دسته بندی مطالب

چگونه از شکستن ناخن ها جلوگیری کنیم؟

۳ مرداد ۱۳۹۷۰ سلامت و تغذیه

یکی از رایج ترین مشکلات میان زنان مقاومت کم ناخن ها و شکننده بودن آن ها است؛ مقاوم نبودن ناخن باعث می شود که ناخن ها بی دلیل بشکنند و زیبایی ظاهر دست از بین برود. علت این شکنندگی نیز کارهای زیادی است که زنان هم در خانه و هم در محل کار انجام می دهند. اگر شما هم یکی از این دسته افرادی هستید که ناخن هایتان شکننده است، حتما ما را در این مطلب خانومانه همراهی کنید.

 

چرا ناخن ها شکننده می شوند؟

 

چرا ناخن ها شکننده می شوند؟

علل ضعیف بودن ناخن ها مختلف است و رایج ترین نشانه شکننده بودن ناخن این است که خیلی کم رشد می کند، چند لبه می شود، و با کمترین ضربه و بی توجهی می شکند.

ناخن های ضعیف ضخامت کمی دارند و به هر دلیلی می شکنند. با شستن ظرف ها، تایپ کردن یا با گذراندن تعطیلات در طبیعت، ناخن های ضعیف می شکنند. مشکل شکنندگی ناخن ها با فعالیتی که انجام می دهیم مرتبط نیست، بلکه به عوامل زیر بستگی دارد:

تغذیه: اگر به میزان کافی ویتامین آ و ب، آهن، پروتئین، زینک و کلسیم مصرف نکنید، ناخن ها آسیب پذیر می شوند و رنگ آن ها به سمت زردی می رود.

کاهش کلسیم بدن: کاهش کلسیم زمانی اتفاق می افتد که مقدار کافی کلسیم به بدن نمی رسد یا مشکلی در بدن وجود دارد که مانع جذب آن می شود.

برخی بیماری ها: گاهی شکنندگی ناخن ها به دلیل وجود بعضی بیماری ها مانند کم خونی، کم کاری تیروئید یا پرکاری تیروئید، جریان نامناسب خون و روماتیسم می باشد.

نامناسب بودن وضعیت عمومی بدن: اگر بدن ضعیف باشد و سیستم دفاع ایمنی آن کافی نباشد، ناخن ها شکننده می شوند.

برخورد با موادی که ناخن را شکننده می کنند: اگر ناخن به طور مداوم با مواد شیمیایی مانند آب ژاول، وایتکس و دیگر پاک کننده های شیمیایی در تماس باشد و یا به مدت طولانی در آب بماند شکننده می شود.

همچنین مشکلات دیگری نیز وجود دارد که ناخن را شکننده می کند و اغلب به آن توجه نمی شود. این مشکلات عبارتند از:

– افزایش سن

– درماتیت (خارش، خشکی و قرمزی پوست)

– ارثی بودن شکنندگی ناخن ها

– گرما یا سرمای زیاد

جویدن ناخن

– اشعه های فرابنفش (اشعه UV)

مانیکور و کاشت ناخن برای مدت طولانی

– عفونت های قارچی (کاندیدا آلبیکانس قارچی است که به ناخن ها حمله می کند و باعث التهاب پوست و از بین رفتن ناخن می شود).

 

مطلب پیشنهادی: ترفندهایی برای رشد سریع تر ناخن ها

 

توصیه هایی برای جلوگیری از شکننده شدن ناخن ها

اگر می خواهید ناخن های شما مشکلی نداشته باشد و زیبایی آن ها حفظ شود، به توصیه های زیر توجه کنید:

– همیشه با دستکش ظرف ها را بشویید و در صورت امکان شست و شو را فقط یک بار در روز انجام دهید. مواد شوینده و آب گرم برای زیبایی ها دست و ناخن بسیار مخرب است؛ مواد شیمیایی موجود در مواد شوینده و دمای بالای آب دست و ناخن را نرم و آن ها را آسیب پذیر می کند.

فراموش نکنید که حتما دستکش جنس لاتکس به دست کنید، بهتر است زیر دستکش لاتکس یک دستکش نازک جنس پنبه نیز به دست داشته باشید تا عرق دست را به خود جذب کند و از دست ها در برابر گرمای آب محافظت کند.

– پروتئین بیشتری مصرف کنید؛ ناخن و موی انسان از پروتئین ساخته شده است. اگر میزان پروتئین بدن کم باشد، باید میزان مصرف پروتئین را افزایش دهید. پروتئین در گوشت، سبزیجات و سویا به وفور یافت می شود.

– اسیدهای چرب مصرف کنید؛ اسید چرب نیز در حفظ سلامت و مقاومت ناخن بسیار مفید است. تخم مرغ، شیر، خشکبار، تمامی سبزیجات، کره و روغن کتان سرشار از اسید چرب می باشند.

– هفته ای یک بار از محصولات مراقبتی برای ناخن استفاده کنید؛ برای این کار، باید با نمک و روغن زیتون ناخن را لایه برداری کنید. نمک و روغن زیتون را با هم مخلوط کنید و با پنبه روی ناخن بمالید. سپس ناخن ها را سوهان بکشید و روی آن لاک بزنید تا ناخن ها یک اندازه و زیبا شوند. همیشه ناخن ها را به یک سمت سوهان بکشید. بعد از سوهان زدن، چند دقیقه دست ها را در آب ولرم بگذارید و سپس کرم مرطوب کننده بزنید. 

 

مطلب پیشنهادی: طرز تهیه اسکراب دست

 

– از ناخن ها مراقبت کنید؛ اگر ناخن های شما اغلب می شکند بهتر است آن ها را همیشه کوتاه نگه دارید و در صورتی که کوچکترین مشکلی به وجود آمد سریع ناخن را مداوا کنید. می توانید برای جلوگیری از شکستن ناخن همیشه روی آن لاک بزنید.

– مانیکور را فراموش نکنید؛ زمانی که ناخن نزدیک است که بشکند حتما روی ناخن لاک بزنید. لاک موجب می شود که لایه بالایی ناخن آسیب نبیند. فقط یک بار در هفته از لاک پاک کن استفاده کنید. از گذاشتن ناخن مصنوعی یا کاشت ناخن خودداری کنید؛ این کار فقط مسئله را پاک می کند و هیچ کمکی به حل مشکل نمی کند. بعد از آن که ناخن را برمی دارید، متوجه می شوید که آسیب پذیری ناخن خودتان چند برابر بیشتر شده است.

– از ناخن به عنوان ابزار کمکی استفاده نکنید؛ ناخن ها در بازکن یا جدا کننده برچسب نیستند! استفاده از ناخن به عنوان ابزار باعث ضعیف شدن و شکنندگی آن می شود.

ناخن را مدت طولانی در آب قرار ندهید: قرار دادن ناخن در تماس با آب به مدت طولانی موجب شکنندگی آن می شود. اگر هر روز برای شنا به استخر یا دریا می روید، ناخن بسیار شکننده می شود. آب زیاد به پوست نیز آسیب بسیاری وارد می آورد. 

– از درمان های طبیعی و خانگی استفاده کنید؛ شناخته ترین درمان های طبیعی برای افزایش استحکام ناخن ها آب لیمو و شکر، سرکه سیب و آب ولرم، روغن کرچک، عسل و روغن جوانه گندم، سیر خام خرد شده و لاک، کرفس و آب، جوش شیرین و آب است. در تمامی این داروهای ترکیبی، باید آن ها را چند دقیقه روی ناخن بگذارید و سپس با آب ولرم بشویید.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران