دسته بندی مطالب

۱۳ کاربرد ناشناخته وازلین

۱۰ تیر ۱۳۹۷۰ مد و زیبایی

وازلین محصولی چند منظوره است و می تواند در کارهای آرایشی و به منظور مراقبت از مو و ناخن ها مورد استفاده قرار بگیرد. کاربردهای وازلین بسیار مختلف است، اما باید توجه داشته باشید که از آن به مقدار مناسب استفاده نمائید. از آن جایی که وازلین محصولی متراکم و با غلظت بالا است و در آب حل نمی شود، ممکن است در زمان شست و شو به سختی پاک شود و راه تنفس منافذ پوست را بگیرد. وازلین یکی از مشتقات نفت است و در دنیا در کارهای آرایشی و مراقبت از بدن استفاده زیادی از آن می شود. در حال حاضر، مزایای بسیاری از این محصول کشف شده است. در این مطلب سایت خانومانه قصد داریم به استفاده های روزمره از وازلین بپردازیم.

 

13 کاربرد ناشناخته وازلین

 

۱- افزایش ماندگاری عطر و ادکلن

اگر از آن دسته از افرادی هستید که هر میزان ادکلن به خودتان می زنید باز هم بوی آن مدت بسیار کمی روی پوستتان می ماند، باید به محل های اصلی ای که روی آن ها ادکلن می زنید کمی وازلین بمالید، برای مثال روی گردن، پشت گوش ها و ساعد. وازلین عطر را جذب می کند و به ماندن طولانی مدت عطر بر روی بدن کمک می کند.

 

۲- پاک کننده ای مناسب برای بدن

وازلین به دلیل بافت آن، ماده ای مناسب برای استفاده به عنوان لایه بردار خانگی است. وازلین را با کمی نمک دریایی یا شکر سرخ مخلوط کنید و روی بدن بمالید. سپس بدن را به خوبی با آب ولرم بشویید.

 

۳- مرطوب کردن آرنج و قوزک

می توانید وازلین را به قسمت هایی از بدن که بیشتر در معرض خشک شدن قرار دارند، مثل قوزک پا، آرنج، دست و پا بمالید. با حرکات دورانی وازلین را روی این قسمت ها ماساژ دهید و بگذارید ۲۰ دقیقه بماند تا جذب شود. معجزه وازلین را به خوبی خواهید دید.

 

مطلب پیشنهادی: با این کرم خانگی آرنج و زانو را سفید کنید

 

۴- جلوگیری از ماندن رنگ مو بر روی پوست

یکی دیگر از کاربردهای وازلین در حوزه آرایشگری است. زمانی که موهایتان را رنگ می کنید می توانید با استفاده از وازلین مانع از ایجاد لکه های رنگ بر روی پوست شوید. برای این منظور، وازلین را روی پیشانی، گوش ها و قسمت های دیگری که احتمال دارد رنگ با آن ها تماس پیدا کند بزنید. با این کار، اگر به طور ناخودآگاه رنگ به پوستتان بمالد، پاک کردن آن بسیار آسان می شود.

 

۵- کمک به بهبود زخم ها

اگر قسمتی از بدنتان زخم شده است، برای جلوگیری از عمیق شدن زخم می توانید بعد از شست و شوی دقیق زخم کمی وازلین به آن بزنید. وازلین علاوه بر آن که زخم را بهبود می بخشد می تواند به جلوگیری از خارش نیز کمک کند.

 

۶- کمک به پاک کردن آرایش

بسیاری از پاک کننده های آرایشی با استفاده از مواد شیمیایی ساخته شده اند. اگر چه این پاک کننده ها اکنون نشان نمی دهند که به پوست آسیب رسانده اند اما به مرور زمان پوست را با مشکل رو به رو می کنند. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم که صورتتان را با محصولاتی طبیعی مثل وازلین پاک کنید. به کمک پنبه کمی وازلین روی قسمت های آرایش شده صورتتان بمالید. سپس با آب ولرم وازلین را بشویید. مقدار اضافی وازلین باعث گرفتگی حفره های پوستی می شود. به همین دلیل حتما باید مقدار بسیار کمی وازلین برای پاک کردن آرایش استفاده کنید و بعد به خوبی پوست را آب بکشید.

 

مطلب پیشنهادی: با وازلین ده سال جوانتر شوید!

 

۷- پرپشت شدن ابروها و مژه ها

اگر موهای ابرویتان کم پشت است، به کمک پنبه کمی وازلین به آن بزنید. وازلین مانند ژل سفت کننده عمل می کند. این کار برای مژه ها نیز موثر است. شب ها قبل از خواب کمی وازلین روی مژه هایتان بمالید و بگذارید تا صبح بماند. چند روز بعد شاهد تاثیرات آن و ضخیم و پرپشت شدن موهایتان خواهید بود. 

 

۸- کمک به زیباتر شدن آرایش

برای افزایش رنگ و زیبایی سایه چشم کمی وازلین روی پلک ها بزنید و سپس از سایه استفاده کنید. این کار به حفظ رنگ و درخشندگی سایه کمک می کند.

 

۹- افزایش زیبایی موها و مراقبت از آن ها

اگر موهایتان دیر رشد می کنند، خیلی زود آسیب می بینند یا خشک و کدر است، وازلین بهترین ماده ای است که می توانید از تاثیرات بسیار مفید آن بهره ببرید. مقدار بسیار کمی از وازلین را روی موها بمالید و به آرامی کف سر را ماساژ دهید.

 

۱۰- کمک به درمان جوش های پوستی

وازلین در درمان جوش های پوستی بسیار موثر است و می تواند به تسکین خارش ها و کاهش التهابات پوستی در قسمت هایی از بدن که جوش زده است کمک کند.

 

۱۱- مرطوب کننده ای مناسب برای لب ها

اگر لب هایتان ترک برداشته یا خشک شده اند بهترین راه حل مرطوب کردن آن ها با استفاده از وازلین است. می توانید کمی وازلین را به تنهایی روی لبتان بزنید یا یک بالم خانگی از آن بسازید. برای تهیه یک بالم لب خانگی می توانید وازلین را با بخار آب گرم کنید. بعد از این که وازلین گرم شد، کمی شکلات به آن اضافه کنید تا طعم خوب و دلخواهی بگیرد و سپس از آن برای مرطوب کردن لب ها استفاده کنید. پیش از این هم در مطلبی چند توصیه اساسی برای داشتن لب های زیباتر ارائه دادیم.

 

۱۲- جلوگیری از مالیدن لاک ناخن روی پوست

درست مانند زمانی که از وازلین برای جلوگیری از تماس رنگ مو با پوست استفاده می شود، می توان هنگام لاک زدن نیز کمی وازلین کنار ناخن ها مالید تا اگر لاک به اطراف ناخن زده شد، با کمی پنبه و به کمک وازلین آن را پاک کنید.

 

۱۳- استفاده از وازلین بعد از مو زدایی

یکی از بهترین کارایی های وازلین استفاده از آن بر روی پوست بعد از اپیلاسیون است. گاهی بعد اپیلاسیون با موم پوست خشک می شود و کمی ترک بر می دارد. برای حل این مشکل باید سطح نازکی از وازلین روی پوست ایجاد کنید و کمی صبر کنید تا پوست مرطوب شود.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
2+
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران