دسته بندی مطالب

چگونه جوش های بزرگسالی را از بین ببریم؟

۱۲ آذر ۱۳۹۸۰ مد و زیبایی

خانومانه: آیا پوستتان دیگر زیبایی و تمیزی قبل را ندارد؟ جوش های سر سیاه و جوش های چرکی نیمی از صورتتان را پوشانده است؟ البته جوش بیشتر مختص نوجوانان است اما گاهی به سراغ بزرگسالان نیز می رود. امروز ۲۵ درصد بزرگسالان جوش می زنند و طبق آمار ارائه شده زنان بیش از مردان به این مشکل پوستی دچار می شوند. اما خوشبختانه برای حل این مشکل راه های درمانی زیادی وجود دارد. 

 

رفع جوش های بزرگسالی

 

آکنه در زنان بزرگسال

آکنه در زنان بزرگسال بسیار شایع است. دلایل دقیق بروز این جوش ها مشخص نیست. دخانیات، استرس، خستگی، آلودگی و استفاده بیش از حد مواد آرایشی یا مشکلات هورمونی می تواند منشا بروز این مشکل پوستی باشد. جوش های سر سیاه و جوش های چرکی معمولاً بر روی چانه، اطراف دهان و روی پره های بینی پدیدار می شوند. در صورتی که مشکلات هورمونی وجود نداشته باشد، ممکن است این جوش ها قبل از شروع عادت ماهانه و یا به دلیل استفاده نامناسب از قرص های ضد بارداری بروز کنند. آکنه در بزرگسالی معمولاً به دلیل تغییرات هورمونی ناشی از مصرف یا قطع مصرف قرص های ضد بارداری، باردار شدن و یا یائسگی اتفاق می افتد.

 

چه نکاتی برای رفع جوش بزرگسالی وجود دارد؟

پوست سالم و زیبا قطعاً با رعایت بهداشت اتفاق می افتد. حتما باید صبح ها و شب ها صورت را با صابون یا ژل شست و شوی مناسب و غیر معطر بشویید. بهتر است بعد از شست و شو از کرم مرطوب کننده و آبرسان استفاده کنید. می توانید با استفاده از کرم های لایه بردار و یا ماسک صورت این کار را تکمیل کنید. لایه بردارها و ماسک ها پوست را نرم می کنند و آلودگی ها را از سطح پوست برمی دارند. بهترین راه حل، استفاده از محصولات بهداشتی مناسب است. ژل های پاک کننده ای که مخصوص پوست حساس نیستند ممکن است بیشتر به پوست آسیب برسانند. بیش از حد و محکم پوست را نشویید. حتماً برای انتخاب بهترین محصول بهداشتی به متخصص پوست مراجعه کنید تا محصولی مناسب را تجویز کند. علاوه بر این رعایت نکات زیر نیز ضروری است:

– برای جلوگیری از ظاهر شدن جای زخم یا لکه های قهوه ای ناشی از جوش، هرگز جوش ها را فشار ندهید و آن ها را نکنید.

– برای آن که میکروب از دست ها به پوست صورت منتقل نشود با دست آلوده به صورت دست نزنید.

– برای آرایش کردن لوازم آرایشی را که دارای روغن هستند و پوست را چرب می کنند استفاده نکنید.

– مرتب پد یا برس های آرایشی خود را بشویید.

– حداقل یک بار در هفته بدون هیچ گونه کرم بر روی پوست صورت به رختخواب بروید تا منافذ پوست نفس بکشد.

 

مطلب پیشنهادی: ۱۳ توصیه برای رهایی از جوش های صورت

 

تدابیر درمانی برای درمان آکنه

اگر جوش مدت طولانی باقی بماند حتماً باید با متخصص پوست مشورت کنید. متخصص می تواند به صورت مرحله به مرحله و با توجه به نوع پوست و میزان شدت جوش ها، این مشکل را درمان کند. داروهای موضعی ضد جوش مثل لوسیون ها، صابون ها، کرم ها و … ترشح سبوم را تنظیم می کند. گاهی این درمان ها با داروهای خوراکی مانند آنتی بیوتیک ها و زینک تکمیل می شود تا باکتری ها و میکروب های بدن از بین برود. برای موثر واقع شدن این داروها باید آن ها را به صورت مرتب مصرف کنید.

اگر جوش های ریز به شکل غیر عادی بزرگ شدند باید حتماً یک آزمایش هورمونی بدهید. بعضی از قرص های ضد بارداری بر پایه سیپروترون استات یا نورژستیمات ساخته شده اند و می توانند به کاهش آکنه ها کمک کنند، البته دیگر داروهای ضد بارداری باعث افزایش جوش ها می شوند.

 

رفع جوش در زنان

 

از بین بردن لکه های قهوه ای

بعد از بروز جوش بر روی پوست، لکه های قهوه ای ظاهر می شود. این لکه ها گاهی بر اثر قرار گرفتن طولانی مدت جوش ها زیر نور آفتاب اتفاق می افتد. در فصل تابستان این لکه های قهوه ای بیشتر بروز می کنند. اشعه های فرابنفش خورشید بر روی بعضی از سلول های پوست تاثیر می گذارد و رنگدانه ای به نام ملانین در قسمتی از پوست که جوش زده بیشتر می شود. در واقع این ملانین پوست است که رنگ سیاه یا قهوه ای روی پوست به وجود می آورد. زمانی که ملانین روی قسمتی از پوست متمرکز می شود، رنگ پوست تیره می شود. با کمتر قرار گرفتن در معرض نور خورشید می توانید میزان این لکه های قهوه ای را کاهش دهید. همچنین بعضی از داروهای درمانی هستند که کاربرد اصلاحی دارند و به از بین بردن لکه های صورت کمک می کنند. برای مثال، روغن آرگان یکی از روغن های ضروری است که موثر بودن آن برای درمان این مشکل پوستی اثبات شده است. این روغن سرشار از ویتامین ای است و به طور کامل لکه ها را از بین می برد. لیمو ترش نیز یک لکه بر موثر است و اگر چندین بار از آب آن بر روی لکه های قهوه ای استفاده شود در چند هفته این لکه های قهوه ای از بین می روند. 

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
1+
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران