دسته بندی مطالب

کم خونی در دوران بارداری و درمان طبیعی آن

۷ اردیبهشت ۱۳۹۸۰ بارداری و نوزاد

خانومانه: کم خونی در دوران بارداری می تواند مشکلات مختلفی را برای رشد جنین به وجود آورد. به همین دلیل باید از بروز کم خونی در این مدت خودداری نمود. به این ترتیب از مشکلات و عوارض بعدی در امان خواهید ماند و در طول بارداری سلامت شما نیز حفظ می شود.

کم خونی بیماری ای است که به دلیل نبود پروتئین حامل اکسیژن، که هموگلوبین نامیده می شود، به وجود می آید. این مشکل با کاهش گلبول های قرمز خون نیز همراه است. کم خونی در روند اکسیژناسیون سلول ها اختلال ایجاد می کند و در عین حال، در روند کار ارگان های مهم و مختلف نیز مشکل به وجود می آورد. شخص مبتلا به کم خونی مدام حالت خستگی مزمن دارد و در موارد حادتر می تواند مشکلاتی مانند فشار خون بالا، انواع عفونت و از دست دادن حافظه را به همراه داشته باشد. به طور کلی، کم خونی از کمبود آهن در خون و یا به دلیل نبود میزان کافی ویتامین B12 در بدن اتفاق می افتد. البته کم خونی می تواند عوامل ارثی نیز داشته باشد؛ این عوامل مانع از رشد گلبول های قرمز می شوند که این امر یا به دلیل کم بودن این گلبول ها و یا به دلیل تولید بیش از حد آن ها است. به این ترتیب بدن باید تلاش بیشتری کند تا اکسیژن به دست آورد و به ارگان ها و بافت ها برساند و احساس خستگی بدن را کاهش دهد.

 

کم خونی در دوران بارداری 

کم خونی که زنان باردار به آن مبتلا می شوند می تواند علت های ارثی داشته باشد یا به دلیل نبود هموگلوبین در خون اتفاق بیافتد. در برخی موارد، این بیماری می تواند بر روند بارداری تاثیرگذار باشد. در طول بارداری، به دلیل روندی که به آن همودیلوسیون یا رقیق شدن خون گفته می شود، میزان هموگلوبین و گلبول های قرمز کاهش پیدا می کند. این امر موجب حل شدن این دو عنصر در مایعات منتقل کننده مواد مغذی مورد نیاز برای رشد جنین می شود. در نتیجه، زنان باردار باید بسیار مراقب باشند و تغذیه صحیحی را دنبال کنند؛ باید بدانند که بدن بانوان باردار به چه موادی نیاز دارد؟ تا در طول بارداری چنین مشکلاتی به وجود نیاید. هم به دلیل حفظ سلامت خود و هم حفظ سلامت جنین باید مانع از بروز کم خونی در دوران بارداری شد. 

در طول بارداری، جنین به رگ های خونی مادر وابسته است. زمانی که کم خونی به وجود می آید، بدن نیاز به تلاش بیشتری دارد که با کم خونی مبارزه کند و این امر به صورت مستقیم بر جنین تاثیر می گذارد. در نتیجه روند رشد جنین طبیعی پیش نمی رود. به همین دلیل، مشکلاتی مانند تولد زودرس یا کودکانی با وزن بسیار پایین ممکن است در این مادران مشاهده شود. برای جلوگیری از این مشکل، توصیه می شود که در طول بارداری، مادرها رژیم ویژه ای را دنبال کنند. این رژیم باید شامل مصرف غذاهای غنی از ویتامین ب و آهن باشد. مانند: 

– گوشت

– ماهی

– تخم مرغ

– غلات

– سبزیجات

 

مطلب پیشنهادی: ضرورت مصرف اسید فولیک در دوران بارداری

 

مواد غذایی مفید برای مبارزه با کم خونی در طول بارداری

 

مواد غذایی مفید برای مبارزه با کم خونی در طول بارداری

 

اگر در طول بارداری به کم خونی مبتلا هستید می توانید غذاهای زیر را مصرف کنید:

– هر روز سه لیوان شیر بنوشید. شیر منبع غنی از مواد مغذی و ویتامین آ، ب و ث است. این مادّه غذایی به روند احیای خون کمک می کند.

– بلغور جوی دو سر بپزید و ۳ تا ۴ کاسه در روز از آن میل کنید. جوی دو سر فیبرهای مورد نیاز بدن را تامین می کند و کمک می کند که جنین در سلامت کامل و قوی باشد.

– همان طور که اشاره کردیم، ماهی نیز باید به میزان مناسب مصرف شود. بهتر است ماهی تن، ساردین یا سالمون بیشتر مصرف کنید. با مصرف ماهی تمام ویتامین ب مورد نیاز بدن تامین می شود.

– بجای مصرف نوشیدنی های گازدار از آب گوجه استفاده کنید. گوجه سرشار از ویتامین ای و ث است.

– گرانولا درست کنید و هر روز میل کنید. گرانولا به طور خلاصه ترکیبی از غلات، مغزها، دانه ها و میوه های خشک است. غلات موجود در گرانولا آهن بسیاری را برای بدن فراهم می کند. غلات و مغزها سرشار از آهن هستند و فیبر مورد نیاز بدن را تامین می کنند.

– آبمیوه طبیعی و خانگی تهیه کنید و بنوشید. در ادامه به ۳ نوع از این آبمیوه های خانگی که برای درمان کم خونی بسیار مفید هستند اشاره می کنیم:

 

آب توت فرنگی، شاتوت و سیب

مواد لازم

– ۵ عدد توت فرنگی بزرگ

– ۱ عدد سیب

– ۵ عدد شاتوت

– ۱ لیوان آب

– ۱ قاشق سوپخوری عسل 

نحوه تهیه این نوشیدنی

– میوه ها را ببرید و درون میکسر بریزید. آب و عسل را نیز به آن اضافه کنید.

– میوه ها را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه میکس کنید.

– مواد را از صافی عبور دهید تا فقط مایع باقی بماند.

– آبمیوه آماده است و می توانید میل کنید.

این نوشیدنی را می توانید یک یا دو بار در روز بنوشید تا از بروز کم خونی جلوگیری شود.

 

مطلب پیشنهادی: ۱۰ غذای مقوی برای دوران بارداری

 

آب سیب و میوه استوایی گواوا

 

آب سیب و میوه استوایی گواوا

 

مواد لازم

– ۱ عدد سیب قرمز

– ۲ عدد گواوا

– ۱ قاشق عسل

– ۱ لیوان آب

نحوه تهیه این نوشیدنی

– بدون آن که پوست سیب را بگیرید، آن را قطعه قطعه کند.

– گواوا را به دو قسمت ببرید و گوشت آن را بیرون بیاورید.

– هر دو میوه را درون میکسر بریزید.

– عسل و آب را به آن ها اضافه کنید و به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه میکس کنید.

– میوه های میکس شده را از صافی عبور دهید و سپس میل کنید.

می توانید این آبمیوه را صبح ها و بعد از ناهار میل کنید.

 

آب هویج، لبو و شاهی

مواد لازم

– ۴ عدد هویج

– ۸۰ گرم شاهی

– ۱ عدد لبو

نحوه تهیه این نوشیدنی

– هویج و لبو را پوست بگیرید و ببرید.

– شاهی را بشویید.

– هر سه مادّه اولیه را با هم درون میکسر بریزید و به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه آن ها را میکس کنید.

– مواد را از صافی رد کنید و نوشیدنی را میل کنید.

می توانید این نوشیدنی را ۲ تا ۳ بار در روز بنوشید و در کنار آن از مکمل های معدنی مثل قرص آهن نیز استفاده کنید.

 

نکته: اگر کم خونی ادامه داشت حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کنید و آزمایش های لازم را انجام دهید.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران