دسته بندی مطالب

چگونه از شکست به سوی موفقیت گام برداریم

۲۵ مرداد ۱۳۹۵۰ گوناگون

بسیاری از ما به عنوان مدیر و یا کارآفرین برای شروع یک تجارت جدید، بیش از آنچه که در اختیار داریم پول و اعتبار با خود به میدان می‌آوریم. روح و روان خود را نیز به خطر می‌اندازیم. در صورت موفقیت، آنچنان شاد و مسرور می‌گردیم که آن را با هیچ شادی دیگری نمی‌توان مقایسه کرد. ولی اگر شکست بخوریم، شاید هرگز نتوانیم کمر راست کنیم. گاهی اوقات ممکن است احساس کنیم که با بزرگترین ترس زندگی‌مان روبرو شده‌ایم. خوشبختانه همیشه امیدی هست. حتی شکست می‌تواند یک فرصت جدید باشد.

هر مدیری که در آغاز راه با شکست مواجه می‌شود، برای مقابله با آن روش‌های منحصر به فرد خود را پیش می‌گیرد. عده‌ای روزها در رخت خواب دراز کشیده و اشک می‌ریزند، بعضی‌ها هم به مسافرت رفته و به ورزش‌های مهیج می‌پردازند. عده‌ای نیز بسیار تلاش می‌کنند تا دوباره از نو بازی را شروع کنند. همه این روش‌ها طبیعی است. انسان‌ها به سبک و سیاق خودشان موفقیت و شکست را مدیریت می‌کنند. ولی دیر یا زود همه بر آن خواهیم شد که یکبار دیگر خود را بازسازی کرده و از شکست به سوی موفقیت حرکت کنیم. اگر هم راهش را بلد نیستیم، بایستی با شجاعت تمام بر جهل خود گواهی دهیم. ندانستن هیچ گاه عیب نیست.

در آن هنگام که سخت  می‌کوشید تا کارتان را یکبار دیگر احیا کنید، می‌توان امیدوار بود که در حد امکان برای انجام موفقیت آمیز آن مطالبی را خوانده و چیزهای زیادی در این رابطه بیاموزید. انسان با مطالعه آنچه که در گذشته به مرحله عمل درآمده، و در ادامه با به کارگیری آن در پروژه‌های آتی میتواند بر اندوخته خود بیافزاید. انتخاب راهی مشابه برای مقابله با شکست بسیار ضروری است، چرا که حتی مشهورترین مدیران و کارآفرینان دنیا هم گاهی مجبورند با آن روبرو شوند.

در ادامه خانومانه به بررسی مواردی می‌پردازد که برای یک بازگشت مقتدرانه مهم و الزامی است:

 

کار را متوقف کرده و کمی استراحت کنید

خستگی یک چیز کاملا واقعی است و چنانچه بخواهید شکست در کاری که همه زندگی‌تان صرف آن شده است را به موفقیت تبدیل کنید، احتمالا از بس که خستگی و کوفتگی را در خود احساس کرده‌اید واقعا خسته و فرسوده شده‌اید. چنین احساسی را کنار گذاشته و کمی از آن فاصله بگیرید. این ایجاد فاصله برای عده‌ای می‌تواند به معنای مسافرت به نقاط دور دست باشد و یا ماندن در خانه و گذران وقت با خانواده. برای دیگران می‌تواند به معنای تماشای تلویزیون و یا حتی سرگرم شدن به شغلی با ریسک پایین‌تر در یک کار ثانویه باشد. نکته اصلی اینجاست که کار و مسئولیت اصلی خود را برای مدتی کنار گذاشته و از این زمان نهایت لذت را ببرید. استراحت بهترین راه برای رفع خستگی است.

 

اشتباهات خود را بپذیرید

بسیار ضروری است که هر گونه اشتباه و یا شکستی که از طرف شما بوده را با آغوش باز بپذیرید. انکار این حقیقت که کارتان با شکست روبرو شده و یا این اینکه نقش شما در این شکست برجسته نبوده اصلا منطقی نیست. باد در غبغب انداختن و سرزنش دیگران و یا حتی عوامل محیطی، بازی حقیر و ناخوشایندی است که دوام چندانی ندارد. مجبور نیستید به خاطر تصمیمات اشتباهتان از دیگران عذرخواهی کنید، ولی برای آنکه بتوانید در آینده تصمیمات بهتری اتخاذ کنید، شناسایی و رو به رو شدن با این اشتباهات بسیار مهم و ضروری است. مردم برای مدیرانی که به اشتباهات خود اعتراف می‌کنند احترام زیادی قائل هستند.

 

اعتماد به نفستان را حفظ کنید

شکست، به خصوص در سطح جامعه که ممکن است حامل مشکلات اقتصادی فراوانی باشد، اعتماد به نفس هر انسانی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. چه می‌شود کرد، انسان است دیگر. ولی بدانید که دو عامل اعتماد به نفس و خوش بینی از محوری ترین عواملی است که شما را به یک کارآفرین موفق مبدل می‌سازد. استیو جابز به خاطر اشتباهاتش از شرکتی که در تاسیس آن مشارکت داشت اخراج شد. بدتر از این نمی‌توان شکست خورد. ولی شکست باعث نشد تا جابز ایمان و اشتیاق خود نسبت به ایده‌هایش را از دست بدهد. احتیاج نیست نابغه باشید تا بتوانید مثل او عمل کنید. یادآوری نقاط قوت می‌تواند به شما کمک کند تا بر آنها تکیه کنید. همانطور که با یادآوری نقاط ضعف می‌توانید در پی اصلاح آنها برآیید. هر انسانی گاه گاه زمین می‌خورد. این هرگز بدان معنی نیست که نمی‌توانید بار دیگر برخاسته و مسابقه را ادامه دهید.

 

از خودتان درس بگیرید

انسان تنها زمانی شکست را در شکست تجربه می‌کند که از موقعیت بوجود آمده هیچ نیاموزد. انسان‌ها اغلب در مواجهه با شکست، به تجزیه و تحلیل تمامی اشتباهات کوچک و بزرگشان پرداخته و تمام آنچه که می‌توانستند بهتر انجام دهند را بررسی می‌کنند. این کار تا زمانی مثمر ثمر است که خود را بیهوده سرزنش نکنید. آزمون و خطا یکی از موثرترین راه‌های ارتقاء مهارت‌ها و دانشی است که انسان در اختیار دارد، اگرچه همیشه خوشایند نیست. آزمایشات ناموفق خود را دور نریزید، بلکه از آنها درس بگیرید. هرآنچه که می‌توانستید بهتر انجام دهید را به یاد آورده و بر روی کاغذ بنویسید. این کار موجب می‌گردد تا انگیزه پیدا کرده و در موقعیت‌های آتی کارآفرین بهتری باشید.

 

از شروع مجدد نهراسید

ترس از شروع مجدد، عده‌ای از کارآفرینان را فلج می‌کند. اینکه انسان شب و روز کار کند تا بتواند آنچه که روی کاغذ آورده را به یک تجارت موفقیت آمیز تبدیل کند و با همه تلاشی که انجام داده در پایان خود را مجددا در نقطه آغاز ببینید، در خوش بینانه ترین حالت ممکن می‌توان گفت که آدمی را بسیار دلسرد و افسرده می‌سازد ولی اغلب اینطور نیست. شور و هیجان قرار گرفتن در یک ماجراجویی جدید همان چیزی است که بسیاری را در اولین فرصت بوجود آمده به یک کارآفرین موفق تبدیل می‌سازد. پس سعی کنید به شروع مجدد به چشم یک مانع نگاه نکنید. یک کارآفرین موفق، شروع مجدد را فرصتی جدید تلقی می‌کند. هِنری جِی هِنز قبل از آنکه تبدیل به فروشنده معروف سس گوجه فرنگی در آمریکا شود، ترب کوهی می‌فروخت که در آن کار شکست خورد. هر آنچه که ایجاد یک تجارت جدید شما را به خود جذب می‌کند – مثل هیجان، پیش بینی و حتی استرس – همه آنها با شروع مجدد، رنگ و بویی تازه به خود می‌گیرند. پس از آن لذت ببرید. مطمئن باشید که امروز نسبت به دیروز که تازه کار را آغاز کرده بودید، کارآفرین باهوش‌تر و سخت کوش‌تری هستید.

آدمی با شکست در انجام کاری، دنیا را تمام شده می‌بیند. ولی همین که زمین را همچنان در گردش می‌یابد، اندکی آرام می‌شود. برای یک کار آفرین، شکست مثل هرچیز دیگری بیانگر فرصتی جدید است. نکات مذکور را به خاطر سپرده و از آنها استفاده کنید!

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
2+
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران