دسته بندی مطالب

چگونه چربی های سطوح آشپزخانه را پاک کنیم؟!

۲۵ اسفند ۱۳۹۷۰ خانه و خانه داری

آشپزی کردن در خانه یکی از کارهای جذاب و جالب است که می توان به بهترین نحو آن را انجام داد. برای بسیاری از افراد، آشپزی یکی از راه های جالب برای گذراندن زمان و آزمودن توانایی ها است. اما زمانی که در مورد تمیز کردن خانه و مرتب کردن آن صحبت می کنیم، با مشقت ها و سختی هایی رو به رو هستیم. چربی های مواد غذایی و دیگر موادی که در زمان آشپزی به وجود می آیند به لوازم خانگی، ظروف و دیگر لوازم آشپزخانه می چسبند. برخی تصور می کنند که استفاده از محصولات شیمیایی می تواند از بین بردن این لکه های چربی را آسان کند. اما ثابت شده که استفاده بیش از حد از مواد شیمیایی بر روی محیط زیست و سلامت انسان تاثیر منفی دارد. با توجه به این که پاک کردن آشپزخانه ضروری است و باید تمام چربی های آن را زدود، تصمیم گرفتیم که در این مطلب خانومانه به شیوه های طبیعی پاک کردن آشپزخانه بپردازیم. 

 

آب لیموترش

 

آب لیموترش

 

اگر ترکیبات موجود در محصولات شیمیایی را نگاه کنید که برای شست و شوی ظروف استفاده می شوند، متوجه خواهید شد که اکثر آن ها از مشتقات لیموترش ساخته شده اند. به دلیل خاصیت اسیدی، لیموترش یکی از قوی ترین پاک کننده های طبیعی است.

چگونه از لیموترش برای پاک کردن چربی ها استفاده کنیم؟

– آب یک یا دو عدد لیموترش را بگیرید و در یک لیتر آب حل کنید.

– اسفنج را درون آن ببرید و هر سطحی را که چرب شده با آن بکشید.

– سطح را به خوبی پاک کنید و سپس با آب تمیز کنید.

 

جوش شیرین

جوش شیرین تاثیر از بین برندگی چربی هایی را دارد که به وسایل و یا دیوارها چسبیده اند. همچنین خاصیت آنتی باکتریایی نیز دارد که با میکروب ها و میکروارگانیسم های موجود بر روی سطوح مبارزه می کند.

چگونه از جوش شیرین برای پاک کردن چربی ها استفاده کنیم؟

– جوش شیرین را روی سطحی که می خواهید تمیز کنید بریزید و با یک اسفنج چربی های آن را پاک کنید.

– برای پاک کردن راحت تر، سطح را کمی مرطوب کنید. برای مرطوب کردن می توانید از آبلیمو یا آب استفاده کنید تا به خوبی تمیز شود.

 

مطلب پیشنهادی: روش تمیز کردن اجاق گاز

 

سرکه سیب

سرکه سیب یکی از بهترین و پرکاربردترین محصولات طبیعی مورد نیاز در خانه است. این مادّه خواص ضد میکروبی دارد که به راحتی باکتری ها را از روی سطوح مختلف پاک می کند. سرکه سیب لکه های ناشی از مواد غذایی را پاک می کند و اسیدهای آن برای از بین بردن راحت تر چربی ها بسیار مفید عمل می کند.

چگونه از سرکه سیب برای پاک کردن چربی ها استفاده کنیم؟

– سرکه سیب را در مقدار برابر آب رقیق کنید و بگذارید بجوشد.

– زمانی که جوشید، بگذارید کمی خنک شد و سپس اسفنج یا اسکاچ را در آن فرو ببرید و با آن سطوح را تمیز کنید.

– بعد از پاک شدن سطح، آن را با آب سرد پاک کنید.

 

سرکه سفید

سرکه سفید نیز مانند سرکه سیب یکی از پرکاربردترین محصولات طبیعی در خانه است. سرکه سفید سطوح را تمیز و ضدعفونی می کند، به از بین بردن بوی نامطبوع و چربی ها از روی تقریبا تمامی سطوح آشپزخانه کمک می کند. پیش از این نیز به ترفندهای حانه داری با سرکه سفید اشاره کردیم.

چگونه از سرکه سفید برای پاک کردن چربی ها استفاده کنیم؟

– آب و سرکه سفید را به میزان مساوی در ظرفی بریزید و بگذارید بجوشند.

– محلول را در یک ظرف اسپری بریزید و آن را روی سطوحی که می خواهید تمیز کنید مانند در، پنجره ها یا دیواره، لوازم برقی بپاشید و با دستمالی تمیز آن ها را تمیز کنید.

 

تفاله قهوه

 

تفاله چای

 

تفاله قهوه نیز یکی از موثرترین راه ها برای پاک کردن چربی های باقی مانده بر روی بشقاب ها یا دیگر سطوح است. تفاله قهوه علاوه بر این که در درمان های زیبایی کاربرد دارد، اگر در یخچال نگه داری شود، می توان از آن برای تمیز کردن خانه نیز استفاده نمود.

چگونه از تفاله قهوه برای پاک کردن چربی ها استفاده کنیم؟

– تفاله قهوه را روی بشقاب، قابلمه ها و سطوح دیگری که می خواهید تمیز کنید بریزید و با اسفنج یا اسکاچ پاک کنید.

– توصیه می کنیم که از دستکش برای این کار استفاده کنید تا ناخن هایتان آسیب نبینند.

اگر چه تمامی این موارد گفته شده، قدرتی برابر با قدرت مواد شوینده شیمیایی ندارند اما از نظر اقتصادی بسیار به صرفه تر هستند و برای سلامت انسان نیز خطری ایجاد نمی کنند.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
1+
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران