دسته بندی مطالب

۱۰ عامل آغاز کننده میگرن کدامند؟

۱۶ مرداد ۱۳۹۷۰ سلامت و تغذیه

تحریک شدید حواس، مانند نور بسیار زیاد، سر و صدای زیاد یا بوی شدید، می توانند عوامل بروز میگرن باشند. بعضی افراد در برابر تغییرات دما نیز بسیار حساس هستند. افراد بسیاری به میگرن مبتلا هستند. منظور از میگرن درد معمولی سر نیست. به طور کلی، میگرن با احساس سردردهای معمولی متفاوت است. عموماً میگرن با احساس ضربان یا درد همراه با ضربان و نبض داشتن همراه است و فرد نسبت به نور و صدا حساس می شود و گاهی با تهوع یا استفراغ همراه است. این درد ۴ تا ۷۲ ساعت طول می کشد. در این مطلب خانومانه به ۱۰ عاملی اشاره می کنیم که موجب آغاز میگرن می شوند.

کسانی که به درد میگرن دچار هستند گاهی با خود فکر می کنند که این دردها تصادفی است و علتی ندارد. اما باید عوامل شروع کننده میگرن را شناخت، یعنی چیزهایی که انجام دادن یا ندادن آن ها موجب بروز میگرن می شود. اگرچه عوامل بروز میگرن چندان واضح نیستند اما بسیاری از پزشکان توصیه می کنند که دفترچه ای از زمان میگرن های خود تهیه کنید تا متوجه شوید که چه وضعیت هایی باعث بروز میگرن در شما شده است.

به یاد داشته باشید که عوامل آغازگر میگرن در هر فردی متفاوت است. شناخت این عوامل و کنترل مکانیسم های آغاز کننده میگرن می تواند به شما کمک کند تا کنترل بیشتری بر میگرن داشته باشید، به خصوص اگر این دردها با نحوه زندگی، غذای مصرفی، ورزش مداوم و کنترل استرس قابل کاهش باشند. در زیر با هم نگاهی به ۱۰ عامل آغاز کننده میگرن می اندازیم:

 

۱- تغییر در خواب عادی

مغز افرادی که به میگرن مبتلا هستند به گونه ای است که ترجیح می دهد همه چیز در حالت نرمال و ضعیف خود قرار داشته باشد و عادت های بدن تغییر نکند. این عدم تغییر در مورد ساعت های خواب نیز حاکم است؛ به این ترتیب اگر فرد مبتلا به میگرن کم بخوابد یا ساعت های خواب او تغییر کند، جرقه ای برای شروع میگرن است. بهتر است همیشه و هر روز سر ساعت معینی بیدار شوید؛ حتی روزهای تعطیل نیز سر همان ساعت بیدار شود. این کار کمی دشوار است اما ارزش این را دارد که دیگر میگرن نگیرید. البته این کار باعث می شود که خوابتان نیز تنظیم شود.

 

۲- آرامش بعد از استرس

این که استرس یکی از عوامل بروز میگرن در بسیاری از افراد است کاملاً منطقی است اما این میگرن ها در دوران آرامش بعد از استرس به وجود می آیند. پاسخ بدن به استرس به گونه ای است که مواد شیمیایی تولید شده در بدن افزایش می یابند و زمانی که بحران سپری شد این مواد به یکباره به سطح عادی خود باز می گردند. این تغییرات شیمیایی در بدن می تواند آغازگر میگرن باشد. به همین دلیل فردی که از محیط کاری خود مرخصی گرفته یا در روز اول ماه عسل به سر می برد، ممکن است در اولین روز سفر دچار میگرن شود.

 

۳- باران

 اگرچه هنوز هیچ نتیجه علمی دقیقی وجود ندارد که به طور قطع اثبات کند که میان میگرن و شرایط آب و هوایی ارتباط وجود دارد، اما بسیاری از بیماران اعلام کرده اند که در روزهای بارانی میگرن داشته اند. با توجه به این که کنترل آب و هوا غیر ممکن است، اما می توان عوامل دیگر به وجود آورنده میگرن را در روزهای بارانی کنترل کرد تا درد شدت پیدا نکند.

 

۴- تغییر در میزان استروژن

نوسانات میزان استروژن که به علت قاعدگی، مصرف قرص های ضدبارداری، بارداری، دوران بعد از زایمان، یائسگی و … می باشد می تواند آغازگر میگرن باشد. تغییر در میزان استروژن باعث می شود که فرد نسبت به دیگر عوامل به وجود آورنده میگرن هم حساس شود.

 

مطلب پیشنهادی: چند راه مبارزه با سردرد

 

۵- بوی ادکلن اطرافیان

بوی تند ادکلن اطرافیان برای افراد مبتلا به میگرن بسیار عذاب آور است. این عطر برای آغاز میگرن کافی است. محرک های حواس فرد مبتلا به میگرن مانند نور شدید (از جمله نور خورشید، نور صفحه کامپیوتر یا نور پرده سینما)، بوی شدید (از جمله بوی عطر یا ادکلن) و صداهای بلند می تواند عامل دردهای شدید سر باشد.

 

۶- مواد غذایی

مواد غذایی حاوی تیرامین مانند پنیر و حاوی تانن مانند چای، قهوه و آب سیب می توانند باعث حملات میگرنی شوند. افزودنی های غذایی مانند مونوسدیم گلوتامات، آسپارتام و نیتریت ها نیز می توانند عامل سردرد باشند. این افزودنی ها در بیماران مبتلا به سلیاک یا افرادی که به گلوتن آلرژی دارند هم باعث بروز میگرن می شوند.

 

۷- نوشیدن قهوه (و ننوشیدن آن)

مصرف قهوه به دو شکل عمل می کند: از طرفی مصرف بی رویه قهوه می تواند باعث بروز میگرن شود و از طرف دیگر، کسانی که عادت به نوشیدن قهوه دارند اگر به میزان کافی قهوه به بدنشان نرسد دچار میگرن می شوند. اگر از افرادی هستید که در محل کار قهوه می نوشید اما آخر هفته ها در خانه آن را مصرف نمی کنید ممکن است دچار میگرن شوید.

 

۸- الکل

بدن الکل مصرفی را به استات اتیل تبدیل می کند. این امر می تواند باعث بروز میگرن شود. برای جلوگیری از درد میگرن، مصرف الکل را کنار بگذارید.

 

۹- حرکت های بدنی

حرکات بدنی هم می تواند عامل بروز سر درد باشد. اگرچه هنوز به رابطه دقیق میان فعالیت بدنی و بروز میگرن پی برده نشده است اما می توان گفت که تغییر شیمیایی در مغز، به خصوص در کسانی که تازه ورزش را آغاز کرده اند عامل بروز میگرن است. بهتر است ورزش را به صورت مداوم دنبال کنید تا بدن به یک باره دچار تغییر نشود.

 

۱۰- حذف یک وعده غذایی

این بخش نیز با تغییر عادت ها که پیش تر بیان نمودیم مرتبط است. حذف یکی از وعده های غذایی یا ناشتا بودن می تواند عامل بروز میگرن باشد. علاوه بر تغییر عادت، کاهش میزان گلوکوز خون نیز از عوامل بروز میگرن است. همه وعده های غذایی را میل کنید.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
1+
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران