دسته بندی مطالب

چند توصیه برای کاهش خونریزی ماهیانه

۱۸ خرداد ۱۳۹۷۰ سلامت و تغذیه

هر بدنی ویژگی های خاص خود را دارد و در مورد عادت ماهانه نیز هر زنی باید به سلامت خود توجه داشته باشد. آیا میزان خونریزی ماهانه شما معمولی است یا زیاد است؟ به چند توصیه ای که در این مقاله از سایت خانومانه برای کنترل آن ارائه می کنیم توجه داشته باشید.

ترشحات واژینال از واژن در برابر عفونت ها محافظت می کند و آن را پاکسازی و مرطوب می کند. اما افزایش این ترشحات در طول قاعدگی که به صورت خونریزی است می تواند زندگی روزمره بانوان را با مشکل رو به رو کند. در این مطلب تصمیم گرفتیم به ۴ مورد برای کاهش میزان خونریزی اشاره کنیم:

تغییر در شدت خونریزی در زمان قاعدگی می تواند زندگی و فعالیت روزانه خانم ها را محدود کند.  

بدن دارای میزان خاصی هورمون، مانند هورمون استروژن است. این هورمون در زمان تخمک گذاری میزان کاهش یا افزایش خون را تعیین می کند. هرگونه تغییر در میزان خونریزی بر کیفیت زندگی تاثیر می گذارد.

 

چند توصیه برای کاهش خونریزی ماهیانه

 

راهکارهایی برای کاهش خونریزی قاعدگی

اولین کاری که باید در این رابطه انجام شود مشاوره با پزشک است. به این ترتیب می توانید مطمئن شوید که شدت خونریزی مشکل داخلی نیست. بعد از اطمینان از این موضوع به موارد زیر توجه داشته باشید تا خونریزی کاهش یابد:

 

بهبود رژیم غذایی

 

چند توصیه برای کاهش خونریزی ماهیانه

 

غذاهایی را مصرف کنید که سالم و سرشار از مواد مغذی مانند پروتئین، سرشار از آهن و کلسیم مانند لبنیات هستند. آهن نقش مهمی در شکل گیری گلبول های قرمز دارد. در واقع، کمبود آهن می تواند باعث خونریزی شدید شود.

ویتامین ث نیز برای بهبود بدن در این دوران موثر است زیرا باعث جذب بهتر آهن می شود. در رژیم غذاییتان حتماً این دو عنصر را جای دهید تا از منوراژی (خونریزی شدید) جلوگیری شود. پیشنهاد می کنیم که مواد غذایی زیر را به خوبی مصرف کنید:

– خشکبار

– سبزیجات

– ماست

– پنیر

– پرتقال

– توت فرنگی و میوه های قرمز

– برگه آلو

– زردآلو

 

مصرف مکمل

با مصرف مکمل های آهن، منگنز، زینک، کلسیم و ویتامین ب۶ تاثیر مواد غذایی را بر بدن بهبود دهید. می توانید تمامی این مکمل ها را به شکل مولتی ویتامین یا به صورت مجزا مصرف کنید.

مکمل های آهن به کاهش میزان خونریزی کمک می کنند. ویتامین ب میزان استروژن اضافی در کبد را تغییر می دهد و امکان سنتز پروستاگلاندین ها را بهبود می بخشد. پروستاگلاندین ها موجب کاهش شکل گیری لخته های غیر عادی خون می شود.

 

دمنوش برای خود درست کنید

 

چند توصیه برای کاهش خونریزی ماهیانه

 

سالیان طولانی است که از گیاهان به عنوان دارویی برای کنترل خونریزی شدید رحم استفاده می کنند. این گیاهان می توانند اختلالات هورمونی را اصلاح و منوراژی را کنترل کنند.

برای کنترل خونریزی، دمنوش گیاهان زیر را مصرف کنید زیرا این گیاهان خیلی سریع درد را تسکین می دهند، تولید پروژسترون را بهبود می بخشند و باعث آرام شدن عضلات رحم می شوند:

– گیاه پای شیر

– گیاه کیسه کشیش

– پنج انگشت

– دارچین

– برگ بوته تمشک

 

از کمپرس یخ استفاده کنید

سرما باعث کاهش میزان خونریزی می شود و درد و التهاب را کاهش می دهد. این امر به دلیل آن است که سرما موجب انقباض رنگ های خونی می شود و در نتیجه خونریزی را کاهش می دهد.

باید کیسه آب را پر از یخ کنید و آن را روی شکم قرار دهید. کیسه را حداکثر ۲۰ دقیقه روی شکم نگه دارید، آن را چند دقیقه بردارید و سپس دوباره آن را به مدت ۲ تا ۴ ساعت روی شکم قرار دهید. تا زمانی که علائم خونریزی کاهش یابد ادامه دهید. اگر پوستتان خیلی سرد و بی حس شد، کیسه را بردارید.

 

زمانی که خونریزی طبیعی نیست چه کنیم؟

پی بردن به میزان خونریزی نرمال و طبیعی معمولاً از دغدغه های بانوان است. تغییرات خونریزی می تواند بر اساس دوره پریود، شدت خونریزی و فاصله میان دو پریود تخمین زده شود.

دوره پریود هر ۲۱ یا ۳۵ روز است. شدت خونریزی نرمال بین ۳۰ تا ۸۰ میلی لیتر خون است و مدت پریود ۳ تا ۷ روز متغیر است. در میان تغییرات، خونریزی میان دو عادت ماهانه نیز مشاهده می شود که البته به ندرت اتفاق می افتد و رنگ خونریزی قهوه ای است.

دیگر تغییر غیر معمول در خونریزی عبارت است از:

– پلی منوره: دوره قاعدگی بیش از ۷ روز طول می کشد.

– الیگومنوره: دوره قاعدگی کمتر از ۳ روز طول می کشد.

– اوپسومنوره: فاصله میان دو قاعدگی بیش از ۳۵ روز باشد.

– هیپرمنوره: در هر دوره قاعدگی بیش از ۸۰ میلی لیتر خون از دست برود.

– هیپومنوره: کاهش خونریزی در قاعدگی

در صورت مشاهده هر کدام از اختلالات باید حتماً تحت نظر پزشک قرار بگیرید تا آزمایش های لازم صورت گیرد.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
2+
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران