دسته بندی مطالب

چگونه از نظر احساسی قوی و محکم شویم؟

۲۰ فروردین ۱۳۹۸۰ گوناگون

قوی بودن از نظر احساسی و روحی کمک می کند تا بتوانید موانع زندگی را پشت سر بگذارید و مشکلات را مانند موقعیتی مناسب برای رشد در نظر بگیرید. زندگی هر فردی پر از پستی ها و بلندی ها است و همه ما می دانیم که گاهی مجبوریم با سختی های زندگی مواجه شویم. در زندگی هر انسانی ترس و عدم آگاهی، بزرگترین دشمنان به حساب می آیند. اگر از نظر احساسی و همچنین فکری فردی قوی باشیم می توانیم بر موانع زندگی که ناگهان رخ می دهند غلبه کنیم. با هم در این مطلب خانومانه چند ترفند را یاد می گیریم تا بتوانیم در زمان مواجهه با سختی ها احساسات و تفکرات منفی را کنترل کنیم.

 

چگونه از نظر احساسی قوی و محکم شویم؟

 

چرا باید از نظر احساسی قوی باشیم؟

با تغییر برخی از عادت ها و برداشت ها از زندگی می توانید مقاومت خود را بالا ببرید، این به معنای آن است که توانایی و ظرفیت شما برای غلبه بر هر اتفاق ناخوشایند و موقعیت سخت امکان پذیر می شود و از قبل خود را برای هر گونه مشکلی آماده می کنید. این ویژگی شخصیتی باعث می شود که از نظر احساسی قوی شوید، یعنی به فردی تبدیل شوید که همیشه نیمه پر لیوان را می بیند. مطمئنا هر فردی در زندگی مشکلاتی دارد اما نحوه برخورد با مشکل و واکنش به آن باید اصلاح شود. مقاوم بودن به این معنا نیست که هیچ اتفاقی شما را آزرده خاطر نکند و هیچ مشکلی برایتان اهمیت نداشته باشد، بلکه به معنای آن است که باید احساس خود را در لحظه سختی کنترل کنید و از توانایی های خود کمک بگیرید تا از آن وضعیت ناخوشایند بیرون بیایید.

منظور از قوی بودن این نیست که فقط قوی به نظر برسید بلکه باید واقعا قوی باشید. اگر احساس می کنید که می خواهید گریه کنید، گریه کنید. اگر می خواهید فریاد بزنید، فریاد بزنید اما بی حرکت و بدون هیچ چاره اندیشی ننشینید. بعد از آن که بحران زندگی سپری شد، دست به کار شوید و موقعیت را تغییر دهید. به توصیه های زیر برای قوی تر شدن توجه داشته باشید:

 

مشکلات را به عنوان تجربه در نظر بگیرید

فارغ از عمق مشکل و سختی ای که تجربه می کنید، هیچ مشکلی وجود ندارد که نتوان آن را حل کرد. می توان در هر شرایطی اوضاع را تغییر داد و دوباره متولد شد. توجه خود را بر روی موقعیت های مثبت و تجربه ای که از آن موقعیت سخت کسب کردید متمرکز کنید. از هر موقعیتی باید درسی مثبت بگیرید.

 

چالش ها را بشناسید

قوی بودن روحی و ذهنی ببیشتر به معنای این است که مشکلات را به بهترین شیوه ممکن بشناسید. بعد از آن که درد، ناراحتی و استرس را تجربه کردید، گام بعدی این است که احساس خود را به دست بگیرید و به سوی آینده پیش بروید. توانایی های خود را به عالی ترین درجه برسانید تا بتوانید برنامه ریزی هایی را داشته باشید که به بهبود اوضاع کمک می کنند. به اهدافتان به شیوه ای مثبت فکر کنید و این تفکرات منفی را که به سمت شما هجوم آورده اند و مانع از خیال های مثبتتان می شود را کنار بگذارید. اگر گام به گام پیش بروید همه چیز امکان پذیر است.

 

مطلب پیشنهادی: چگونه به زندگی نگرش مثبت داشته باشیم؟

 

به خودتان انگیزه بدهید

هر کسی که به شما انگیزه می دهد را همیشه در کنار خود داشته باشید. بر روی افراد یا اشیایی تمرکز داشته باشید که ارزش گذراندن زمان را دارند. انگیزه باعث می شود که افکار مثبت ناخودآگاه به سراغ شما بیاید. قبل از هر چیز باید بدانید که چه می خواهید. شما می توانید وضعیت خود را بهبود ببخشید.

 

شکست را قبول کنید

هیچ کس نمی تواند همه چیز را کنترل کند و مجبور است که از اتفاقات ناخواسته درس بگیرد. می توان گفت که اگر فردی خطا و اشتباه مرتکب نشود، نمی تواند پیشرفت چندانی در زندگی داشته باشد. اما اگر آمادگی تجربه شکست را نداشته باشید، از نظر احساسی هرگز قوی نخواهید شد. انتقادهای سازنده را بپذیرید، نگذارید اتفاقات ناگوار شما را تحت تاثیر قرار دهند. به یاد داشته باشید که در هر شرایط ناگواری، نکات مثبتی نیز می توان یافت. اجازه اشتباه کردن را به خودتان بدهید تا رشد کنید.

 

بر روی نقاط قوت خود تمرکز کنید

با تمرکز بر روی کارهای مثبتی که تاکنون انجام داده اید و با توجه به نقاط قوت خود می توانید از نظر احساسی قوی و مثبت اندیش شوید. مثلا شاید یکی از نقاط قوت شما این است که فردی اجتماعی هستید و با افرادی در ارتباط هستید که به راحتی به دیگران کمک می کنند. توانایی های خود را جست و جو کنید، به نقاط مثبت رفتاری خود اهمیت دهید و بگذارید زندگی به بهترین شیوه برای شما پیش برود.

 

افراد منفی نگر را از زندگی خود کنار بگذارید

متاسفانه افراد زیادی هستند که بیشتر وقت خود را به حرف زدن در مورد بدی های دیگران می گذرانند و همه جا و همه چیز را بد می بینند. این افراد هیچ بار مثبتی برای زندگی شما نخواهند داشت و شما را از ترقی کردن باز می دارند. تاثیرات منفی آن ها نمی گذارد که قوی باشید زیرا شما هم از رفتارهای آن ها الگوبرداری می کنید. افراد منفی را از زندگی خود کنار بگذارید. اگر کسی به شما گفت که قادر به انجام کاری نیستید، به او اثبات کنید که می تواند. به خودتان نیز اثبات کنید که می توانید. از افرادی که بیشتر مشکلات را می بینند و راه حلی برای مشکلات ندارند دوری کنید.

 

احساس خود را ثابت نگه دارید

اگرچه این امر دشوار به نظر می رسد اما مطمئنا می توانید به آن دست یابید. خوشبختی و خوشحالی به معنی این نیست که ۲۴ ساعت در روز لبخند به لب داشته باشد بلکه به معنای این است که خلق و خوی ثابتی داشته باشید.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران