دسته بندی مطالب

چگونه کفش هایمان را تمیز و درخشان کنیم؟

۶ تیر ۱۳۹۷۰ خانه و خانه داری

آیا می دانستید که به کمک خمیردندان می توانید کفش های پارچه ای را سفید کنید؟

کفش یکی از مهم ترین اکسسوری هایی است که در پوشش روزمره ما جای دارد. به همین دلیل باید همیشه ظاهر تمیز و زیبایی داشته باشد تا به استایل و سبک لباس پوشیدن ما زیبایی ببخشد. اگرچه گاهی مواد سختی به کفش می چسبند و تمیز کردن آن ها کار دشواری است اما در حال حاضر محصولات مختلفی وجود دارند که به تمیز کردن کفش کمک به سزایی می کنند. نیازی نیست که پاک کننده های گران قیمت بخرید تا کفش را تمیز کنید؛ کافی است از مواد طبیعی که به راحتی در خانه وجود دارند استفاده کنید.

توصیه می کنیم حتما در این مطلب سایت خانومانه ما را همراهی کنید تا با محصولاتی که در این راه کمکتان می کنند آشنا شوید.

 

۱- روغن زیتون

 

روغن زیتون

 

روغن زیتون در درمان های پزشکی و آشپزی کاربرد فراوانی دارد. اما به دلیل خواصی که دارد، محصولی ایده آل برای پاک کردن کفش های براق مانند چرم نیز به حساب می آید.

– چند قطره روغن زیتون را روی کفش بریزید و به کمک دستمال آن را روی سطح کفش پخش کنید. به این ترتیب کفشتان براق و زیبا می شود.

 

۲- پوست موز

قسمت سفید داخل پوست موز خواص و ویژگی های متعددی دارد. در میان کاربردهای این قسمت از پوست موز می توان به پاک کنندگی آن برای کفش های چرم اشاره کرد. پوست موز به پاک کردن لکه های روی کفش کمک می کند.

– یک پوست موز سالم و تازه را بردارید و قسمت سفید پوست آن را روی کفش بمالید. چند دقیقه بگذارید بماند و سپس با یک دستمال باقی مانده را پاک کنید.

 

مطلب پیشنهادی: کاربردهای مختلف پوست موز

 

۳- خمیردندان

 

خمیردندان

 

کف کفش های ورزشی و تمامی کفش های لاستیکی (کفش های اسپرت و کتانی) به مرور زمان زرد یا قهوه ای رنگ می شوند زیرا در تماس مستقیم با سطوح آلوده قرار دارند. اگرچه مقدار زیادی از این کثیفی ها را می توان با آب و صابون شست و شو داد، اما بعضی مواد هستند که کفش را از کثیف شدن مجدد در امان نگه می دارند. خمیردندان در چند دقیقه به شما کمک می کند تا کفش هایتان به شکل فوق العاده ای سفید شوند.

– کمی خمیردندان روی کفش ها بزنید و به کمک یک قلم مو یا یک مسواک آن را به همه جای کفش بمالید. ۵ دقیقه صبر کنید، سپس کفش را آب بکشید.

 

۴- جوش شیرین

جوش شیرین به دلیل خواص و ویژگی هایی که دارد به عنوان یک پاک کننده و ضدعفونی کننده طبیعی استفاده می شود. از جمله تمیز کرن ابزار الات و جرم توالت که در مطالب گذشته سایت به آن ها اشاره شده است. این ماده می تواند آلودگی ها و باکتری هایی را که تولید بوی بد می کنند از بین ببرد. 

– داخل جوش شیرین مقدار بسیار کمی آب بریزید تا خمیر سفتی به دست آید. با کمک یک مسواک یا برس پاک کننده خمیر را روی کفش های پارچه ای بمالید. ۵ دقیقه صبر کنید. سپس کفش را آب بکشید و جلوی آفتاب بگذارید.

 

۵- سوهان ناخن

اگر کفش هایتان جنس مات یا جیر دارد و لک شده است، با استفاده از سوهان ناخن می توانید آن را به خوبی تمیز کنید.

– سوهان مانند پولیش عمل می کند. سوهان را روی سطح کفش بکشید؛ لکه ها کاملا از بین می روند.

 

۶- وازلین

 

وازلین

 

شاید به نظرتان باورنکردنی باشد اگر بگوییم وازلین کفش های ورنی را براق و بدون گرد و خاک نگه می دارد. کفش ورنی فقط با براق بودن زیبا است. پس این روش را امتحان کنید.

– مقدار کمی وازلین را روی سطح کفش بمالید و با یک دستمال نرم آن را پاک کنید.

 

۷- آرد ذرت

استفاده از آرد ذرت بر روی کفش ترفندی بسیار جالب است که مانع از ایجاد لکه های چرب و سخت می شود.

اگر روی کفشتان به تازگی روغن ریخته است، فورا این کار را انجام دهید:

– آرد ذرت را روی لکه بریزید و بگذارید ۳۰ دقیقه روی آن بماند تا کاملا جذب چربی شود. بعد از ۳۰ دقیقه، آرد را از روی کفش بردارید و با یک برس کفش را تمیز کنید. لکه کاملا از بین رفته است!

 

۸- پرتقال

با یک نصفه پرتقال می توان کفش ها یا بوت های چرم را که درخشندگیشان به دلیل کثیف شدن و استفاده طولانی از بین رفته است تمیز کرد.

– پرتقال را از وسط ببرید و روی کفشتان بکشید، به نحوی که آب پرتقال روی کفشتان بریزد. چند ساعت صبر کنید تا خشک شود، سپس با یک دستمال یا برس آن را پاک کنید.

 

۹- سیب زمینی

 

سیب زمینی

 

آب سیب زمینی برای پاک کردن لکه های روی کفش های چرم بسیار موثر است. سیب زمینی کفش را به خوبی درخشان می کند، انگار که کفش را همان لحظه از مغازه خریده اید.

– یک برش سیب زمینی را روی کفشتان بگذارید. قبل از آن که آب آن خشک شود با یک دستمال نرم آن را تمیز کنید.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
1+
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران