دسته بندی مطالب

پاستا بخورید و لاغر شوید

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۷۰ سلامت و تغذیه

آیا می دانستید که خوردن ماکارونی و پاستا می تواند در کاهش وزن شما موثر بوده و باعث لاغریتان شود؟ و این می تواند بهترین خبری باشد که در طول هفته شنیده اید یا شاید در طول سال یا اصلا در همه عمرتان!! در ادامه با خانومانه همراه باشید.

 

پاستا بخورید و لاغر شوید

 

همیشه ماکارونی و پاستا در گروه مواد غذایی قرار داشتند که دشمن کاهش وزن و یکی از علل اصلی چاقی شمرده می شدند. اما با توجه به تحقیقات جدید پژوهشگران دریافتند که پاستا نه تنها چاق کننده نیست بلکه می تواند به کاهش وزن هم کمک کند. در واقع یک مطالعه فوق العاده جدید به این نتیجه رسیده است که خوردن سه وعده پاستا و ماکارونی در هفته به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم می تواند به کاهش وزن کمک کند. این مطالعه بر روی ۲۴۸۸ شرکت کننده در بیش از ۳۰ آزمایش انجام شده است.

رژیم این افراد به صورت بسیار کم گلوتن بوده است اما در عین حال سه بار در هفته ماکارونی مصرف می کردند. البته این جایگزین سایر کربوهیدرات ها بوده است.

این مطالعه نشان داد که پاستا به خودی خود موجب افزایش وزن یا افزایش چربی در بدن نیست. در واقع، تجزیه و تحلیل ها حتی کاهش وزن را هم نشان می دهد. بنابراین بر خلاف نگرانی ها، شاید پاستا را بتوان بخشی از یک رژیم سالم مانند رژیم غذایی کم گلوتن در نظر گرفت.

اما مسئله مهمی که باید به آن توجه کرد این است که این افراد شرکت کننده در پژوهش ۳ بار در هفته پاستا مصرف می کردند اما تنها نصف فنجان! در واقع به گفته یکی از محققان کنترل مقدار مصرف مواد غذایی هم عاملی کلیدی در روند چاقی یا کاهش وزن در افراد است. همچنین سایر مسائل دیگر از جمله سطح فعالیت، نیازهای تغذیه فردی و مواردی از این دست را نیز باید در نظر گرفت تا بتوان ادعا کرد خوردن پاستا موجب لاغری می شود. در واقع خوردن ۳ نصف فنجان پاستا، ۳ بار در هفته ممکن است حتی به کاهش وزن کمک کند اما در حالت معمول افراد خیلی خیلی بیشتر از این مقدار پاستا مصرف می کنند، به ویژه که این غذا همراه با انواع سس ها و پنیر ها و سایر چاشنی ها سرو می شود و خود این مواد موجب افزایش اشتها و میل بیشتر به خوردن می شود.

بنابراین شاید بتوان این طور گفت که عامل مهمی که در روند کاهش وزن موثر است کنترل مصرف کربوهیدرات است تا خود پاستا و از این پژوهش می توان اینطور نتیجه گرفت که حتی افرادی که مایل به کاهش وزن هستند هم می توانند پاستا بخورند اما کنترل شده و در حجم و مقدار کم. پس با توجه به شواهد موجود، می توان خیلی مطمئن گفت که اگر پاستا به عنوان بخشی از الگوی غذایی سالم مصرف شود، اثرات نامطلوب بر وزن بدن نخواهد داشت.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران