دسته بندی مطالب

چند توصیه برای انتخاب غذای کودکان

۴ دی ۱۳۹۶۰ کودک

غذا دادن به کودک همیشه یکی از دغدغه های مادران است. برای انتخاب بهترین غذا برای کودک باید چند نکته را در نظر گرفت.

چه غذاهایی را باید به کودک بدهیم؟ آیا می توان به تمامی محصولاتی که در بازار برای کودکان زیر یک سال فروخته می شود اعتماد کرد؟ در این مطلب با هم خواهیم دید که راه های آسانی برای توجه کردن به آن چه کودک می خورد وجود دارد. با خانومانه همراه شوید.

 

چند توصیه برای انتخاب غذای کودکان

 

قبل از یک سالگی: شیر حیوانات را به کودک ندهید

شیر مادر تنها شیری است که تا یک سالگی با سیستم بدن نوزاد هماهنگی دارد و به همین دلیل کودکان حتما باید تا یک سالگی فقط شیر مادر را بخورند. اما به نظر می رسد که گاهی بعضی پدر و مادرها این توصیه را نادیده می گیرند و گاهی از لبنیات حیوانی برای تغذیه کودک استفاده می کنند. شیر حیوانی مواد مغذی متفاوتی با شیر مادر دارد. شیر حیوانی بیشتر حاوی پروتئین است که به نیازهای غذایی کودک پاسخ نمی دهد.

شیر گاو علاوه بر مشکلات تغذیه ای برای کودکان، گاهی کودکان را در معرض آلودگی قرار می دهد. خطر ابتلا به آلودگی با دی اکسین برای کودکانی که شیر حیوانی مصرف می کنند ۲ تا ۳ برابر بیشتر از کودکانی است که فقط شیر مادر را می خورند.

حتی متخصصان به پدر و مادرها توصیه کرده اند که مراقب آبی باشند که با آن شیشه شیر کودک را پر می کنند. مطالعات نشان می دهد که آب شیر ممکن است حاوی آنتیموان، نقره، آرسنیک، باریم، قلع و استرانسیم باشد که این ترکیبات برای کودکان مضر است.

متخصصان همچنین توصیه می کنند که مادران مراقب شیرهای گیاهی (مثل شیر سویا) هم باشند؛ این شیرها هیچ گونه ماده مغذی برای کودک ندارند.

 

تنوع غذایی از ۴ ماهگی آغاز می شود

بعد از ۴ تا ۶ ماهگی، کودکان می توانند غذاهای دیگری غیر از شیر و سرلاک را مصرف کنند. دکتر پاسکال نورتیه، متخصص تغذیه کودکان می گوید: «تنوع غذایی ابتدا باید با مقدار کمی میوه و سبزیجات آغاز شود. سپس می توان گوشت و ماهی را وارد تغذیه کودک نمود. آخرین ماده غذایی که باید به کودک داد معمولا تخم مرغ است.»

در گزارش تحقیقاتی که مرکز تحقیقات فرانسه در سال ۲۰۱۶ بر روی ۹۵ درصد از وعده های غذایی کودکان زیر ۳ سال انجام داده آمده است که در غذای کودکان بعضی مواد سمی وجود دارد؛ موادی که بر اثر آلودگی در محیط زیست به وجود آمده اند. در رژیم غذایی کودکان زیر یک سال که ماده اصلی غذاییشان سبزیجات است و ممکن است گوشت یا ماهی نیز در آن ها وجود داشته باشد، ترکیبات خطرناکی همچون فوران، نیکل، آرسنیک غیر ارگانیک و ومیتوکسین یافت می شود.

به همین دلیل محققان توصیه کرده اند که غذای کودک باید تنوع داشته باشد. کودک نباید بیشتر از دو بار در روز ماهی بخورد؛ بهتر است از ماهی های مختلف که از دریاهای متفاوتی گرفته شده اند استفاده کنید تا خطر مسمومیت با مواد آلوده خطرناک موجود در آب به حداقل برسد. در خرید مواد غذایی حتما از اصالت داشتن آن اطمینان حاصل کنید و برندهای متفرقه را انتخاب نکنید.

 

به فسفات موجود در غذای کودک توجه کنید

در زمان خرید شیر خشک یا مواد غذایی مختلف، حتما باید به مواد اولیه موجود در آن ها و افزودنی ها دقت کنید. دکتر پاسکال نورتیه ضمن ابراز نگرانی در مورد فسفات های غیر ارگانیک گفت: «فسفات های غیرارگانیک مولکول هایی هستند که کلسیم استخوان انسان را جذب می کنند و مانع از جذب آن نیز می شوند». فسفات های غیرارگانیک انواع مختلفی دارند: اسید فسفریک، فسفات سدیم، فسفات پتاسیم، فسفات کلسیم، فسفات منیزیم، دی فسفات، تری فسفات و پلی فسفات.

در مطالعه ای که در سال ۲۰۱۶ در فرانسه انجام شده مشخص شده است که از مصرف مواد غذایی حاوی فسفات که به عنوان مکمل در غذاها وجود دارند سلامت را به خطر می اندازند.

 

چه ظرفی باید برای کودک استفاده شود؟

ظرفی که کودک غذا می خورد نیز از اهمیت برخوردار است. برخی ظروف پلاستیکی هرگز نباید استفاده شوند. از سال ۲۰۱۵ در اروپا استفاده از بیسفنول آ در تولید شیشه شیر برای کودکان ممنوع شده است.

دکتر پاسکال نورتیه در پایان صحبت های خود اظهار داشت: «بهتر است از ظروف شیشه ای برای غذای کودکان استفاده کنید. غذا را برای گرم کردن روی شعله کم بگذارید».

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
2+
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران