دسته بندی مطالب

چگونه از کابوس دیدن کودکان جلوگیری کنیم؟

۵ شهریور ۱۳۹۹۰ کودک

کابوس های شبانه بخشی عادی از مراحل رشد کودک است که در سنین ۲ تا ۶ درگیر آن می شوند. کابوس ها در دوران رشد کودک کاملا طبیعی هستند. آن ها معمولا در ۲ یا ۳ سالگی ظاهر می شوند و راهی برای بیان تجربیات از زندگی آن ها می باشد. اما طبیعی بودن خواب های ترسناک شبانه، به این معنا نیست که برای کودکان مزاحم نیستند! این نکته را به یاد داشته باشید که خواب کودک برای برگشتن انرژی به بدن او ضروری است. بنابراین، هر آنچه را که برای یک خواب راحت نیاز دارد باید فراهم کرد. در این مطلب سایت خانومانه خواهیم دید که چگونه می توانیم به کودکان در جلوگیری از این کابوس ها کمک کنیم.

 

چگونه از کابوس دیدن کودکان جلوگیری کنیم؟

 

هنگامی که کودکان کابوس می بینند، ممکن است ترس از چیز خاصی که در مورد آن خواب دیده اند، برایشان ایجاد شود. در واقع، آن ها ممکن است دیگر از خوابیدن بترسند؛ زیرا نگران این امر هستند که مجدد کابوس دیگری ببینند. اگر شما هم در خانه با این مسئله سر و کار دارید، نکات زیر به کوچک شما کمک می کند تا با آرامش به تختخواب برود.

 

دلایل احتمالی کابوس دیدن در کودکان

کابوس ها در نیمه دوم خواب (REM) ظاهر می شوند. اما علل آن می تواند شامل موارد زیر باشد:

– عدم روال معمول

– هنگامی که کودک بیمار می باشد.

– هنگامی که کودک تب دارد.

– عدم ساعات کافی خواب

– احساس اضطراب در مورد برخی تغییرات زندگی (مانند وجود یک خواهر یا برادر جدید، یک تغییر مکان جدید و غیره)

– خستگی بیش از اندازه

 

چگونه می توان از این کابوس های شبانه جلوگیری کرد؟

 

چگونه از کابوس دیدن کودکان جلوگیری کنیم_1

 

مطلب پیشنهادی: کودکان به چند ساعت خواب احتیاج دارند؟

 

– راحتی کامل کودک در اتاق خواب

اطمینان حاصل کنید که کودک شما در اتاق خود راحت است. برای راحتی بیشتر او می توانید یک چراغ روشن کنید تا اتاق خیلی تاریک نباشد و هنگام بیدار شدن نیز با تاریکی مواجه نشود. البته این کار را بیش از اندازه انجام ندهید.

– عدم تماشای تلویزیون قبل از خواب

مراقب تماشای تلویزیون باشید و اجازه ندهید آن ها در آخرین ساعات قبل از رفتن به رختخواب تلویزیون تماشا کنند. در هر ساعتی از شبانه روز باید مراقب باشید تا محتوای برنامه هایی که می بینند خشن و پرخاشگرانه نباشد. اگر کودکان قبل از خواب کارتون تماشا می کنند، مطمئن شوید که تصاویر خیلی رنگی و روشن نباشند. چرا که ممکن است درست قبل از خواب مغر را تحریک کند.

– تنظیم کارهای روزمره

تعیین روال روزمره بسیار مهم است؛ زیرا امنیت و تعادل را برقرار می کند. روتین ها به کودک این امکان را می دهد که بداند از هر لحظه زندگی چه انتظاری دارد. بنابراین، کودکان باید برنامه روزانه غذا خوردن، حمام رفتن، مسواک زدن و رفتن به رختخواب داشته باشند.

– خواندن داستان قبل از خواب

عادت دادن کودک به خواندن داستان متناسب با سن او قبل از خواب بسیار مهم است. علاوه براین، شما می توانید تکنیک های آرامش را با کودکان تمرین کنید مانند تنفس عمیق، موسیقی آرام و صدای طبیعت.

 

اگر کابوس ها ادامه دار شد چه کنیم؟

 

چگونه از کابوس دیدن کودکان جلوگیری کنیم_2

 

اگر کابوس های شبانه کودکان علی رغم تلاش های شما ادامه یافت می توانید موارد زیر را به کار بگیرید:

– به اتاق او بروید و کودک را آرام کنید.

– از صدا و لحن آرام و دلسوزانه برای گفتگو با فرزند خود استفاده نمایید تا بیشتر نترسد.

– به او بگویید این فقط یک کابوس است و مادر یا پدر در کنارش هستند. برای آن ها یک داستان جذاب تعریف نمایید تا ذهن کودک به سمت دیگری منحرف شود و اینگونه به او کمک کنید تا کابوس را فراموش کند.

– هرگز آن ها را تختخواب خود نبرید! زیرا ممکن است به این کار عادت کنند و تغییر این رفتار اوضاع را دشوارتر خواهد کرد. به جای این کار، کودک را در رختخواب خودش آرام کنید.

– اگر کودک شما کابوس های مکرر را تجربه می کند، باید با یک متخصص کودک مشورت نمایید. این مشکل ممکن است نتیجه یک اختلال خواب یا استرس پس از یک آسیب باشد. علاوه براین، ممکن است نشانه مشکلات روانی مربوط به محیط کودک باشد.

 

حرف آخر

همان طور که بیان گردید، کابوس ها بخشی از مراحل رشد کودک هستند، به ویژه در سنین ۲ و ۳ سالگی که می تواند تا ۶ سالگی او ادامه یابد. برای اجتناب از کابوس های کودکان از پیشنهادهای توصیه شده استفاده کنید؛ به یاد داشته باشید اگر این راهکارها برای کودک شما مفید واقع نشد، حتما با یک متخصص کودک مشورت نمایید.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران