دسته بندی مطالب

چه میوه هایی را می توان به کودک داد؟

۱۲ بهمن ۱۳۹۶۰ کودک

خانومانه: مطمئنا داشتن کودک تجربه ای بسیار لذت بخش است اما مراقبت از او برای پدر و مادرها، به خصوص کسانی که اولین فرزندشان را تجربه می کنند، کمی استرس زا است. کودک موجودی ضعیف و کوچک است و به همین دلیل برای پدر و مادرها تصمیم گیری در مورد تغذیه آن ها کار دشواری است.

کودکان توانایی برقراری ارتباط کلامی ندارند و نمی توانند به ما بگویند که حالشان خوب نیست. همچنین توانایی این را ندارند که چیزی را که ما به آن ها می دهیم نخورند. به همین دلیل طبیعی است که پدر و مادرها در این که باید چه میوه ای به کودک بدهند دچار تردید شوند. بعضی میوه ها ممکن است سلامت کودک را به خطر بیندازد.

قبل از هر چیز حتما باید بدانید که از چند ماهگی کودک، می توانید میوه ها را در غذای او جای دهید. بهترین سن دادن میوه به کودک بعد از ۶ ماهگی است. میوه ها باید به شکل آبگیری شده یا پوره به کودک داده شوند تا معده او کم کم به آن ها عادت کند. احتمال این که اولین بار معده کودک آن را پس بزند زیاد است. اما نگران نشوید. چند روزی به او آب میوه بدهید و اگر معده باز هم عادت نکرد، میوه را به شکل پوره به او بدهید. کم کم کودک به طعم و بافت میوه عادت می کند. باید به خاطر داشته باشید که تا آن لحظه بدن کودک چیزی جز شیر را نمی شناخته و باید زمان بگذرد تا به مواد غذایی جدید عادت کند.

 

چه میوه هایی را می توان به کودک داد؟

 

همچنین باید مراقب آلرژی داشتن کودک نیز باشید. در شش ماهگی بروز آلرژی می تواند بسیار خطرناک باشد. به همین دلیل باید میوه دادن به کودک را با میوه هایی شروع کنید که کمترین خطر آلرژی را دارند. روی کیوی، توت فرنگی، هندوانه و میوه های استوایی یک خط قرمز بکشید. این میوه ها برای کودک خطرناک است.

این نکته را هرگز فراموش نکنید: آب میوه یا پوره آن فقط باید از یک نوع میوه تشکیل شده باشد تا هضم آن راحت و آرام صورت گیرد. به علاوه، اگر به کودک از یک نوع میوه بدهید و سپس علائم آلرژی را در او مشاهده کنید، به راحتی متوجه خواهید شد که کدام میوه او را اذیت کرده است.

میوه هایی که کودک بدون خطر می تواند آن ها را مصرف کند عبارتند از:

 

سیب

سیب علاوه بر طعم شیرینی که دارد یکی از میوه هایی است که هضم آن بسیار راحت و در نتیجه خطر آلرژی نسبت به آن بسیار کم است. فواید سیب برای کودک بسیار زیاد است:

– سیب حاوی فیبرهایی است که کودک به آن نیاز دارد. در این سن که کودک تازه میوه خوردن را شروع کرده است، دستگاه گوارش با تغییرات غذایی دچار مشکل می شود. این امر سبب می شود که کودک دچار یبوست شود. یبوست در کودکان بسیار رایج است.

– سیب سرشار از کلسیم، پتاسیم، آهن و ویتامین های آ، ب، ث و ای است.

– سیب مانند تمامی میوه های دیگر قند دارد و انرژی مورد نیاز کودک را تامین می کند.

 

گلابی

 

گلابی

درست مانند سیب، احتمال این که کودک نسبت به گلابی آلرژی داشته باشد بسیار ضعیف است.

– گلابی سرشار از مواد معدنی از جمله پتاسیم، منیزیم و کلسیم است.

– گلابی به دلیل وجود کربوهیدرات در آن، یک منبع انرژی برای کودک به حساب می آید و در عین حال به دلیل وجود ویتامین ث در آن سیستم ایمنی را نیز تقویت می کند.

– گلابی همچنین حاوی اسید فولیک و آنتی اکسیدان های طبیعی است.

– گلابی به دلیل داشتن فیبر بالا و اسیدهای چرب اشباع نشده بسیار مفید می باشد.

سیب و گلابی دو میوه بسیار خوب و بدون خطر برای کودکان می باشند.

این میوه ها حتی برای بزرگسالانی که مشکلات معده دارند و نمی توانند میوه مصرف کنند نیز توصیه شده است.

 

موز

 

موز

موز ماده مغذی بسیار مهم برای کودکان است. بهترین شیوه دادن موز به کودکان این است که آن را به شکل کمپوت یا پوره درآورید و به راحتی به کودک بدهید.

همان طور که می دانید، موز منبع غنی از کربوهیدرات هاست و به همین دلیل بسیار توصیه شده که به کودک این میوه مفید را بدهید. کربوهیدرات به کودک انرژی بازی کردن و رشد کردن را می دهد. بهتر است که این میوه را قبل از ظهر یا هنگام ناهار به کودک داد. به این ترتیب بدن کودک بدون آن که با افزایش وزن مواجه شود فیبر، پتاسیم و مواد معدنی بیشتری جذب می کند.

حتما کودک را خیلی زود به خوردن موز عادت دهید. این کار نه تنها مواد مغذی این میوه را به بدن او می رساند بلکه مانع از خوردن غذاهای مضر نیز می شود. میوه ها حاوی مقدار زیادی قند طبیعی هستند. بدن انسان نیز به این قندها نیازمند است. اگر کودک میوه نخورد، قند بدن او تامین نمی شود و در نتیجه سراغ مواد غذایی شیرین و مضر مانند شیرینی جات می رود که به سلامت او آسیب می رساند. به همین دلیل ضروری است که کودک را به این مواد مغذی و مفید عادت دهید.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
2+
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران