دسته بندی مطالب

۵ دمنوش گیاهی برای مبارزه با واریس

۲۳ اسفند ۱۳۹۷۰ سلامت و تغذیه

خاصیت ادرارآور بودن مواد طبیعی و دمنوش ها علاوه بر این که به ما کمک می کند تا با واریس مبارزه کنیم، از احتباس آب در بدن نیز جلوگیری می کند. واریس به علت نازیبایی که در پوست به وجود می آورد، برای بسیاری از زنان مشکلی بزرگ به حساب می آید و زیبایی را تحت تاثیر قرار می دهد. اما علاوه بر مشکلات زیبایی، باید بدانیم که واریس زنگ خطری برای وجود مشکلاتی در گردش خون و مشکلات غدد لنفاوی نیز می باشد که واکنش های التهابی در بافت ها را به همراه خواهد داشت. زمانی که جریان گردش خون به درستی انجام نشود، رگ ها بر اثر جمع شدن خون در آنها بیشتر برجسته می شوند که این امر بیشتر در نواحی پاها و ران ها دیده می شود، به این حالت واریس گفته می شود. یعنی واریس زمانی رخ می دهد که دریچه های یک سویه رگ ها ضعیف می شوند و در نتیجه عبور خون از اندام های پایینی بدن به سمت قلب کندتر و کمتر می شود. در پی آن اندازه مویرگ ها بزرگ تر می شود و چون خون تمایل به بسته شدن دارد، رگ ها قرمز رنگ یا بنفش به نظر می رسند. واریس در زنان بیشتر از مردان مشاهده می شود.

خوشبختانه، به کمک درمان های مختلفی که وجود دارد این مشکل قابل حل است؛ زیرا امکان بهبود جریان خون برای کاهش رنگ این رگ ها وجود دارد. در میان راه حل ها، سعی داریم تا در این مطلب خانومانه چند دمنوش را معرفی کنیم که خواص ادرارآور دارند؛ این دمنوش ها از احتباس آب جلوگیری می کنند و در نتیجه این مشکل را کاهش می دهند.

 

۱- دمنوش گیاه دم اسب صحرایی

 

دمنوش گیاه دم اسب صحرایی

 

گیاه دم اسب صحرایی دارای خواص ضد التهاب و ادرارآور است. این دو خاصیت عوامل مهم در کاهش میزان واریس می باشند. مصرف این دمنوش به عبور خون از رگ ها کمک می کند و مویرگ ها را قوی می کند تا از تورم آنها جلوگیری کند. این گیاه علاوه بر درمان واریس، به عنوان یکی از داروهای طبیعی برای رشد سریعتر مو نیز به شکل جوشانده و یا خوراکی قابل استفاده می باشد.

مواد لازم برای این دمنوش

– یک قاشق سوپخوری گیاه دم اسب صحرایی

– یک لیوان آب (۲۵۰ میلی لیتر)

 نحوه تهیه دمنوش

آب را بجوشانید و یک قاشق سوپخوری گیاه دم اسب صحرایی را به آن اضافه کنید و بگذارید ۱۰ دقیقه بماند تا خنک شود، سپس آن را بنوشید.

مقدار مصرفی

حداقل سه بار در هفته ۲ تا ۳ لیوان در روز از این دمنوش مصرف کنید.

 

مطلب پیشنهادی: ۹ ماده غذایی برای پاکسازی شریان ها و رگ ها 

 

۲- دمنوش جعفری

دمنوش جعفری دارویی بسیار مشهور در کنترل احتباس آب بدن و مشکلات التهابی و تورم ناشی از آن است. این دمنوش حاوی ویتامین ها و مواد معدنی است که به پاکسازی بدن کمک می کنند و مواد زائدی را از بین می برد که جریان خون را با مشکل رو به رو می کنند. 

مواد لازم برای این دمنوش

– ۱ قاشق سوپخوری جعفری تازه (۱۰ گرم)

– ۱ لیوان آب (۲۵۰ میلی لیتر)

نحوه تهیه دمنوش

۱ قاشق سوپخوری جعفری را درون آب جوش قرار دهید، ۱۵ دقیقه صبر کنید، سپس آب را از صافی رد کنید و بنوشید.

مقدار مصرفی

یک لیوان از این دمنوش را صبح به صورت ناشتا و یک لیوان از آن را بعد از ظهر بنوشید.

 

۳- دمنوش شاه بلوط هندی

 

دمنوش شاه بلوط هندی

 

خاصیت ادرارآوری و ضد التهابی شاه بلوط هندی از دیرباز شناخته شده بوده است. شاه بلوط هندی برای مشکلات جریان خون، دارویی موثر به حساب می آید که از شکل گیری واریس جلوگیری می کند. شاه بلوط هندی عملکرد رگ ها را بهبود می بخشد و التهاب و درد را کاهش می دهد.

مواد لازم برای این دمنوش

– ۱ قاشق سوپخوری شاه بلوط هندی

– یک لیوان آب (۲۵۰ میلی لیتر)

نحوه تهیه دمنوش

یک قاشق سوپخوری شاه بلوط هندی را در یک لیوان آب جوش بریزید؛ ۱۰ دقیقه صبر کنید و سپس آن را بنوشید.

مقدار مصرفی

به مدت ۲ هفته روزی یک لیوان از این دمنوش را مصرف کنید.

 

۴- دمنوش فندق افسونگر

فندق افسونگر، یا فندق جادوگر یکی از گیاهانی است که اخیرا به دنیای زیبایی وارد شده است و کاربردهای جالب و فواید بسیاری دارد. دمنوش طبیعی فندق افسونگر خاصیت ادارارآور دارد و موجب از بین رفتن مایعاتی می شود که در بدن محبوس شده اند و به این ترتیب جریان خون را بهبود می بخشد. این دمنوش همچنین مویرگ ها را قوی می کند و موجب جریان بهتر خون در رگ ها می شود.

مواد لازم برای این دمنوش

– ۱ قاشق چایخوری فندق افسونگر

– ۱ لیوان آب (۲۵۰ میلی لیتر)

نحوه تهیه دمنوش

یک قاشق چایخوری فندق افسونگر را درون یک لیوان آب جوش بریزید، ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر کنید و سپس آن را بنوشید.

مقدار مصرفی

این دمنوش را به مدت ۳ هفته ۲ بار در روز بنوشید.

 

۵- دمنوش مریم گلی

 

دمنوش مریم گلی

 

مریم گلی گیاهی است که خواص ضد تورم، التهاب و خاصیت ادرارآور دارد. این گیاه به از بین بردن تورم رگ ها کمک می کند و جریان خون را بهبود می بخشد. مواد مغذی درون مریم گلی مایعات را از بدن خارج می کند و روند التهابی بافت ها را تنظیم می کند.

مواد لازم برای این دمنوش

– ۱ قاشق سوپخوری برگ مریم گلی (۱۰ گرم)

– ۱ لیوان آب (۲۵۰ میلی لیتر)

نحوه تهیه دمنوش

آب را بجوشانید و به آن برگ مریم گلی را اضافه کنید. بگذارید مریم گلی ۲ دفیفه بجوشد. سپس زیر گاز را خاموش کنید و بعد از خنک شدن بنوشید.

مقدار مصرفی

۳ بار در هفته و ۲ بار در روز این دمنوش را مصرف کنید.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
1+
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران