دسته بندی مطالب

چگونه در هنگام بارداری سفر کنیم؟

۶ مرداد ۱۳۹۶۰ بارداری و نوزاد

اگر برنامه کاریتان به گونه ای است که باید دائم در سفر باشید یا اصلا با شروع فصل تعطیلات تصمیم به سفر گرفته اید و به تازگی متوجه بارداری خود شده اید، سوالی مطرح می شود که چگونه می توانید سفر یا پروازی امن داشته باشید؟ خبر خوب این است که هیچگونه علت پزشکی مبنی بر این امر وجود ندارد که یک زن باردار نباید در طی دوران بارداری خود پرواز یا سفر جاده ای انجام دهد. اما این بدان معنا نیست که هیچ اقدامات احتیاطی هم نباید انجام داد.

ACOG (کالج آمریکایی زنان و زایمان) توصیه می کند بهترین زمان برای سفر در دوران بارداری بین هفته های ۱۴ تا ۲۸ است، زیرا بیشتر موارد اضطراری قبل یا بعد از آن اتفاق می افتد. مثلا همین مشکل رایج تهوع سر صبح (یا تمام روز)، که قطعا داشتن چنین حالتی در هواپیما، اتوبوس یا ماشین دلپذیر نیست. یا اینکه پس از ۲۸ هفته، شکم خیلی سریع شروع به بزرگ شدن می کند، در نتیجه گذر از قسمت امنیتی مربوط به فرودگاه یا سوار شدن در اتوبوس در این وضعیت چندان راحت به نظر نمی رسد و سایر موارد دیگر که باعث می شود پیش از ۱۴ هفته و پس از ۲۸ هفته دیگر سفر نکنید. در ادامه خانومانه به نکاتی که باید رعایت کنید اشاره خواهد کرد.

 

چگونه در هنگام بارداری سفر کنیم؟

 

حالا اگر مجبور به سفر شدید:

اگر بعد از ۲۸ هفته مجبور به سفر شدید، حتما باید از ماما یا دکتر خود نامه ای داشته باشید، زیرا اکثر خطوط هوایی به خانم های باردار بیشتر از ۳۶ هفته اجازه پرواز نخواهند داد. چنانچه مجبور بودید بیشتر از چند روز در یک محل اقامت داشته باشید، باید به یک مرکز بهداشت یا متخصص زنان در آن محل مراجعه کرده و تشکیل پرونده دهید یا اینکه حتما کپی مدارک پزشکی خود را همراه داشته باشید. در این صورت، اگر مشکلات یا علائم نگران کننده ای را مشاهده کردید، به راحتی می توانید چک آپ شده یا از پزشک مشاوره بگیرید.

 

اقدامات لازم در سفرهای طولانی

حتما مراقبت های لازم و ضروری را بیشتر انجام دهید، زیرا زنان باردار بسیار در معرض خطر ابتلا به لخته شدن خون هستند و این موضوع برای مادر و بچه بسیار خطرناک است. به همین دلیل، بهترین و ساده ترین راه حل برای این موضوع این است که در طول سفر، در فواصل کوتاه و به طور منظم از جای خود بلند شده و حرکت کنید. یعنی در طول سفر خود دائم ننشینید. مثلا اگر در سفر جاده ای هستید، اتومبیل خود را متوقف کرده، از ماشین پیاده شوید و چند قدمی حرکت کنید و پاهای خود را بکشید.

مورد دیگر اینکه اگر تنها به سفر رفته اید، برای حمل چمدان یا سایر وسایل اصلا به خودتان فشار نیاورید و در صورت لزوم، از افراد مطمئن یا کسانی که مثلا در فرودگاه مسئول حمل وسایل هستند، کمک بخواهید تا چمدان شما را تا مقصد مورد نظر حمل کنند. همچنین بسیار مهم است که در دوران بارداری به این نکته توجه داشته باشید که هورمون ریلاکسین همانطور که باعث شل شدن مفاصل لگن می شود تا وضع حمل را ساده تر کند، بر روی سایر مفاصل هم تاثیر می گذارد. در نتیجه باید بسیار مراقب باشید مخصوصا اگر کفش پاشنه بلند می پوشید.

 

مراقب میکروب ها باشید

در طول سفر خیلی مراقب میکروب ها باشید و در سفرهای هوایی، حتما از پک های ضدعفونی موجود در بسته بندی ها استفاده کنید. همچنین سعی کنید در طول سفر خود برای افزایش سیستم ایمنی، مقدار بیشتری ویتامین C مصرف کنید و اگر در فصل آنفولانزا سفر می کنید حتما مراقبت های لازم را انجام دهید.

 

بیماری های مناطق گرمسیری

بهترین راه برای محافظت از خود در محیط های گرمسیری، استفاده از یک SPF 30 طبیعی و همچنین پوشیدن کلاه و لباس های سبک آستین کوتاه است.

 

غذا و نوشیدنی

در طول سفر هم باید مانند منزل حواستان به نحوه تغذیه صحیح در دوران بارداری باشد و در مصرف مواد خام، غیر پاستوریزه یا مواد غذایی که به طور کامل پخته نشده اند بسیار دقت کنید. همچنین از نوشیدن آب از شیرهای آب اجتناب کنید، زیرا هر ساله مسافران بسیاری به کشورهای خارجی سفر می کنند و به همین ترتیب انواع آلودگی های باکتریایی و میکروبی هم منتقل می شود، در نتیجه بهتر است بطری های آب معدنی از شرکت های معتبر تهیه کنید، زیرا به هر حال نوشیدن آب و هیدراته نگه داشتن بدن برای شما ضروری است.

 

در نهایت، چنانچه بارداری شما طبق روال عادی ادامه یابد و شما بین هفته ۱۴ تا ۲۸ باشید، با رعایت تمام مواردی که در بالا ذکر شد، پس از مشورت با پزشک خود به راحتی می توانید سفرتان را به سلامت سپری کنید.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران