دسته بندی مطالب

چند ترفند برای پاک کردن گرد و غبار

۶ آبان ۱۳۹۷۰ خانه و خانه داری

از بین بردن گرد و غبار به شیوه ای موثر که گرد و غبار دیرتر روی وسایل بنشیند بسیار مهم و ضروری است؛ معمولاً خانم های خانه دار از این که خانه را تمیز می کنند و درست چند دقیقه بعد دوباره گرد و خاک می نشیند گلایه دارند. در این مطلب خانومانه چند ترفند برای پاک کردن گرد و غبار از وسایل مختلف خانه را بیان خواهیم نمود.

 

چند ترفند برای پاک کردن گرد و غبار

 

ترفند برای دیر نشستن گرد و خاک روی وسایل چوبی

تمیز کردن و نگهداری وسایل چوبی یکی از مهمترین نکاتی است که در خانه باید به آن توجه نمود. برای دیرتر نشستن گرد و خاک بر روی وسایل چوبی یک ترفند جالب وجود دارد و آن هم استفاده از تربانتین است.

۱ فنجان روغن زیتون، ۱ فنجان سرکه، ۱ فنجان عصاره تربانتین (روغن سقز) را با هم ترکیب کنید. این ترکیب روغنی چوب را تغذیه می کند، آن را براق می کند و چسبندگی و جذب گرد و خاک را کاهش می دهد، به طوری که گرد و خاک به مدت ۸ روز روی وسایل نمی نشیند. 

 

تمیز کردن گرد و غبار از روی پارچه های مخملی

زمانی که گرد و غبار بر روی تار و پود پارچه های مخملی کوسن یا کاناپه می نشیند، رنگ زیبای آن را کم رنگ جلوه می دهد و از زیبایی پارچه می کاهد. اما با یک ترفند ساده می توان گرد و غبار را از روی آن ها پاک کرد؛ گرد و غبار را با نوار چسب پهن از روی آن ها بردارید. چسب پهن را روی پارچه مخملی بزنید و به آرامی آن را جدا کنید تا گرد و غبار روی آن بچسبد. خواهید دید که خیلی راحت پارچه تمیز می شود. پیش از این نیز ترفندهای جالبی در مورد استفاده از انواع چسب نواری در خانه مطرح شد.

 

پاک کردن گرد و غبار رادیاتور

گرد و غبار معمولاً در داخل رادیاتورها می نشیند. کافی است دور یک چوب لباسی آهنی را دستمال ببندید و به آرامی داخل رادیاتور را تمیز کنید.

 

پاک کردن گرد و غبار لامپ ها

با پاک کردن گرد و غبار از روی حباب لامپ، نور آن دوباره مانند روز اول درخشان می شود. لامپ را باز کنید و به کمک دستمال آغشته به الکل آن را پاک کنید. لامپ شفاف و درخشان می شود.

 

پاک کردن گرد و غبار از مبلمان حصیری

به جای پاک کردن مبل های حصیری با شوینده های شیمیایی، از آب نمک استفاده کنید! ابتدا سشوار را بر روی حصیرها بگیرید تا گرد و غبار از بین برود. سپس با آب و صابون به کمک یک برس آن ها را بشویید و سپس با آب نمک روی آن را بکشید تا هم سفت تر شود و هم بعد از خشک شدن، گرد و غبار کمتری روی آن بنشیند.

 

مطلب پیشنهادی: ۱۰ راهکار برای داشتن خانه ای بدون میکروب (۱)

 

پاک کردن گرد و غبار از کیبورد کامپیوتر

 کیبورد کامپیوتر محلی از تجمع گرد و غبار و باکتری ها است. برای پاک کردن کیبورد کافی است از ترفند زیر استفاده کنید:

ابتدا کیبور را به پشت برگردانید و به آرامی پشت آن بزنید. بهتر است این کار را بر روی یک روزنامه باطله انجام دهید تا گرد و خاک روی آن بریزد. سپس با استفاده از یک دستمال آغشته به الکل، کلیدهای آن را تمیز کنید. کیبورد کاملاً تمیز شده است. می توانید گرد و غبار باقی مانده را با یک پنبه یا قلموی نرم کوچک تمیز کنید.

 

پاک کردن گرد و غبار از روی شیشه ها و کاشی ها

گرد و غباری که روی شیشه و کاشی می نشیند آن ها را کثیف نشان می دهد. برای جلوگیری از نشستن گرد و غبار بر روی شیشه ها باید از گلیسیرین استفاده کنید. چند قطره گلیسیرین را در آب بریزید و با آن کاشی ها و شیشه ها را تمیز کنید. به این ترتیب گرد و خاک کمتری روی آن ها می نشیند و دیرتر کثیف می شوند.

 

پاک کردن گرد و غبار پرده ها

به کمک نمک دانه درشت می توانیم پرده ها را از گرد و غبار پاک کنیم. قبل از شستن پرده ها در ماشین لباسشویی، پرده ها را در آب نمک سرد قرار دهید. نمک باید از نوع دانه درشت باشد. گرد و غبار سریع به نمک ها می چسبد. سپس آن ها را در ماشین لباسشویی بشویید. به این ترتیب پرده ها تمیزتر می شوند و گرد و خاک کمتری هم می گیرند. اگر می خواهید پرده ها را اتو نکنید، آن ها را به صورت خیس آویزان کنید.

 

پاک کردن گرد و غبار از کرکره

پاک کردن گرد و غباری که روی کرکره ها می نشیند کمی دشوار است و ممکن است باعث شکسته شدن کرکره ها شود. بهترین راه برای پاک کردن کرکره ها این است که قبل از جارو زدن، از سشوار استفاده کنید تا باد آن گرد و غبار را بریزد. سپس آن را به کمک جارو برقی تمیز کنید.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
1+
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران