دسته بندی مطالب

چگونه خانواده شادتری داشته باشیم؟

۲۶ مرداد ۱۳۹۴۰ همسرداری

خانومانه: خوشبختی و شادکامی کلمه ساده ای است، اما برای بعضی افراد، شاید غیر قابل لمس باشد. چگونه یک فرد می‌­تواند یک خانواده خوشبخت و خوشحال داشته باشد؟

 

برای شاد شدن و خوشبخت بودن تلاش کنید.

آیا ممکن است که همیشه شاد باشیم؟ خیلی از ما دوست داریم اینگونه فکر کنیم، اما موقعیت‌­هایی در زندگی پیش می­‌آید که کمی ناراحت و بی حوصله بودن را قابل فهم می کند.

حتی اگر فرد خوشحالی باشید، روزهای بد بعضی اوقات به سراغ شما می‌­آیند و گاهی چیز هایی استرس زا و ناراحت کننده اتفاق می­‌افتند.

هرچند، وقتی برای مقابله با این مشکلات یا برای تضمین سلامتی خانواده تان تلاش می­‌کنید غم و اندوه به مدت طولانی شما و خانواده تان را زمین گیر نمی­‌کند.

حتی وقتی پیشامد‌های زندگی سخت و طاقت فرسا هستند، مثل فوت شخصی از فامیل، که دوره احیا و بازیابی طولانی تری دارند، افراد دور و بر شما می­‌توانند شادتان کنند.

 

چگونه خانواده شادتری داشته باشیم؟

 

رفتار هایی که خوشحالی و شادی را افزایش می­‌دهند.

وقتی افراد خانواده با یکدیگر برای رسیدن به شادکامی تلاش می­‌کنند، روش های خاصی هست که هر عضوی از خانواده می­‌تواند برای شاد کردن خانواده انجام دهد و رفتار هایی نیز هستند که باعث شادی و خوشحالی خانواده می­‌شود.

هر یک از اعضای خانواده به روش خود برای مقابله با مشکلات احساسی تلاش می­‌کنند. حتی اگر گذشته سختی داشته اید، اگر پیوسته و مدام برای حل مشکلات احساسی خود تلاش کنید، در انتها می توان هر چیزی را که از رسیدن به خوشبختی جلوگیری می­‌کند، از سر راه برداشت. بعضی اوقات، این روند نیاز به کمک روانپزشک نیز دارد.

در خانه خود رفتار بد و منزجر کننده را ممنوع کنید. بعضی از این رفتارها عبارتند از: فریاد زدن، درگیری فیزیکی، مقصر نشان دادن دیگران و کمک نکردن به یکدیگر و بی توجهی. فقدان روابط احساسی، پشتیبانی فکری و جسمی نکردن از اعضای خانواده، توهین و خشونت فیزیکی. این کارها محیط را برای رسیدن افراد به شادکامی و کمال سخت و دشوار می‌کند.

بجای انجام کارهایی که باعث تخریب شادکامی می­‌شوند، رفتار هایی مثل اعتماد، همدردی، احترام و همکاری را جایگزین کنید.

در صورت اشتباه کردن راحت عذرخواهی کنید، اما از صمیم قلب این کار را انجام دهید و تلاش کنید که دیگر آن اشتباه را در آینده تکرار نکنید.

راحت ببخشید. اگر نمی‌­توانید، این مشکلی­ست که می­‌توان آن را حل کرد، هرچند زمان­بر است و در بعضی مواقع نیاز به کمک روانپزشک دارد.

کلمه دوستت دارم را به خانواده تان زیاد بگویید. وقتی افراد بدانند که مورد محبت قرار گرفته‌­اند یا کسی هست که دوستشان دارد حس خوبی به آن‌ها دست می­‌دهد.

 

بلند مدت بیندیشید.

احتمالا فرآیند تغییر رفتار کمی زمان می‌برد، اما تلاش برای فراموش کردن درد قدیمی نیز به شما و افراد دور و بر شما کمک می­‌کند.

مدتی طول می­‌کشد تا مشکلاتی را که مانع رسیدن شما به شادمانی می‌شود حل کنید. برای کمک کردن به خودتان می‌­توانید به دیگر اعضا خانواده نیز کمک کنید. خانواده هایی که با تلاش یکدیگر رشد می­‌کنند، با یکدیگر می­‌مانند و به هم کمک می­‌کنند.

البته اگر فکر می­‌کنید مشکلات زیادی مانع شما برای رسیدن به هدف هایتان است، روانپزشک هم می‌­تواند به شما و خانواده تان در حل مشکلات کمک کند.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
2+
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران