دسته بندی مطالب

چگونه فرزندی مهربان و آرام داشته باشیم؟

۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸۰ کودک

تمامی پدر و مادرها دوست دارند که فرزندی مهربان داشته باشند و ترجیح می دهند زمانی که از سر کار بر می گردند فرزندشان در کنار آن ها باشد و با آن ها مهربانی کند. اما برخی از کودکان در بیان احساساتشان موفق نیستند و آن را بیان نمی کنند. از علت های این مشکل می توان به مشکلات عاطفی آن ها و کمبود عاطفه اشاره کرد. اگر فرزندتان احساسات خود را بروز نمی دهد، باید ابتدا مشکل او را دریابید تا بتوانید به شیوه ای صحیح به فرزند خود کمک کنید. اگر به فرزندتان عشق بورزید و او را درک کنید، رفتارهای اشتباه او می تواند خیلی زود از بین برود. به همین دلیل در این مطلب خانومانه چند پیشنهاد و توصیه عالی را ارائه خواهیم داد تا فرزندی آرام و مهربان داشته باشید.

 

چگونه فرزندی مهربان و آرام داشته باشیم؟

 

چگونه فرزندی مهربان و آرام داشته باشیم؟

کودکان دوست دارند که از بزرگ ترها تقلید کنند، به همین دلیل است که باید تصویری خوب در مقابل خود داشته باشند. اگر می خواهید فرزندی دوست داشتنی و مهربان داشته باشید یکی از مهم ترین نکاتی که باید به فرزندتان بیاموزید این است که دیگران را دوست داشته باشد و عادت های رفتاری سالمی داشته باشد؛ مثلاً به او خندیدن، سلام کردن با مهربانی و توجه به دیگران را بیاموزید.

بسیاری از پدر و مادرها بدون هیچ احساسی به فرزندشان اسباب بازی، شکلات یا پول هدیه می دهند. این کار اشتباه است؛ آن ها با این کار نقش پدر و مادری خود را به خوبی ایفا نمی کنند. گاهی یک بوسه یا یک نوازش به عنوان جایزه به کودک کفایت می کند و ارزش بیشتری دارد. به فرزندتان عشق بدهید، آن ها فقط به عشق و محبت شما نیاز دارند. اگر می خواهید فرزندی مهربان داشته باشید، می توانید مانند راهنما برای او عمل کنید تا بتواند احساساتش را به نزدیکان خود ابراز کند.

 

عشق خود را به آن ها نشان دهید

فرزندتان را با بوسه و نوازش بیدار کنید و شب هنگام خواب نیز به همین شکل عمل کنید. اگر این کار را برای او به عادت تبدیل کنید، او با نزدیکان و خانواده خود نیز به همین شکل رفتار می کند. این کار روابط دوستانه و شخصی بین شما را افزایش می دهد و او را نیز به کودکی مهربان تبدیل می کند. عشق هرگز بدی به وجود نمی آورد. حس مهربانی را از همان سن کم باید به کودک یاد داد. عشق دادن، بر خلاف آنچه که اکثر مردم تصور می کنند، در افراد قوی دیده می شود. عشق با کارهای مثبت ارتباط عمیق دارد. کسی که کارهای مثبت انجام می دهد مطمئناً در دلش عشق می یابید.

 

مطلب پیشنهادی: به فرزندتان با رویاپردازی آموزش دهید نه با ترس

 

طوری رفتار کنید که احساس امنیت کند

بسیاری از کودکان نسبت به عشق و محبت پدر و مادر خود شک و تردید دارند؛ زیرا در آن ها عمل محبت کردن را نمی بینند یا آن که پدر و مادر عشقشان را به زبان نمی آورند. به همین علت کودکان با گذشت زمان سرکش می شوند. باید زمانی را با فرزندتان بگذرانید، مثلاً با او تلویزیون ببینید، کتاب بخوانید، غذا بخورید و حتما در کنار او بخوابید. با گذشت زمان این کار شما به او حس امنیت می دهد و فرزندتان فردی مهربان و دوست داشتنی می شود.

 

محافظ بدون خشونت خانه و خانواده باشید

ممکن است گاهی فرزندانتان استرس یا ناراحتی داشته باشند اما باید بدانید که چطور ناراحتی آن ها را مدیریت کنید. اگر این مدیریت را نداشته باشید، ممکن است واکنش هایی مثل فریاد زدن بر سر او یا برخورد فیزیکی با او انجام دهید که هیچ کدام هیچ نتیجه ای ندارند. به این ترتیب، تنها چیزی که عایدتان می شود این است که او از مهربان بودن با دیگران، به خصوص شما، دورتر و دورتر می شود. با مدیریت این احساسات می توانید تمام مشکلات را حل کنید و اعتماد فرزندتان را به دست آورید.

 

ارزش احترام را به او بیاموزید

زمانی که فرزندتان با شما برای خرید یا قدم زدن می آید، مراقب رفتارتان با دیگران باشید. اگر از آن دسته افرادی هستید که با دیگران با عشق و احترام رفتار می کنید، داشتن فرزندی مهربان نیز دور از انتظار نیست. با یاد دادن احترام و عشق، به فرزندتان نشان می دهید که احترام گذاشتن به دیگران ارزشمند است.

 

برای او الگو باشید

با همه با احترام برخورد کنید، از چیزهایی حرف بزنید که دوست دارید آن را انجام دهید، نسبت به نیازمندان بخشنده باشید و این صفات خوب را به فرزندتان یاد بدهید. کودکان همیشه دوست دارند مثل پدر و مادرشان باشند؛ شما برای آن ها قهرمان زندگیشان هستید پس آن ها را به کارهای خوب تشویق کنید. پس آموزش رفتار خوب به کودک را فراموش نکنید!

در پایان باید گفت که تکنولوژی این روزها ما را از احساساتی که باید به انسان های اطرافمان بدهیم دور کرده است؛ روابطمان با خانواده، دوستان و دیگر آشنایان کمرنگ شده است. نگذاریم کودکانمان قربانی این تکنولوژی شوند؛ توجه به آن ها را نباید هرگز از یاد ببریم.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران