دسته بندی مطالب

وقتی کودک گریه می کند، چه کنیم؟

۱۲ آذر ۱۳۹۷۰ بارداری و نوزاد

گریه های کودک پدیده ای طبیعی است زیرا کودک ابزار لازم برای برقراری ارتباط با محیط را ندارد و نمی تواند حرف بزند. در نتیجه تنها راه ارتباطی او برای درخواست نیازها گریه است. در این مطلب سایت خانومانه چند ترفند برای پدران و مادرانی که در زمان گریه کودک دچار استرس می شوند را خواهیم آموخت.

 

وقتی کودک گریه می کند، چه کنیم؟

 

زمانی که کودک گریه می کند چه عکس العملی نشان دهیم؟

ابتدا باید دقیق مشاهده کنید که آیا مشکلی وجود دارد یا خیر. گریه کردن برای کودک، شیوه ای برای جلب توجه پدر و مادر است و راهی برای برقراری ارتباط با آن ها است نه ناراحت کردن آن ها. اگر زمان غذا خوردن یا خواب او نزدیک باشد و یا احساس سرما یا گرما کند اولین راه برای ابراز نیاز گریه کردن است. اما اگر گریه های کودک آرام نشود باید تکنیک های دیگری را پیاده کنید.

 

گاهی کودک نیاز به پستانک دارد و گریه می کند

گاهی به نظر می رسد که نوزاد برای درخواست غذا گریه می کند؛ در این لحظه سریع به سراغ شیشه شیر یا شیر دادن به کودک نروید. در واقع گاهی کودک فقط نیاز به مکیدن دارد و این کار او را آرام می کند. در این لحظه کافی است به او پستانک بدهید یا یکی از انگشتانتان را بعد از شست و شو در دهان او بگذارید تا یاد بگیرد که انگشت خود را بمکد. به این ترتیب نوزاد منتظر می ماند تا زمان غذا خوردنش فرا برسد.

 

مطلب پیشنهادی: معنا و مفهوم گریه های کودک

 

اگر کودک گریه می کند، او را به جای دیگری ببرید

بیرون بردن و یا تغییر جای کودک در زمانی که گریه می کند، یکی از موثرترین روش ها در آرام کردن کودک است. تغییر منظره ای که کودک به آن نگاه می کند می تواند بسیار موثر باشد، به خصوص اگر او را مانند گهواره به گونه ای تکان دهید که آرامش بگیرد. اگر کودک را به پارک یا فضای سبز بیرون از خانه ببرید، شانس بیشتری دارید تا کودک آرام بگیرد زیرا حواس کودک به حس های جدید جلب می شود، مثلا تغییر دما، تغییر نور، وزش باد. البته به یاد داشته باشید که این روش برای خواباندن کودک مناسب نیست و باعث می شود خواب کودک به تاخیر بیفتد.

 

ماساژ دادن کودک برای آرامش او

گاهی گریه های کودک دلایل درد بدنی یا علت فیزیکی ندارد بلکه علت آن نگرانی و استرس نوزاد است. برای آرامش دادن به او، کافی است پدر و مادر در تماس بدنی با او قرار بگیرند و او را کمی ماساژ دهند. در یک محیط گرم با دمای مناسب لباس های کودک را در آورید و چند قطره روغن بادام شیرین به دستتان بزنید. سپس پاها، کف پا و کف دست او را به آرامی ماساژ دهید. ماساژ و حضور شما به او آرامش می دهد. این تکنیک در ساکت کردن نوزاد بسیار عالی است.

قطعاً گریه های نوزاد صدایی آزار دهنده است و آرام نشدن او نیز بسیار استرس آور است، به خصوص برای مادران. اما نگران شدن پدر و مادر باعث ایجاد نگرانی کودک هم می شود و صدای گریه های او گوش خراش تر خواهد شد. در نتیجه ابتدا باید استرس خودتان را از بین ببرید تا بتوانید اوضاع را کنترل کنید. گریه های کودک هیچ خطری برای او ندارد و فقط راه ارتباطی او با دنیای بزرگسالان است. شما به عنوان پدر و مادر مجبورید تا گریه های او را بپذیرید. در نتیجه بهتر است که به شیوه ای صحیح با این واقعیت برخورد کنید. با نوزاد به آرامی حرف بزنید و به او اطمینان دهید که هیچ خطری او را تهدید نمی کند. نوزاد به خوبی حس شما را می فهمد.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران