دسته بندی مطالب

چگونه ورم پا در دوران بارداری را رفع کنیم؟

۲ مرداد ۱۳۹۹۰ بارداری و نوزاد

ورم پا در دوران بارداری مشکل شایعی است که ناشی از احتباس آب در اندام ها می باشد. اما برای کاهش پیامدهای آن چه اقداماتی را می تواند انجام داد؟ در دوران بارداری ورم پاها کاملا متداول است؛ این وضعیت خصوصا در ماه های گرم تر، ایستادن برای مدت طولانی تر و یا در پایان روز اتفاق می افتد. به این تجمع مایعات ورم می گویند و اگرچه بسیار ناراحت کننده است اما معمولا از لحاظ آسیب شناسی یک بیماری جدی تلقی نمی شود. در این مطلب سایت خانومانه به نحوه تسکین این ورم ها در دوران بارداری اشاره خواهیم کرد.

 

چگونه ورم پا در دوران بارداری را رفع کنیم؟

 

– تجمع مایعات سبب می گردد اندازه پاها به طرز قابل توجهی افزایش یابد. برخی از اوقات در اندام های فوقانی نیز (دست و بازو) رخ می دهد.

– پیامد دیگر احساس سوزن سوزن شدن، ناراحتی و حتی درد می باشد. علاوه براین، با احتباس اآب، سایز کفش بانوان باردار حتی تا دو سایز نیز افزایش خواهد یافت.

– بدون شک، چنین وضعیتی باعث ناراحتی می شود و شرایطی است که هر مادر آینده ای دوست دارد تا بتواند از آن جلوگیری کند.

 

وقتی پاهای شما متورم می شود چه کاری باید انجام دهید؟

 

ورم پا در دوران بارداری_1

 

هر چه شکم بزرگتر می شود و وزن افزایش می یابد، رگ های خونی که خون را از پاها به قلب به گردش در می آورند، فشار بیشتری را تحمل می کنند. به طور کلی، ورم ها در سه ماهه سوم بارداری ظاهر می شوند. با این حال، گردش خون ضعیف نیز وجود دارد که ممکن است زودتر بروز کند.

همان طور که قبلا نیز اشاره شد، داشتن ورم معمولا نتیجه تغییرات آناتوموفیزیولوژیکی است که بدن در طی ماه ها تحمل می کند. با این وجود، در درصد کمی از بانوان باردار ممکن است وضعیتی بنام لنفودما ایجاد شود. وضعیتی که شامل احتباس مایعات لنفاوی است که عموما ناشی از هنجاری های مادرزادی در بدن زن است. علاوه براین با علل هورمونی نیز در ارتباط می باشد.

اگرچه لنفودما نیز تجمع مایعات است با این واقعیت که این بیماری فقط روی یک قسمت از بدن تاثیر می گذارد، متمایز می شود. به عنوان مثال: در این موارد تفاوت چشمگیری در اندازه پاها و بازوها وجود دارد.

 

مطلب پیشنهادی: استامینوفن در دوران بارداری و تاثیر آن بر کودک

 

چگونه می توانیم این شرایط را تسکین دهیم؟

 

ورم پا در دوران بارداری_2

 

گذشته از این که این فرایند خیلی از اوقات اتفاق می افتد، می توان اقدامات احتیاطی خاصی را انجام داد تا زندگی روزمره زنان باردار کمتر تحت تاثیر این مشکلات قرار گیرد. در زیر، گزینه های دیگری برای مقابله با ورم در دوران بارداری ارائه خواهیم داد:

– بخوابید و یا به پهلو چپ دراز بکشید.

– برای بهبود بازگشت وریدی تمرینات بدنی متوسط و حرکات پا و مچ پا را انجام دهید. خوب است ورزش هایی که در دوران بارداری می توان انجام داد را نیز بشناسید!

– نوشیدن مقدار زیاد آب. اگرچه ممکن است متناقض به نظر برسد اما هیدراته کردن بدن، گردش خون را بهبود می بخشد و از احتباس مایعات جلوگیری می کند.

– اگر به استخر یا دریا دسترسی دارید، تمرینات ملایم با پاها را در آب انجام دهید. حتی شنا کردن نیز در این دوران توصیه می شود.

– به طور متناوب، با استفاده از دوشی حمام، با تنظیم دما آب گرم و سرد را روی پاهای خود ماساژ دهید.

– اگر مدت طولانی می ایستید، جوراب های فشرده و طبی استفاده نمایید.

 

آیا تخلیه لنفاوی گزینه خوبی است؟

مراجعه به یک مرکز تخصصی تخلیه لنفاوی (لنفوتراپی) یک جایگزین برای تسکین ناراحتی ناشی از تورم پاها می باشد. این روش کاملا برای کودک و مادر بی خطر است. در اصل، این مجموعه شامل یک سری ماساژها روی سیستم لنفاوی است برای تشویق جذب مجدد مایعاتی که در خارج از رگ ها جمع شده است. بعد از تخلیه لنفاوی، مادر احساس آرامش و سبکی بیشتری خواهد داشت.

در آخر این نکته را باید بیان کنیم که اگر ورم پا در دوران بارداری فروکش نکرد، شما را نگران کرد و درد قابل توجهی داشت، بهتر است با متخصص زنان خود مشورت کنید. به این ترتیب، آن ها قادر خواهند بود با ارزیابی های بیشتر اقدامات لازم را انجام دهند.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران