کامل بپزید و مصرف کنید.

 

چاشنی های بدون قند

 

چاشنی های بدون قند

ممکن است که با برخی از مضرات چاشنی هایی که مملو از قند هستند و معمولا تحت عنوان “شیره ذرت با فروکتوز بالا” یاد می شوند، آشنا باشید. اما آیا در مورد چاشنی های سبک یا بدون قند چیزی می دانید؟ خیلی از این مواد طعم شیرین خود را از آسپارتام که نوعی شیرین کننده مصنوعی است، می گیرند و مصرف این ماده ارتباط مستقیمی با افسردگی و اضطراب دارد. بنابراین بهتر است پیش از خرید و مصرف شیرین کننده های مصنوعی نوع ماده شیرین کننده را بخوانید و در صورت استفاده از آسپارتام از خرید آن خودداری کنید.

 

کچاپ

 

کچاپ

سس کچاپ از گوجه فرنگی و مقدار زیادی شکر درست شده است. به طور دقیق تر می توان گفت که در هر قاشق غذاخوری سس کچاپ ۴ گرم شکر وجود دارد و نوع رژیمی آن ممکن است حاوی شیرین کننده های مصنوعی باشد که آن ها هم موجب افسردگی و اضطراب می شود. بهتر است که به جای استفاده از سس کچاپ، سس سالسای خانگی مصرف کنید و برای بهتر شدن طعم آن کمی فلفل هندی به آن اضافه بیافزایید.

 

قهوه

 

قهوه

افرادی که خیلی به نوشیدن قهوه عادت ندارند، کافئین موجود در آن موجب بی قراری یا اضطراب در آن ها شده و همینطور موجب اختلال در خواب می شود. در نتیجه این به بدترشدن تشویش و اضطرابتان دامن می زند. البته که ترک کافئین نیز ممکن است حال شما را بد کند. اگر فکر می کنید که مصرف کافئین مشکلاتی برای شما به همراه خواهد داشت، به طور تدریجی مصرف آن را از رژیم غذایی تان حذف کنید و اگر با مصرف آن مشکلی ندارید یا قهوه بدون کافئین مصرف می کنید، بدانید که کافئین در واقع می تواند به شما کمک کند تا کمترحس دلهره و تشویش داشته باشید.

 

نوشیدنی های انرژی زا

 

نوشیدنی های انرژی زا

این نوشیدنی ها می توانند موجب اختلال در ریتم قلب، اضطراب و مشکلات خواب شوند. دلیل آن هم این است که این نوشیدنی ها به طور معمول دارای مقادیر زیادی شکر یا شیرین کننده های مصنوعی است. پس، بهتر است که در صورت تشنگی آب بنوشید و اگر در آن لحظه به خوردن ماده ای شیرین میل دارید بهتر است از میوه های شیرین استفاده کنید.

 

برفک

 

برفک

برفک نوعی شکر است. بله ولی نه همه آن. برفک علاوه بر قند حاوی حدودا ۲گرم “ترانس چربی” نیز است که آنها در واقع بی ارتباط با افسردگی نیستند. گاهی اوقات آنها را “روغن هیدروژنه جزئی” نیز می نامند. آنها علاوه بر این، در غذاهای سرخ کردنی، خمیر پیتزا، کیک ها، کوکی ها و کراکرها نیز وجود دارند. مواد مصرفی تان را پیش از خوردن بررسی کنید. اگر از چربی ها استفاده می کنید حداقل از غذاهای دارای چربی مفید مانند: ماهی، روغن زیتون، مغزها و آووکادو مصرف کنید.

 

سس سویا

 

سس سویا

این تنها برای افرادی است که به گلوتن حساس هستند‌. علاوه بر نان، رشته فرنگی و شیرینی ها، سس سویا در غذاهای آماده بسته بندی شده نیز وجود دارد. اگر شما به گلوتن حساسیت دارید، باید بدانید که سس سویا اضطراب و افسردگی را در شما تشدید می کند. علاوه بر این می تواند موجب بی حالی و کم کاریتان شود. از این رو باید پیش از خرید و مصرف مواد غذایی حتما ترکیبات موجود در آن را بررسی کنید.

 

غذاهای فراوری شده

 

غذاهای فراوری شده

اگر شما از جمله افرادی هستید که گوشت فراوری شده، غذاهای سرخ شده، غلات تصفیه شده، آبنبات و لبنیات پرچرب بسیار مصرف می کنید باید بدانید که به شدت در معرض ابتلا به افسردگی و اضطراب هستید. یک رژیم حاوی دانه های غنی شده از فیبر، میوه ها و سبزیجات و ماهی ها می تواند در جلوگیری از تنش و اضطراب موثر باشد.

 

دونات ها

 

دونات ها

همه ما دونات دوست داریم، البته که گه گاهی خوردن آن به عوض شدن حالتان کمک می کند‌. اما همانطور که می دانید دونات ها دارای انواع مضر چربی ها، آرد سفید با فیبر و جذب کم و مقدار زیادی شکر هستند. البته اگر خیلی شیفته آن هستید هر چند وقت یک بار آن را مصرف کرده و از مصرف دائمی آن بپرهیزید.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران