دسته بندی مطالب

چگونه چای سبز را برای کاهش وزن مصرف کنیم؟

۳۰ مرداد ۱۳۹۶۰ سلامت و تغذیه

اگر چه چای سیاه در بین افراد محبوبیت بیشتری دارد و ۸۴ درصد از میزان کل مصرف چای را به خود اختصاص می دهد، اما گزارشات حاکی از آن است که چای سبز نسبت به چای سیاه در حجم و مقدار بیشتری تولید می شود. دلیل این امر می تواند نقش بالقوه آن در کاهش وزن باشد. اکنون با خانومانه همراه باشید تا با نگاه دقیق تری به بررسی این موضوع بپردازیم.

 

چگونه چای سبز را برای کاهش وزن مصرف کنیم؟

 

چای سبز می تواند به کاهش وزن کمک کند. مطالعات متعددی نشان داده است که فلاونوئیدها و کافئین موجود در چای سبز می تواند به افزایش میزان متابولیسم، افزایش اکسیداسیون چربی و حتی بهبود فعالیت انسولین کمک کند. پژوهشی نشان داد کسانی که چای سبز و کافئین مصرف می کنند، در طی یک دوره ۱۲ هفته ای در حالی که طبق رژیم غذایی عادی خود تغذیه می کردند، به طور متوسط ۱٫۵ کیلوگرم از وزن خود را دست دادند. مطالعه دیگری نشان داد که افزایش تولید کالری در یک دوره ۲۴ ساعته حدود ۱۰۰ کالری بوده است.

 

نیازی نیست که برای کاهش وزن به مقدار زیاد چای سبز بنوشید. در حالی که تاثیر چای سبز در کاهش وزن بسته به فعالیت های مختلف روزانه می تواند متفاوت باشد، اما به طور میانگین نوشیدن ۲٫۵ لیوان چای سبز در روز می تواند تاثیر به سزایی داشته باشد.

 

چای سبز انواع مختلفی دارد و تاثیر برخی از انواع آن برای کاهش وزن بهتر از سایر است. اگر می خواهید از همه فواید چای سبز بهره ببرید و در عین حال کاهش وزن هم داشته باشید، بهتر است چای سبز ماچا را انتخاب کنید، این نوع چای سبز، منبعی غنی از مواد مغذی و آنتی اکسیدان ها است. به گفته ایزابل ک اسمیت، متخصص تغذیه: “در چای سبز ماچا، تمام برگ کوبیده و آسیاب شده و آن هم به عنوان بخشی از نوشیدنی مصرف می شود، بر خلاف دیگر (بیشتر) انواع چای سبز که در آن ها فقط برگ ها خیسانده می شوند و سپس چای مصرف می شود”.

 

راه صحیح دم کردن چای سبز. هنگام دم کردن چای سبز حتما مراقب باشید که آب نجوشد زیرا جوشیدن آب مواد ارزشمند داخل چای مانند کاتچین (مواد شیمیایی سالم چای) موجود در آن را از بین می برد. بهتر است ابتدا آب را به جوش بیاورید، سپس اجازه دهید تا ۱۰ دقیقه بگذرد، بعد آب را روی چای بریزید و یک دقیقه صبر کنید تا دم بکشد، بعد می توانید آن را میل کنید. البته، زمان دم کردن چای می تواند کوتاه یا طولانی تر باشد، این به سلیقه شما بستگی دارد.

 

چای سبز دارای خواص درمانی بسیار زیادی است. این ماده شامل ترکیبات و مواد مغذی بسیاری از جمله انواع آنتی اکسیدان ها، ترکیبات ضد سرطان و لازم برای سلامت مغز می باشد. با وجود همه توضیحات ذکر شده، ایزابل اسمیت می گوید: “صرف نظر از اینکه چطور چای سبز پودر کرده و می نوشید یا آن را دم می کنید، باید بدانید که همه انواع چای حاوی مواد مغذی سالم است و یکی از مناسب ترین گزینه ها برای یکی نوشیدنی سالم به شمار می رود”.

 

اما… حتما مراقب باشید که آن را با عسل یا شکر میل نکنید!

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
7+
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران