دسته بندی مطالب

چگونه برای فرزاندانم مادری نمونه باشم؟

۲۴ فروردین ۱۳۹۸۰ گوناگون

خانومانه: آیا می توان مادری نمونه بود؟ در کنار الزاماتی که جامعه امروز باعث شده تا زنان برای خود مسئولیت هایی را قبول کنند که احساس کامل بودن و رشد داشته باشند، مادر بودن می تواند یک وظیفه اضافی محسوب گردد. برای بسیاری از زنان، موفقیت در این امر می تواند چالشی بزرگ باشد. مادر نمونه بودن به معنای آن نیست که مادر، خود را درگیر همه چیز کند. مرتب کردن خانه، بزرگ کردن فرزندان، پختن غذا، همسرداری و در عین حال زیبا و سلامت بودن؛ همه این ها برای یک انسان وظایف زیادی است اما ظاهراً هدف اکثر مادران همین است.

“مادر نمونه”، علاوه بر این که تمامی مسئولیت های خانوادگی و حرفه ای خود را مدیریت می کند، مادری آگاه است که اعضای خانواده را نیز مدیریت و اداره می کند تا همه چیز به شیوه ای عالی پیش برود. کلید مادر نمونه بودن این است که همیشه به دنبال عالی بودن نباشید؛ زیرا چنین چیزی امکان پذیر نیست. برای آن که مادری نمونه باشید، به توصیه های ارائه شده توجه نمایید و همواره این نکات را در نظر بگیرید:

 

چگونه برای فرزاندانم مادری نمونه باشم؟

 

عشق بورزید و ببخشید

عشق به خانواده باید ابراز شود. فرزندان همیشه دوست دارند که پدر و مادر به آن ها بگویند “دوستت دارم”. بسیاری از کودکان این جمله را از پدر و مادر خود نمی شنوند. البته باید به صورت عملی نیز به آن ها ثابت کرد که دوستشان دارید. اما چگونه؟ برای بازی با آن ها و مطالعه کردن همراه آن ها وقت بگذارید. ساعت هایی را در کنار خانواده و فرزندانتان باشید. در مورد محدودیت هایی که برای تربیت صحیح دارند محکم باشید اما در عین حال با آن ها به صورت دوستانه سخن بگویید. بخشش نیز باید در یک خانواده پویا وجود داشته باشد. اغلب بسیاری از ما به دلیل خطاهایی که می کنیم باعث ناراحتی عزیزانمان می شویم. عذرخواهی کردن و قبول کردن عذرخواهی دیگران به بزرگ شدن انسان کمک می کند و مادری آگاه از شما می سازد.

 

اولویت را به کارهای مهم بدهید

تقویمی برای خود تهیه کنید و ابتدا کارهایی را انجام دهید که نباید در آن ها تاخیر ایجاد کنید. ابتدا به سراغ امور اجتناب ناپذیر بروید. اگر باید کاری را تمام کنید و می دانید که فرزندتان از مدرسه تعطیل می شود، از زمان بهره ببرید تا بیشترین بازدهی را داشته باشید و به مسئولیت های حرفه ای خود در زمان نبود فرزندتان در خانه برسید. خوشبختانه امروزه تکنولوژی، پیشرفت زیادی داشته و می توانید به راحتی برنامه کاریتان را به یک تقویم هوشمند بدهید و کارها را در آن اولویت بندی کنید تا در زمان مقرر به شما یادآوری کند.

 

وظایف خانه را نظم و ترتیب دهید

وظایف خانه باید میان همه اعضای خانواده تقسیم شود. هر کس باید با توجه به سن، قدرت و توانایی های خود مسئولیت پذیر باشد. می توانید یک جدول یا تقویم را تهیه کنید و وظایف هر کدام از اعضای خانواده را روی آن بنویسید.

نظم نداشتن و قبول مسئولیت نکردن اصلاً برای اعضای خانواده مفید نیست. اگر وظایف را میان اعضای خانواده تقسیم کنید، می توانید محیطی تمیزتر و دلپذیرتر داشته باشید. مراقب باشید که نباید به مادری تبدیل شوید که فقط خودش تمام مسئولیت ها را بر عهده گرفته است. حتی از پدر خانواده نیز در کارهای منزل کمک بگیرید. فرزندان کودک و نوجوانتان هم می توانند بر حسب سن خود قبول مسئولیت کنند.

 

مطلب پیشنهادی: چگونه خانواده شادتری داشته باشیم؟

 

زمانتان را تقسیم کنید

در میان تمام فعالیت هایی که در خانه انجام می دهید، باید زمانی را به خانواده اختصاص دهید. حداقل باید یک وعده غذا را در کنار خانواده میل کنید، در حالی که تلویزیون و گوشی همراهتان خاموش است. غذا خوردن در کنار خانواده باعث افزایش سلامت بدن می شود و از نظر احساسی نیز برای کودک و نوجوانتان مفید است. در تقسیم بندی زمان، باید زمانی را به فرزند، همسر و قطعاً به خودتان اختصاص دهید. اگر نمی توانید به یکی از آن ها زمان اختصاص دهید حتماً روز بعد این کار را انجام دهید؛ البته نباید روز بعد آن را فراموش کنید.

 

اشک ها و لبخندهایتان را با خانواده تقسیم کنید

در زندگی خانوادگی، لحظات خوب و احساسات زیبا وجود دارد. مادر نمونه از همراهی با خانواده خود لذت می برد و شادی را با آن ها تقسیم می کند. او بعد از روز کاری سخت و خسته کننده، خستگی خود را پشت در می گذارد و با فرزاندان و همسر خود می خندد. در شرایط سخت نیز اشک های خود را با همسر و فرزندانش تقسیم می کند. تقسیم کردن احساسات با خانواده و تصمیم گیری با آن ها چیزی است که یک مادر نمونه به فرزندان خود می آموزد.

 

برای پدر خانواده ارزش قائل شوید

یک مادر نمومه ارزش مرد خود را بالا می برد، مردی که پدر فرزندان او است. در مورد وظایف خانه و آموزش فرزندان با همسر خود صحبت کنید. تصویر اشتباهی در ذهن خود ساخته اید که مادر باید همه کار را به عهده بگیرد؛ این تصویر نقش پدر را کم رنگ می کند و عشق به خانواده را در مردان از بین می برد. اگر از همسر خود جدا شده اید به این معنا نیست که فرزندان هم باید از پدر جدا شوند. علاوه بر این، اگر پدر خانواده رها کرده، یک مادر نمونه هرگز با نفرت از پدر فرزندانش صحبت نمی کند. مشکلات زناشویی ارتباطی به فرزندان ندارد و فقط موجب آزار آن ها می شود.

 

مراقب سلامتی خودتان باشید

شما باید مراقب فرزندانتان باشید اما در کنار آن نباید مراقبت از خود را فراموش کنید. برای آن که مادر نمونه باشید و فرزندانتان را به خوبی بزرگ کنید باید خودتان نیز از نظر جسمی، ذهنی و احساسی سلامت باشید. تغذیه مناسب و فعالیت بدنی و ورزش ضروری است.

علاوه بر این اگر می خواهید فرزندتان تغذیه سالم داشته باشد و از همان کودکی ورزش کند، بهترین راه این است که خودتان الگویی برای آن ها باشید. اگر شما خودتان نتوانید مسئولیت بپذیرید و جلوی مشکلات خم شوید، فرزندان شما هم بی شک از شما الگوبرداری می کنند. در این صورت حتماً باید با مشاور صحبت کنید، زیرا سلامت فرزندانتان به تعادل ذهنی و احساسی شما بستگی زیادی دارد.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران