دسته بندی مطالب

گلدان های زیبا برای خود بسازید

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۷۰ هنر و مهارت

اگر گلدان ندارید یا گلدانتان را شکسته اید، اصلاً نگران نباشید. می توانید خودتان برای گیاهان و گل هایتان گلدان بسازید. فقط کافی است چند ابزار و کمی خلاقیت داشته باشید.

این روزها، گلدان به یک ابزار دکوراسیون مهم تبدیل شده است و نه تنها نشانگر بخشی از شخصیت یک فرد است بلکه برای زیباتر جلوه دادن گل ها نیز اهمیت دارد.

گیاهان و گل ها چه جنبه زینتی داشته باشند چه نداشته باشند، مکملی عالی برای جان دادن به خانه و زیباتر جلوه دادن آن می باشند. ساخت یک گلدان زیبا که گل ها در آن به خوبی رشد کنند کار آسانی است. با ما در این مطلب همراه باشید تا در مورد ساخت گلدان های خلاقانه مواردی را بیان کنیم.

 

گلدان های زیبا برای خود بسازید

 

گلدان به خانه زندگی و رنگ می دهد

در بازار، هزاران مدل گلدان، در رنگ ها و طرح های متنوع وجود دارد اما مطمئناً هیچ کدام از آن ها ارزش کار دست را ندارند و با خلاقیت خود می توانید گلدانی با ارزش تر بسازید. همیشه پیدا کردن راه حل برای مشکلات جذاب تر و دلپذیرتر از حل کردن آن با خرید است.

تصور کنید که یک گلدان پر از گل های مورد علاقه یتان دارید و در مراقبت و نگهداری از آن مشکل دارید. به هر دلیلی گلدان زمین می افتد و می شکند و گل ها کاملاً بدون محافظ می شوند. برای جلوگیری از خشک شدن و مرگ گیاه، باید یا هر چه سریعتر یک گلدان بخرید و یا خودتان با خلاقیت یک گلدان بسازید. با ساخت گلدان نه تنها روحیه خوبی خواهید گرفت و لذت خواهید برد، بلکه از نظر اقتصادی هم صرفه جویی خواهید کرد.

اگر در خانه به خوبی نگاهی بیندازید، بسیاری از اشیا را خواهید دید که دیگر به کارتان نمی آیند. البته اگر با دقت نگاه کنید متوجه می شوید که نباید آن ها را بیرون بیندازید و اگر کمی بیشتر دقت کنید حتی به ذهنتان می رسد که چه چیزهایی جدیدی از آن ها می توانید بسازید.

 

ابزار و وسایل مورد نیاز

ساخت گلدان کار آسانی است و نیاز به ابزار زیادی ندارد. تمامی ابزار لازم در خانه یافت می شود.

در بعضی موارد حتی یک قلمو و رنگ برای ساخت گلدان کافی است. همه چیز به خلاقیت شما بستگی دارد. ابزار مورد نیاز برای ساخت گلدان عبارتند از:

– قیچی

– چکش

– قلمو

– رنگ

– پنس یا انبر

– میخ

– خلاقیت و اشتیاق

– سطحی صاف و تمیز

 

چگونه گلدان بسازیم؟

اولین کاری که باید انجام دهید این است که تمامی وسایلی را که می توانید از آن به عنوان گلدان استفاده کنید انتخاب نمایید: قوطی، ظرف، شیشه و … این وسیله مهم ترین ابزار است.

از این که فقط وسایلی را انتخاب کنید که ظاهر خاصی داشته باشند بپرهیزید زیرا خلاقیت و تصور شما محدود می شود. به خلاقیتتان ایمان داشته باشید و آن را آزاد بگذارید. از هر وسیله می توانید استفاده کنید مثل:

– قوطی خالی

– کاسه قدیمی

– فنجان قهوه خوری

– قوطی پلاستیکی

– ظروف شیشه ای

– جعبه های چوبی

– لوازم کائوچویی

– لاستیک ماشین

 

هیچ محدودیتی در ساخت ندارید

بعد از آن که ظرف را انتخاب کردید، هم داخل و هم خارج آن را به خوبی تمیز کنید تا هیچ گونه آلودگی ای وجود نداشته باشد. ظرف را به خوبی با مایع ظرفشویی و آب بشویید.

سپس تغییراتی را که می خواهید روی ظرف پیاده کنید را در ذهن بیاورید تا ایده یتان را به خوبی اجرا کنید.

باید نوع گیاهی که می خواهید آن را بکارید را هم در نظر بگیرید زیرا هر گیاهی ویژگی های خاص خود را دارد.

 

بعضی گیاهان ریشه های انبوهی دارند و بعضی دیگر ریشه کم دارند. بعضی ریشه های کم عمق و برخی دیگر ریشه های عمیق و بلند دارند. این موضوع بر شکل ظرفی که انتخاب می کنید تاثیر دارد.

حالا کافی است که شکل و رنگ گلدان را طبق سلیقه خودتان تغییر دهید. می توانید آن را با پارچه، روبان، تور، کاغذ  حتی چوب تزئین کنید. حتی می توانید به آن آویزهای زیبا بیاویزید.

 

مواردی که باید همیشه در نظر بگیرید

– برای جابجا کردن گل ها و گیاهان حتماً دستکش به دست کنید.

– مراقب باشید ظرفی که به عنوان گلدان استفاده می کنید برای کودکان خطرناک نباشد. مثلاً مانند بعضی قوطی ها لبه های تیز نداشته باشند.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران