دسته بندی مطالب

چند توصیه برای بهتر خوابیدن کودکان

۱۳ خرداد ۱۳۹۷۰ کودک

این امر کاملاً طبیعی است که کودکان کم می خوابند و با گریه از خواب بیدار می شوند. اما، شما به عنوان پدر و مادر می توانید با انجام بعضی کارها و ترفندها به کودک کمک کنید که راحت تر و سریع تر به خواب برود. با ما در این مطلب همراه باشید.

زمانی که کودکان به دنیا می آیند، تا شش ماهگی زمان خاصی برای خوابیدن ندارند. به طور کلی، نوزادان هر ۳ ساعت یک بار می خوابند و با گریه از خواب بیدار می شوند. مطمئناً شما هم به عنوان مادر دوست دارید که بدانید چگونه می توانید به خواب بهتر کودک کمک کرد.

نوزادان نمی توانند فرق میان روز و شب را تشخیص دهند و به همین دلیل است که زیاد نمی خوابند. اما نگران نباشید؛ چند هفته بعد از به دنیا آمدن، می توانید به کودک بیاموزید که چه زمانی بخوابد زیرا نوزاد بعد از مدتی می تواند تفاوت روز و شب را تشخیص دهد. به این ترتیب می توانید به مرور زمان به کودک یاد بدهید تا عادت کند بهتر بخوابد.

زمانی که نوزاد به دنیا می آید برای پدر و مادر عادت کردن با شرایط جدید دشوار است. او چندین بار شب ها بیدار می شود و مجبورید برای ساکت کردن او از خواب شیرین خود بیدار شوید. اگر نگرانید که در این مواقع باید چه کنید پیشنهاد می کنیم که توصیه های زیر را دنبال کنید تا بتوانید در خواباندن کودک راحت تر عمل کنید.

 

توصیه هایی برای بهتر خوابیدن کودک

 

توصیه هایی برای بهتر خوابیدن کودک

از چراغ های اتاق کودک کمک بگیرید

نور و روشنایی باعث بیدار شدن و فعالیت انسان می شود و تاریکی نیز خواب به همراه دارد. در نتیجه، باید کودک را در روز به نور و در شب به تاریکی عادت دهید.

در طول روز بگذارید نور خورشید به اتاق کودک وارد شود. پرده ها و پنجره ها را باز بگذارید تا نور بیشتری بتابد.

شب ها قبل از آن که نوزاد بخوابد شدت نور را آرام آرام کم کنید تا کودک عادت کند و راحت تر بخوابد.

قبل از آن که کودک خوابش بگیرد، او را بخوابانید

در ابتدا کار سختی است که بخواهید کودک را قبل از آن که خوابش گرفته باشد بخوابانید، به خصوص اگر نوزاد شیرخوار باشد.

ابتدا باید او را شیر دهید و او را نوازش کنید تا آرام شود و خوابش بگیرد. اما نگذارید که در آغوش شما کامل به خواب برود چون اگر بعد از خواب بخواهید او را روی تخت بگذارید، دوباره بیدار می شود.

تا زمانی که گریه می کند او را از تخت بیرون نیاورید

نباید هر بار که کودک گریه می کند با عجله به طرف او بدوید و او را در آغوش بگیرید. اگر این کار را کنید، کودک عادت می کند و مدام بیدار می شود.

به جای آن که به دنبال کودک بدوید، چند دقیقه صبر کنید و به او اجازه بدهید تا آرام شود و دوباره بخوابد.

بعد از آن که گریه های او آرام شد به اتاق او بروید تا مطمئن شوید که خوابیده است.

صبور باشید

حتی اگر کودک عادت کرده که چند ساعت پشت سر هم بخوابد، ممکن است که باز هم در طول شب چند بار با گریه از خواب بیدار شود. به همین دلیل اصلاً نگران نشوید چون کاملاً طبیعی است به خصوص اگر کودک بعد از ظهر خوابیده باشد یا به دلیل بیماری تب داشته باشد.

 

به چند توصیه زیر توجه داشته باشید تا کودکتان سریع تر و راحت تر بخوابد:

– کودکتان باید در محیطی بسیار آرام باشد

– زمانی که خواب است، خواب او را بر هم نزنید

– در طول روز با کودک زیاد بازی کنید. اگر حیوان خانگی دارید بگذارید تمام روز را با او بازی کند تا خسته شود و شب به راحتی بخوابد.

– اگر کودکتان شب از خواب بیدار می شود، سریع چراغ را روشن نکنید. او را حرکت ندهید و به سمت نور نبرید تا دوباره بتواند بخوابد.

– ساعت خاصی را به خواب او اختصاص دهید.

– همیشه مطمئن شوید که در وضعیت خوبی خوابیده باشد و در تخت خود راحت باشد.

– قبل از خواب او را حمام ببرید، این عادت باعث خواب راحت تر او می شود.

– بعد از چند هفته که از به دنیا آمدن کودک گذشت دیگر نباید کنار او بخوابید. اصلاً او را عادت ندهید که کنار شما بخوابد.

 

چند نکته:

صبور باشید و به او زمان بدهید تا عادت کند که ۳ ساعت پشت سر هم بخوابد. موفق شدن در این که کودک کل شب را به آرامی بخوابد و بیدار نشود آرزوی هر مادری است. اما این مسئله نه تصادفی به وجود می آید نه به صورت ژنتیکی. کلید موفقیت به عادت ها و رفتارهایی که ما به فرزندمان یاد می دهیم بستگی دارد.

اگر بتوانید ساعت خاصی را برای خواب کودک در نظر بگیرید و او را عادت بدهید که در طول روز بیدار باشد و شب ها بخوابد بسیار خوب است. به این ترتیب شما هم زمان بیشتری برای استراحت خواهید داشت.

نوزاد در اولین ماه های زندگی خواب بسیار سبکی دارد. کودکی که شب ها چندین بار از خواب می پرد کودکی کاملاً نرمال و طبیعی است و اصلاً نباید نگران باشید. اگر به نکات ذکر شده توجه کنید می توانید به راحتی مشکل را حل کنید.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران