دسته بندی مطالب

۵ خاصیت یوگا و مدیتیشن

۱۱ مرداد ۱۳۹۶۰ سلامت و تغذیه

امروزه افراد بسیاری در کلاس های یوگا و مدیتیشن شرکت می کنند و علاقمند به انجام حرکات و فعالیت های آن هستند و این فعالیت ها بیشتر در مورد شیوه های سالم و صحیح زندگی است. در واقع از جمله اهداف یوگا و مدیتیشن، خودآزمایی و حفظ تعادل و داشتن زندگی سالم روزانه است. همانطور که می گویند “سلامتی بزرگترین ثروت است”.

در ادامه برای دانستن ۵ خاصیت یوگا و مدیتیشن با خانومانه همراه باشید. امیدواریم که شما هم با خواندن این مقاله به ورزش یوگا علاقمند شوید.

 

5 خاصیت یوگا و مدیتیشن

 

۱- کاهش وزن

یوگا با افزایش سوخت و ساز بدن، باعث سوختن کالری و کاهش وزن می شود. علاوه بر این، به تناسب ساختار بدنی کمک شایانی می کند. یوگا و مدیتیشن راه های تغذیه صحیح را به افراد آموزش می دهند، به این صورت که افراد می توانند غذای خود را با آگاهی بیشتری انتخاب کنند و به این صورت در روند کاهش وزن خود نیز پایدارتر عمل خواهند کرد.

 

۲- قدرت و انعطاف پذیری

تمرکز یوگا بر قدرت و انعطاف پذیری مزیتی بزرگ برای بدن است. این تقویت حالت بدنی به معنای تقویت بدن از داخل و خارج است، در نتیجه، افراد نه تنها به لحاظ ظاهری وضعیت خوبی پیدا می کنند، بلکه از درون هم حال آن ها خوب می شود و احساس خوبی دارند. چرا که هر یک از حرکات یوگا به منظور تقویت عضلات اطراف ستون فقرات که در مرکز بدن است، طراحی شده است. علاوه بر این، یوگا موجب بهبود و کارکرد صحیح سیستم گوارش می شود، به ویژه هنگامی که تمرینات یوگا با یک رژیم سالم همراه باشد می تواند یبوست، سندرم روده تحریک پذیر، رفلاکس اسید و سایر مشکلات مربوط به هضم را از بین ببرد.

 

۳- تعادل

تمرینات منظم یوگا می تواند وضعیت تعادل بدن را بهبود بخشد. افراد دارای حالت ناصحیح بدنی یا الگوهای حرکتی ناکارآمد، معمولا قدرت تعادل ضعیفی دارند و همه این ها در نهایت منجر به ایجاد مشکلات زانو و درد در ناحیه پشت می شود. اما با انجام تمرینات یوگا، مانند تمرین هاتا، تعادل مناسب بدن حاصل می شود.

 

۴- گردش خون

تمرینات آرام بخش در فعالیت های یوگا موجب افزایش جریان خون به ویژه در دست ها و پاها می شود و این بسیار برای بدن مفید است. همچنین یوگا باعث افزایش اکسیژن رسانی به سلولهای بدن می شود. بنابراین انجام برخی از حرکات یوگا به کارکرد سیستم گردش خون کمک کرده و خطرات ابتلا به بیماری های قلبی را از بین می برد.

 

۵- سلامت روان

تاثیر یوگا و مدیتیشن بر روی ذهن به لحاظ علمی کاملا اثبات شده است. انجام این حرکات موجب آرامش ذهن شده و افراد را آرام تر می کند. داشتن آرامش ذهنی چیزی است که خود فواید بیشماری را در بر دارد، مانند توانایی بهتر در تصمیم گیری و همچنین داشتن تفکری موثرتر. علاوه بر این، مطالعات متعددی نشان داده اند که یوگا و مدیتیشن در کاهش استرس و اضطراب ناشی از زندگی روزمره بسیار تاثیرگذار است.

 

پس چه خوب است که روزانه ساعت مشخصی را به انجام این حرکات اختصاص داد و به این ترتیب می توان از فواید بی نظیر آن در زندگی بهره مند شد.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران