دسته بندی مطالب

چگونه سرطان تخمدان را تشخیص دهیم؟

۱۹ فروردین ۱۳۹۷۰ سلامت و تغذیه

خانومانه: برای تشخیص زود و به موقع سرطان تخمدان و جلوگیری از بروز مشکلات حاد، حتما باید هر سال آزمایش های لازم را انجام بدهید. بیماری های حادی مانند سرطان تخمدان اغلب با علائمی خود را نشان می دهد که در بسیاری از موارد ما آن علائم را نادیده می گیریم و اطلاعی در مورد آن ها نداریم. اما باید بسیار مراقب باشیم تا سریع این بیماری را تشخیص دهیم. به کمک توصیه هایی که در زیر ارائه می کنیم، می توانید خیلی سریع سرطان را تشخیص دهید و به پزشک متخصص مراجعه کنید.

تشخیص به موقع سرطان تخمدان ضروری است و از بروز مشکلات حاد جلوگیری می کند. تقریباً ۲۰ درصد از موارد ابتلا به سرطان تخمدان در همان مرحله اول تشخیص داده می شود و بیمار حداقل ۹۴ درصد شانس زنده ماندن دارد.

 

چگونه سرطان تخمدان را تشخیص دهیم؟

 

مراحل سرطان تخمدان

سرطان تخمدان بر اساس میزان گسترش این بیماری در بدن، می تواند در چهار مرحله اتفاق بیفتد:

مرحله ۱: سرطان به یک یا هر دو تخمدان محدود می شود.

مرحله ۲: سرطان، لگن را در بر می گیرد.

مرحله ۳: تومور در خارج از لگن قرار دارد اما شکم را درگیر می کند یا غدد لنفاوی را مورد حمله قرار می دهد اما به داخل کبد نفوذ نمی کند.

مرحله ۴: تومور در کبد و بیرون از شکم پخش می شود.

 

چگونه می توان سرطان تخمدان را تشخیص داد؟

آزمایش های معمول انجام دهید

هر از چند گاهی آزمایش های معمول و مربوطه را انجام دهید تا مطمئن شوید که همه چیز خوب پیش می رود. همیشه پیشگیری بهترین راه برای مبارزه با بیماری است.

در زمان  معاینه واژینال، پزشک اندازه، شکل و سفتی تخمدان ها و رحم را بررسی می کند. به این ترتیب، انواع سرطان مرتبط با دستگاه تناسلی در همان ابتدا شناسایی می شوند.

همچنین تست پاپ اسمیر هم برای تشخیص سریع و به موقع سرطان دهانه رحم وجود دارد اما این آزمایش برای تشخیص سرطان تخمدان به کار نمی آید. سرطان تخمدان را فقط در صورتی می توان با این تست تشخیص داد که پیشرفت کرده باشد.

عامل ژنتیک را جدی بگیرید

تقریباً ۱۰ درصد زنان مبتلا به سرطان تخمدان به دلیل وجود عامل ژنتیکی به این بیماری مبتلا شده اند و یکی از اعضای خانواده نزدیک آن ها به این سرطان مبتلا بوده است.

تست تشخیص سرطان ژنتیکی با یک آزمایش خون ساده مشخص می شود و پزشک متوجه می شود که آیا بیمار در معرض سرطان قرار دارد یا آن که سرطان در مراحل ابتدایی است.

در موارد پیشرفته، آزمایش بدهید

اگر تشخیص ابتلا به سرطان مثبت بوده است، برای پی بردن به میزان پیشرفت آن باید موارد زیر را انجام داد:

– هیسترکتومی

– برداشتن تخمدان ها و لوله های فالوپ

– بیوپسی یا برداشتن بافت غدد لنفاوی لگن و آئورتی

–  بیوپسی صفاق

اگر پزشک تشخیص دهد که سرطان تخمدان در مرحله ۴ یعنی در مرحله متاستاز به بیرون از شکم یا درون کبد می باشد، ابتدا شیمی درمانی و سپس جراحی انجام می شود.

 

درمان های لازم برای سرطان تخمدان

داروهایی که برای درمان سرطان تخمدان استفاده می شود معمولاً تاثیرات جانبی کمتری نسبت به دیگر داروهای شیمی درمانی دارد.

در شیمی درمانی بیماران مبتلا به سرطان تخمدان دو روش کنترل این سرطان وجود دارد: روش درون رگی یا روش مستقیم شکمی.

بر اساس تحقیقات اخیر، اثبات شده است که کنترل و درمان داخل صفاقی به طور چشمگیری درصد زنده ماندن را افزایش می دهد.

 

آیا می توان از سرطان تخمدان پیشگیری نمود؟

غیر از آزمایش های مداوم و منظم هیچ راه بهتری برای پیشگیری از سرطان تخمدان وجود ندارد.

بستن لوله های فالوپ و برداشتن تخمدان ها می تواند یکی از راه های جلوگیری از این بیماری باشد اما این راه حل می تواند پیامدهای بسیار خطرناکی داشته باشد که باید حتماً از آن ها قبل از عمل اطلاع پیدا کرد.

یکی دیگر از راه های کاهش خطر سرطان تخمدان، مصرف قرص های ضد بارداری است. اگر بیش از ۱۰ سال قرص های ضد بارداری مصرف کنید، خطر سرطان تخمدان به شدت کاهش می یابد.

بستن لوله ها هم احتمال بروز تومور در تخمدان را به شدت کاهش می دهد.

اما قبل از همه این ها فراموش نکنید که هر سال باید آزمایش بدهید تا سلول ها به خوبی مورد بررسی قرار بگیرند.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران