دسته بندی مطالب

چرا صبحانه خوردن مهم است؟

۲۲ شهریور ۱۳۹۹۰ سلامت و تغذیه

بسیاری از افراد وعده صبحانه را از برنامه های غذایی روزانه خود حذف می کنند اما باید بدانید که صبحانه مهم ترین وعده غذایی روز است. صبحانه حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد از کالری روز را شامل می شود که به طور عمده باید توسط سه گروه غذایی تامین شود: لبنیات، نشاسته و میوه ها. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که صبحانه خوردن را کنار گذاشته اید، وقت آن است بدانید صبحانه برای حفظ روحیه و سلامتی بدن بسیار ضروری است. در این مطلب سایت خانومانه دلایل این امر را بازگو خواهیم کرد.

 

چرا صبحانه خوردن مهم است؟

 

صبحانه متابولیسم بدن را فعال می کند

آیا شما هم از آن دسته افرادی هستید که صبحانه را به خوردن یک فنجان قهوه ختم می کنید؟! عدم خوردن صبحانه کامل، مانع فعالیت روزانه شما خواهد بود. همان طور که بیان گردید صبحانه مهم ترین وعده غذایی روزانه است که بعد از مدتی روزه داری در طول شب باید برای تنظیم مجدد سوخت و ساز بدن مصرف شود. مطالعات نشان می دهد که صبحانه متابولیسم را افزایش می دهد، عملکرد حافظه را تقویت می کند و از شما در برابر افسردگی محافظت می کند. اگر صبحانه میل نمی کنید، باید بدانید که از روند غدد، اندام ها و بازسازی سیستم ایمنی بدن جلوگیری می کنید. درست همانند یک اتومبیل است؛ ما نمی توانیم بدون سوخت رانندگی کنیم. بنابراین، مغز ما نیز نمی تواند درست کار کند مگر اینکه به آن غذای مناسب بدهیم.

طبق مطالعات افرادی که صبحانه را حذف می کنند، بیشتر خسته می شوند، تحریک پذیر و بی قرار می شوند. از طرف دیگر، افرادی که صبحانه میل می کنند نگرش بهتری نسبت به کار دارند، از قدرت شادی و خوش بینی بیشتری برخوردار هستند و تمرکز بهتری دارند. پیش از این در مطلبی تحت عنوان ۶ اشتباه صبحگاهی موثر بر متابولیسم بدن، از صبحانه به عنوان یکی از منابع اصلی انرژی بدن نام برده شد.

 

عملکرد فکری و جسمی را بهبود می بخشد

صبحانه انرژی لازم پس از روزه داری شب و استراحت را تامین می کند. بر اساس تحقیق منتشر شده در مجله سلامت نوجوانان، صبحانه حافظه، تمرکز و بهره وری را بهبود می بخشد. در حقیقت، صبحانه سوخت بدن است.

 

چرا صبحانه خوردن مهم است_1

 

جلوگیری از استرس

نشستن سر میز صبحانه و خوردن صبخانه به این معنی است که شما از یک طرف با زمان گذاشتن برای صرف صبحانه روز خود را با آرامش و بدون عجله شروع خواهید کرد . از طرف دیگر به شما کمک خواهد کرد تا روز خود را بدون استرس شروع کنید و زمان لازم برای آماده سازی ذهن را برای روز داشته باشید.

 

تقویت روابط خانوادگی

صبحانه زمان مناسبی برای دور هم شدن اعضا خانواده می باشد. اعضا خانواده می توانند به یکدیگر برای انتخاب سالم ترین گزینه های صبحانه کمک کنند که این امر خود از اضافه وزن و چاقی جلوگیری می کند. روز را با یک عادت عالی همانند صبحانه خوردن شروع کنید! صبحانه خوردن وقتی به صورت عادت روزانه تغییر کند، در طول عمر باقی می ماند و این اهمیت تغذیه را نشان می دهد.

 

چرا صبحانه خوردن مهم است_2

 

افزایش انرژی مغز برای تمرکز و هوشیاری

منابع اصلی انرژی گلوکز (قند) می باشد که از غذا تامین می شود. وقتی مغز به طور مداوم قند دریافت کند، هوشیار خواهیم بود، توانایی یادگیری، حفظ اطلاعات و تمرکز را نیز تقویت خواهیم کرد. علاوه براین، موجب بهبود خلق و خو و کاهش سطح استرس نیز می گردد.

 

کاهش خطر ابتلا به بیماری های مزمن و افزایش وزن

افرادی که صبحانه کمتری می خورند، دچار بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی و دیابت نوع دو می شوند. با مصرف صبحانه، سطح قند خون تثبیت می گردد و از کاهش سطح گلوگز جلوگیری می کند. علاوه براین، حذف وعده صبحانه به دلیل روزه داری طولانی مدت که باعث گرسنگی افراد می گردد، مصرف مواد غذایی بیشتری را در پی خواهد داشت. (که در این مواقع گزینه های ناسالمی را برای رفع گرسنگی انتخاب خواهیم کرد). بنابراین، با مصرف به موقع صبحانه وعده هایی را که در طول روز مصرف می کنیم، کنترل خواهیم کرد و بدین ترتیب از وزن خود مراقبت خواهیم کرد.

 

مطلب پیشنهادی: ۷ نوع صبحانه برای لاغر ماندن

 

کاهش حملات قلبی

صبحانه خطر حمله قلبی را کاهش می دهد. طبق تحقیقات انجام شده توسط دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد، افرادی که صبحانه نمی خورند، ۲۷ درصد بیشتر دچار حمله قلبی می شوند. زیرا حذف این وعده غذایی منجر به بیماری هایی مانند چاقی، کلسترول بالا و دیابت می گردد.

 

شکل گیری عادات غذایی صحیح

صبحانه خوردن به شکل گیری عادات غذایی سالم کمک می کند. عادت های سالم و صحیح، عمدتا در مراحل اولیه زندگی شکل می گیرد. جایی که والدین باید برای شکل گیری رفتارهای غذایی فرزندان توجه بیشتری نشان دهند! یادگیری در این مرحله بسیار تقلیدی است؛ بنابراین، ضروری است که والدین با اهمیت دادن به اولین وعده غذایی روز این عادت را در فرزندان تقویت کنند.

 

چرا صبحانه خوردن مهم است_3

 

افزایش عملکرد فکری

پس از یک دوره طولانی روزه داری شبانه، بازیابی سطح گلوکز خون بسیار مهم است. کربوهیدرات ها، تنها منبع انرژی سلول های قرمز خون، سلول های مغزی و یا سلول های عصبی هستند. اگر صبحانه مناسبی نخورید، روی تمرکز، عملکرد و حتی وضعیت بیداری و هوشیاری تاثیر منفی خواهد گذاشت. فراموش نکنید که انتخاب مواد غذایی که گلوکز خون را به آرامی بالا می برند همانند غلات کامل بسیار مهم است.

 

فراهم آوردن مواد مغذی برای بدن

صبحانه، مواد مغذی لازم برای عملکرد مناسب بدن را فراهم می کند. هر پنج وعده غذایی که در طول شبانه روز می گیرید وظیفه تامین هیدراته، پروتئین و چربی های موردنیاز بدن را برعهده دارند.

 

مواد غذایی مصرفی صبحانه باید چگونه باشد؟

برای متعادل بودن صبحانه این وعده غذایی باید شامل گروه های زیر باشد:

– محصولات لبنی: محصولات لبنی، پروتئین های با کیفیت بالا، کلسیم، ویتامین های گروه A و D و ویتامین های گروه B  (به ویژه B2 یا ریبوفلاوین) را ارائه می دهند.

– کربوهیدارت های پیچیده یا آهسته: غلات، نان، موسلی های سبوس دار و غیره انرژی مورد نیاز برای بدن را به تدریج و بسته به نیاز بدن تامین می کنند. این کربوهیدرات سرشار از فیبر هستند و میل به هیدرات های سریع (مانند شیرینی های صنعتی و شکلات) را سرکوب می کنند.

– میوه: میوه ها سرشار از آب، ویتامین، مواد معدنی و فیبر هستند. بهتر است آن ها را به همراه پوست و به صورت طبیعی مصرف نمایید تا آب میوه. در این حالت تمامی فیبر موجود در میوه حفظ می شود. خواص میوه ها بی شمار است!

– پروتئین ها: پروتئین ها، انرژی موردنیاز بدن را فراهم می کنند و به تشکیل و تجدید بافت ها و سلول ها کمک می کنند. شما می توانید مواد غذایی خوراکی کم چرب را انتخاب نمایید مانند مرغ یا بوقلمون.

– چربی های سالم مانند مارگارین: این نوع از چربی ها را با امگا ۳ و امگا ۶ دنبال کنید. زیرا آنها به مراقبت از قلب و حفظ سطح کلسترول نیز کمک می کنند.

 

چرا صبحانه خوردن مهم است_4

 

دو نمونه صبحانه کامل

– صبحانه مغذی

ماست + موسلی از نوع غلات کامل + سیب خرد شده (۱۶۰ تا ۲۳۰ کالری)

– صبحانه پرانرژی

یک لیوان شیر + نان تست کامل به همراه مارگارین یا ژامبون + پرتقال (۱۸۰ تا ۲۶۰ کارلری)

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
1+
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران